Českí a slovenskí vedci objavili hrobku neznámej egyptskej kráľovnej

Na prvý pohľad bežná stavba ukrývala hrob neznámej egyptskej kráľovnej i kráľovskej matky. V pyramídovom komplexe v egyptskom Abúsíre objavil český vedecký tím z Univerzity Karlovej nielen pohrebiská úradníkov a kňazov, ale aj panovníkov z piatej dynastie, ktorí žili niekedy pred zhruba 4500 rokmi. Práve tam českí a slovenskí egyptológovia už viac ako polstoročie odkrývajú dávne pamiatky.

Čeští egyptologové opět vyrážejí mezi pyramidy. Můžeme se těšit na nové objevy?

Už příští týden zahájí čeští egyptologové jarní sezonu výzkumných prací v egyptském Abúsíru, kde se jim vloni povedlo učinit unikátní objev hrobky vlivného lékaře Šepseskafancha. S detaily výsledků úspěšného bádání a plány na novou sezonu se iForu svěřil prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK.

Civilizace a dějiny

Vyšla historie světa, která nabízí pohled dvaceti českých vědců z oblasti humanitních a přírodních věd na dějiny naší civilizace. Chceme-li se něco dozvědět o historii naší civilizace, nebo dějinách člověka na této planetě, tak většinou musíme listovat objemnými a někdy několikadílnými svazky. Právě vycházející kniha s titulem Civilizace a dějiny autorů Miroslava Bárty, Martina Kováře a kol. si klade za cíl co nejstručněji a velmi jednoduše popsat toto téma co nejširší čtenářské obci.

Památky v Egyptě trpí, ale výzkum ohrožuje spíš nedostatek peněz, říká egyptolog Bárta

To co vidíme v Egyptě je řešení krize, ke které směřovala tamní společnost určitou dobu. Bude zajímavé sledovat, jak to dopadne. Musíme doufat, že zvítězí rozum, protože to se nedá spočítat jako v teoretické matematice. A nemyslím si, že by to bylo nějak dáno. Egypťané jsou obecně klidní lidé, proto mě dost překvapuje, co se tam teď děje.

Stránky

Top