Profesionálne preklady a korektúry

Vážení čitatelia, akiste ste si všimli, že sa stránky zobrazujú podstatne rýchlejšie.
Vďaka patrí Jurajovi Chlebcovi aka Havranovi, ktorý portál technicky rozvíja prakticky od jeho začiatkov.
Veríme, že Vám to Vaše vlastné výpravy za poznaním ešte viac spríjemní!

SVÁTEK BELTINE - 1. května

Beltine býval jedním z nejdůležitějších svátků v celém keltském světě. Býval to svátek natolik oblíbený, že jeho tradice nebyla zlomena ani přicházející římskou či germánskou nadvládou, ani po staletí trvající snahou křesťanské církve. V různé, víceméně zdeformované podobě lze vystopovat tradice tohoto svátku v oslavách Valpružiny noci, zvyku "pálení čarodějnic", lidových májových veselicích a dokonce i "moderním" odborářském svátku práce (přičemž původně květinami ozdobené domy a opentlené proutky vystřídaly prapory a transparenty).

Proč se pálí čarodějnice?

Jen pár svátků nebo lidových zvyků má u nás tak silnou odezvu mezi lidmi jako každoroční "pálení čarodějnic". Možná právě proto, že ho nikdo nenařizuje a hromadně neorganizuje. Všichni si jistě vybaví větší či menší vatry hořící snad v každé obci. Stejně tak bohužel i už tradičně zvýšenou aktivitu hasičů a sanitek, které vyjíždějí k požárům a popáleninám. Kde se ale vzal tenhle zvyk? Víte to?

Beltaine

Beltaine (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc, pálení čarodějnic) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Oslavuje příchod jara a tepla, zrození a lidé se připravují na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli. Svátek je spjatý s bohem Belenem a také s ohněm – slovo Beltine znamená v překladu zářící oheň či Belenův oheň. Oheň zde může mít symbolický význam, v keltském kalendáři totiž začíná světlá polovina roku (větší slunce – an ghrian mor).

Top