Profesionálne preklady a korektúry

FAKTY X: Obieha Zem 13-tisíc rokov starý mimozemský satelit? (TEXT+VIDEO)

V roku 1954 vyšla v americkom denníku The San Francisco Examiner veľmi nezvyčajná správa od Letectva Spojených štátov amerických, ktoré tvrdilo, že okolo Zeme obieha satelit. Táto správa vyvolala medzi predstaviteľmi americkej armády zdesenie a medzi americkými obyvateľmi doslova paniku. Do roku 1954 totiž ešte neboli dve svetové veľmoci – USA a Sovietsky zväz, schopné vyslať čokoľvek do vesmíru. Komu teda satelit patril, a bol vôbec pozemského pôvodu?

Ivan Mackerle: „Záhady si vyberám a plním si tak detské sny“

ČESŤ JEHO PAMIATKE!
Asi nebudem prvý, ak sa vás spýtam, ako ste sa k tomu dostali.
Nedostal, ja som pri tom zostal (smiech). Všetci chlapci čítajú dobrodružné knižky, vo fantázii sa predierajú džungľou, objavujú tam divné zvieratá a každý z nich plánuje, že to raz aj uskutoční. Ako však plynú čas, škola, manželstvo, kariéra, prídu dôležitejšie veci a mnohí na svoje detské sny postupne zabudnú. Ja som po vyštudovaní strojníckej fakulty obetoval záhadám kariéru.

FAKTY X: Mesto Z – pátranie po stratenom meste v Amazónii

K najlegendárnejším strateným mestám patrí bezpochyby Eldorádo, ktoré sa od nepamäti považovalo za mesto plné zlata, striebra, drahých kameňov a mohutných impozantných stavieb. Toto bájne mesto hľadali generácie dobrodruhov, cestovateľov, archeológov a rôznych nadšencov z celého sveta, no zatiaľ sa ho nikomu nepodarilo nájsť.

Kacířský faraon Achnaton: byl mimozemšťan?

Achnaton byl před pátým rokem své vlády znám jako Amenhotep IV. Byl panovníkem 18. dynastie v Egyptě a vládnul 17 let. Byl rovněž otcem Tutanchamona. Je znám hlavně proto, že opustil tradiční egyptský polyteismus a zavedl uctívání jediného boha Atona. Aton (sluneční koule) je poprvé označen za boha v Povídce o Sinuhetovi z 12. dynastie, která popisuje, jak zemřelý král povstal coby bůh na nebesa a spojil se se sluneční koulí – božské tělo spojující se se svým Tvůrcem. Analogicky byl někdy pojmem „stříbrný Aton“ označován měsíc. Sluneční Aton byl široce uctívaným bohem v době vlády Amenhotepa III., kdy byl vyobrazován jako muž se sokolí hlavou, podobně jako Re.

Stránky

Top