10 000 rokov staré ďalekohľady?

Mohli by sa staroveké megalitické chodbové mohylové hroby v Portugalsku datované až do roku 8000 pred Kr. pokladať za astronomické observatórium? Skupinka bádateľov skúmajúca tieto staroveké hrobky si to aspoň myslí a dokonca tvrdí, že megality pomáhali starovekým pozorovateľom vidieť voľným okom rôzne úkazy, čiže prakticky fungovali ako „ďalekohľady“ bez šošoviek.

Aféra okolo Piltdownského človeka, ktorá zdržala štúdium pôvodu človeka o celé desaťročia

Chýbajúci článok medzi človekom a opicou bol predmetom diskusií medzi archeológmi, ale aj v bežných médiách naozaj dlho. V roku 1911 šokoval Angličan Charles Dawson celý svet, keď oznámil, že chýbajúce spojivko našiel v kostiach Piltdownského človeka – prezývaného aj „prvý Angličan“ – starých 500.000 rokov. Nález viedol k podrobným štúdiám pozostatkov a debaty o ich význame pretrvávali celé desaťročia. Začiatkom päťdesiatych rokov sa však vďaka novým technológiám na určovanie veku a novým dôkazom zistilo, že ide o podvrh, čo vyvolalo jeden z najväčších škandálov v dejinách archeológie.

Staroveké egyptské texty obsahujú liek na opicu a radikálnu liečbu očného ochorenia

Radikálne operácie a lieky obsahujúce prísady, o ktorých sa v súčasnosti vie, že sú toxické, sú súčasťou liečby očných ochorení v 1900 rokov starých lekárskych papyrusoch Starovekého Egypta, ktoré sa odborníci snažia z gréčtiny preložiť už dlhé roky. Súčasťou lekárskych textov je tiež liečba bolesti hlavy po opici: okolo krku prevesený veniec z listov kra Chamaedaphne. V tej dobe ľudia zväčša používali listy Alexandrijského Chamaedaphne na liečbu bolestí hlavy, či to však pomáhalo je otázne.

Stránky

Top