Obrázok používateľa CEZ OKNO
CIRCUMSPECTATE Vlada Bálinta očami Jitky Badoučkovej

Kaleidoskopická knížka Vlada Bálinta CIRCUMSPECTATE, neboli „Kolem se rozhlížejte“, je jiskřivou kapkou v moři lidského úsilí učinit z tohoto světa místo o něco lepší k žití. Moře je stvořené z kapek a Bálintova kapka je jednou z těch, které mi chutnají a kterým přeji „homeopatický účinek“. Chutná mi zejména proto, že je v ní místo i pro soucit se zvířaty a to navíc i s těmi zdánlivě nepřátelskými, jako jsou myši, vosy či mravenci a dokonce i pro soucit s personifikovanými předměty neživými. Snad by si Vlado Bálint porozuměl s Janem Čejkou…

Jako básnířka si vychutnávám i něžnou poezii tohoto díla, která je mužům tak vzácná.

Když si autora představím, jak tuhle knížku píše, vidím i budhistického lámu a spisovatele Lobsanga Rampu, jak mu souhlasně nahlíží přes rameno a u pasáží popisujících výstupy z těla mě hřeje vědomí sounáležitosti s přesvědčením Vlada Bálinta, že existuje i jiný svět…

V té souvislosti mě napadá svědectví o zážitku v bodu smrti, jak mi ho kdysi popsal můj tatínek, který ho osobně prožil, ale i v tomto duchu vyznívající knihy R. Moodyho, J. Fishera, J. Whittona, anebo pozoruhodný autobiografický příběh Stefana von Jankoviche…

Sdílím i Bálintovo opodstatněné znepokojení nad propastným rozdílem v délce a kvalitě dětství předpočítačových generací a těch dnešních, kdy už to není kostel, motorová loď či průzkum starých zahrad a tajuplných parků, nýbrž velice často ztráta vnitřního směřování a ukotvení se všemi chmurnými následky.

Ano, dřívější děti sice neměly počítačové hry, ale měly kamarády… Neměly záplavu kačerů donaldů a dalších kýčů, ale po každém nedělním obědě měly hlubokomyslnou rozhlasovou pohádku s nádhernou hudbou ve stylu Sukovy Pohádky, jejichž poslech býval v mnoha rodinách rituálem.

A proto chválím každé Bálintovo upozornění na opuštěnost, na absenci kvalitních lidských vzorů a pevného leč láskyplného vedení, které z vnitřně prázdných dětí mělkých kořenů vytváří zbloudilé a poddajné stádo spotřebitelů zboží, které jim poskytne alespoň iluzorní pocit, že někam patří…

Tento stav společnosti je i důsledkem přetržení generačního pouta, před nímž už dříve varoval držitel Nobelovy ceny za etologii Konrad Lorenz.

Ve chvíli, kdy hudba se mění v hluk, záplava přečasto bezcenných, povrchních a většinou i rušivých podnětů splývá v jednolitý proud. Už to ani nevnímáme. Vnitřně nás to nijak neobohacuje, pokud nám to rovnou neškodí, což je ale mnohem pravděpodobnější. Přesto – v kolika veřejných prostorách zní bez ustání rušivé zvukové kulisy plytké „hudby“ a promítají se bezduché záběry čehokoliv nezávazného a většinou pro nás i odtažitého?

Autorova výzva Kolem se rozhlížejte, nás právě vybízí k opaku, tedy rozhlížet se po tom cenném a pravdivém a vnímat to, přemýšlet o tom a z nového pochopení vnitřně růst.

Vlado Bálint nám k tomu propůjčuje své vlídné a laskavé oči. Takovou nabídku přijímám ráda.

Jitka Badoučková

Básnířka, překladatelka a psychoterapeutka


O autorovi:

Vlado Bálint, Mgr. - vyštudoval kulturológiu na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach, pôsobil v profesionálnom divadle, televízii, rozhlase a ako pedagóg.

V súčasnosti sa venuje alternatívnej medicíne, filozofii, prednáškovej a spisovateľskej činnosti.

Je zapísaný v Who is Who v Slovenskej republike, II. edition, 2003.

O knihe:

CIRCUMSPECTATE je knihou samostatných poviedok.

Ako napovedá samotný názov (Circumspectate - Pozerajte sa vôkol seba!), poskytuje rôznorodý a nekonvenčný pohľad na náš život ako na dôvod nutnosti zmien, ktoré cítime a chceme uskutočniť.

V knihe autor odkrýva vnútorný svet jednotlivca ako prototypu človeka, ktorý v sebe nachádza schopnosť vidieť a chápať veci skoro metafyzicky. Je to svet blízky nám všetkým, no práve on nevidí dôvod o ňom nehovoriť.

CIRCUMSPECTATE príbehom popisuje tajomstvo právd skrytých za oponou povrchnosti a prebúdza v čitateľovi emotívne aspekty vlastnej osobnosti.

CIRCUMSPECTATE je akýmsi "mini lexikónom" základných právd, ktoré sú nevyhnutné k tomu, aby náš život nadobudol zmysluplný rozmer a nenásilnou a aj humornou formou prinútil človeka cítiť život a rozvíjať svoju emocionálnu inteligenciu.

CIRCUMSPECTATE je úžasný balíček pozitívnej energie, ktorá v ľuďoch s dobrým srdcom pomáha rozvíjať to najlepšie, čo v nich je.

CIRCUMSPECTATE si môžete objednať na bioba.sk@gmail.com.

CIRCUMSPECTATE, pevná, ručne vyrábaná väzba A6, 160 strán. Cena 10€ + poštovné a balné.


UKÁŽKY nájdete na tejto adrese.

exkluzívne.cez.okno

september 04, 2011 22:21 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymapríl 24, 2012 20:37 popoludní

    Komentár: 

    Príjemné, krásne čítanie.Úžasný jazyk a perfektná obrazotvornosť je tu pre vnímavého čitateľa.Okrem toho

    spisovateľ perfektným spôsobom do textu nevtieravo vnáša i zložité problémy života.

Top