FAKTY X: Mesto Z – pátranie po stratenom meste v Amazónii

K najlegendárnejším strateným mestám patrí bezpochyby Eldorádo, ktoré sa od nepamäti považovalo za mesto plné zlata, striebra, drahých kameňov a mohutných impozantných stavieb. Toto bájne mesto hľadali generácie dobrodruhov, cestovateľov, archeológov a rôznych nadšencov z celého sveta, no zatiaľ sa ho nikomu nepodarilo nájsť.

Plukovník Fawcett – Záhada strateného hľadača Atlanťanov

Satelitné a letecké snímky, predovšetkým však rýchle odlesňovanie v posledných rokoch naznačujú, že Amazónia nebola vždy divokou džungľou. Ukazuje sa, že pred niekoľkými tisícročiami a možno dokonca ešte aj pred nemnohými storočiami tu v kultúrnej krajine rozkvitali vysoko organizované mestá vyspelých predkolumbovských civilizácií. Znovu to okrem iného pripomenulo osud legendárneho hľadača stôp po potomkoch Atlanťanov v amazonskej džungli, britského dobrodruha Percyho Fawcetta. Ten sám je hneď dvojnásobnou záhadou - po údajnom objave tajomných ruín sa sám naveky stratil.

KAMENY MĚKKÉ JAKO VOSK

V červenci letošního roku 2011 to bude již 86 let, co se ztratil plukovník Percy Harrison Fawcett. Kdo že byl tento muž? Odkud pocházel? Kde, kdy a za jakých okolností se vlastně ztratil? A může mít vůbec na svědomí jeden z nejvýznamnějších objevů 20. století, který by dal odpověď současným vědcům a odborníkům a nabídnul by otevření novým diskuzím k již „uzavřeným tématům“?

Top