audioknihy stiahni a počúvaj

MAPA STARÁ 500 LET MĚNÍ HISTORII NAŠÍ PLANETY

Lidská historie je jako enigma. Víme o ní tak málo, a i to je vysoce diskutabilní, jelikož se každou chvílí objevují nové důkazy a poznatky, které vyvrací to, co bylo řečeno. Jsme, jako kdybychom ztratili paměť. Jsme schopni poskládat malé částečky naší historie, ale už z toho neumíme dát dohromady nějaké ověřené vysvětlení. Jako by nám stále jeden puzzlík chyběl.

FAKTY X: Posvätná hora – nikdy na nej nikto nebol

Najzáhadnejšou horou na svete je nepochybne tibetská hora Kailas, ktorá je opradená množstvom mýtov a legiend. Dnes už nikto presne nevie rozlíšiť, čo je storočiami šírená spomienka, a kedy už začína legenda. Pravdou je však to, že doposiaľ sa na ňu nepodarilo vystúpiť žiadnemu horolezcovi. Aké záhady hora Kailas ukrýva?

Záhadné tajemství nejdelších rovnoběžek a poledníků

Libor Čermák | O velké pyramidě v Gíze často čteme, že poledník, který jí prochází, je poledníkem, který nejdéle vede po pevnině. A kupodivu Gíza mezi ostatními tajuplnými místy naší planety není žádnou výjimkou. Když jsem připravoval článek týkající se egyptských pyramid v Gíze Záhady egyptských pyramid v Gize, samozřejmě jsem se tam o této zajímavostí nezapomněl zmínit...

Satelitní snímky odhalily nový ostrov v Rudém moři

NASA | Náhlá prosincová erupce v Rudém moři byla na počátku vytvoření nového ostrůvku. Odhalily jej satelitní snímky oblasti, které pořídila NASA před a po erupci. Ostrůvek je stále zahalen kouřem a jeho budoucnost je nejistá. Podle zpráv získaných od místních rybářů tryskala 19. prosince láva až do výše kolem 30 metrů. „To je nejspíš i den, kdy erupce započala,“ řekl serveru OurAmazingPlanet vulkanolog Erik Klemetti z ohijské Denison University v Granville.

Top