Umělá inteligence – bod zlomu

Nastupující umělá inteligence startuje ve společnosti větší revoluci, než jakou způsobil příchod strojů v 18. a 19. století. Jenže když se kácí les, létají třísky - a o tom, kdo bude lesem a kdo třískou, se začíná rozhodovat právě teď.
"V posledních několika málo letech udělal vývoj umělé inteligence obrovský skok," konstatuje komentátor Wall Street Journal a bývalý šéf výzkumu vývojových strategií v IBM Irving Wladawsky - Berger. "Je ironií, že zatímco ještě nedávno se mnohým zdál být pomalý, nyní se jeho rychlosti obávají a varují před ní."

FAKTY X: Obieha Zem 13-tisíc rokov starý mimozemský satelit? (TEXT+VIDEO)

V roku 1954 vyšla v americkom denníku The San Francisco Examiner veľmi nezvyčajná správa od Letectva Spojených štátov amerických, ktoré tvrdilo, že okolo Zeme obieha satelit. Táto správa vyvolala medzi predstaviteľmi americkej armády zdesenie a medzi americkými obyvateľmi doslova paniku. Do roku 1954 totiž ešte neboli dve svetové veľmoci – USA a Sovietsky zväz, schopné vyslať čokoľvek do vesmíru. Komu teda satelit patril, a bol vôbec pozemského pôvodu?

Ivan Mackerle: „Záhady si vyberám a plním si tak detské sny“

ČESŤ JEHO PAMIATKE!
Asi nebudem prvý, ak sa vás spýtam, ako ste sa k tomu dostali.
Nedostal, ja som pri tom zostal (smiech). Všetci chlapci čítajú dobrodružné knižky, vo fantázii sa predierajú džungľou, objavujú tam divné zvieratá a každý z nich plánuje, že to raz aj uskutoční. Ako však plynú čas, škola, manželstvo, kariéra, prídu dôležitejšie veci a mnohí na svoje detské sny postupne zabudnú. Ja som po vyštudovaní strojníckej fakulty obetoval záhadám kariéru.

Bajkalský šamanismus

Guru současných mystiků a výzkumníků neznáma Nikolaj Rerich považoval ›› Bajkal za jedno z několika míst na Zemi se zvýšenou koncentrací energie, kde dochází k propojení energetických proudů planety a kosmu. Těžko říct, co měl Rerich konkrétně na mysli, ale to, že vyjádřil názor všech mystiků, je zcela jasné. Možná stačí přijít na kloub tomu, proč všichni považují jezero za posvátné a jak se to projevuje v praxi.

Stránky

Top