Tajuplné chrámy v Abú Simbelu

Libor Čermák | Jestliže něco dokládá technologickou vyspělost egyptské kultury v porovnání s naší, tak jsou to určitě chrámy v Abú Simbelu. My jen můžeme žasnout, co to tu tenkrát vlastně naši dávní předkové postavili. V jižním Egyptě, vlastně už na území historické Núbie se nalézá jedinečná památka, a to skalní chrámy v Abú Simbelu. Byly vystaveny ve 13. století před naším letopočtem panovníkem 19. dynastie Ramessem II...

Egypt nebude prenajímať pyramídy zahraničným firmám!

Ministerstvo pre starožitnosti zamietlo návrh ministerstva financií prenajať najznámejšie egyptské archeologické pamiatky medzinárodným spoločnostiam zaoberajúcim sa cestovným ruchom. Egyptské ministerstvo pre starožitnosti zamietlo návrh ministerstva financií, aby boli prenajaté najznámejšie nehnuteľné archeologické pamiatky nachádzajúce sa v krajine medzinárodným spoločnostiam zaoberajúcim sa cestovným ruchom, v snahe pokúsiť sa tak znížiť vládny rozpočtový deficit.

Stovky ľudí svedkami "kolmosti svetla" v chráme kráľa Ramzesa II

Jav, ktorý sa deje v Abu Simbel v Asuáne dvakrát do roka, nastal v pondelok, kedy slnečné lúče padli priamo na chrám kráľa Ramzesa II, aby zaznamenali jeho narodeniny. "Kolmosť svetla na Abu Simbel" nastáva každý rok medzi 20. a 22. februárom, kedy bol kráľ korunovaný, a medzi 20. a 22. októbrom, kedy sa narodil.

Stránky

Top