Obrázok používateľa CEZ OKNO
10 000 rokov staré ďalekohľady?

Mohli by sa staroveké megalitické chodbové mohylové hroby v Portugalsku datované až do roku 8000 pred Kr. pokladať za astronomické observatórium? Skupinka bádateľov skúmajúca tieto staroveké hrobky si to aspoň myslí a dokonca tvrdí, že megality pomáhali starovekým pozorovateľom vidieť voľným okom rôzne úkazy, čiže prakticky fungovali ako „ďalekohľady“ bez šošoviek.


Za týmito dohadmi bádateľov stojí presvedčenie, že chodby hrobiek, ktorými preniká iba malý kúsok oblohy na horizonte, by boli v úplnej tme. Ktokoľvek by v nich sedel, by okamžite zazrel vychádzajúce hviezdy. Ubúdanie okolitého svetla v chodbách počas súmraku spôsobovalo, že hviezdy boli ľahko viditeľné aj voľným okom. Éra ďalekohľadov prišla až omnoho neskôr (1608 po Kr.), no je pravdepodobné, že starovekí pozorovatelia využívali tieto kamenné stavby na to, aby zlepšili viditeľnosť astronomických úkazov.

„Predovšetkým,“ hovorí vysokoškolák Kieran Simcox z Univerzity Nottingham Trent v Anglicku, „sa staroveké civilizácie mohli pokúšať zahliadnuť Aldebaran alebo Býčie oko, jasnú červenú hviezdu v súhvezdí Býka.

Táto hviezda mohla zohrávať dôležitú úlohu v každoročnom letnom presúvaní stád a čried na vyššie položené pastviny. „Je možné,“ domnievajú sa bádatelia, „že presun stád do vyššej nadmorskej výšky mohol prebiehať za ranného šera, súbežne s každoročným prvým vychádzaním tejto hviezdy.“ Okolo roku 4000 pred Kr. sa každý rok Aldebaran po prvýkrát objavoval na oblohe približne koncom apríla a začiatkom mája, „takže by to pre nich bol veľmi dobrý a veľmi presný kalendárny ukazovateľ, aby vedeli, kedy nastal ten pravý čas presunúť sa do vyššie položených oblastí,“ dodáva pre Guardian Dr. Fabio Silva z Univerzity Wales Trinity Saint David.


Povrch Mesiaca a magický Aldebaran (Foto Wikimedia/ ›› Christina Irakleous)

Dr. Silva a tiež Dr. Daniel Brown, z Univerzity Notthingham Trent, boli konzultantmi projektu pána Simcoxa.

Chodbové mohylové hrobky, ktoré pozostávajú z jednej alebo viacerých komôr a chodby pokrytej zemou alebo kameňom, sú známe po celej Európe. Praveké civilizácie vkladali zosnulých členov svojej komunity do hrobiek, medzi rokmi 6000 a 2000 pred Kr., t.j. obdobie neolitu – v niektorých hrobkách možno nájsť maľby, ktoré poukazujú práve na tento účel. Najznámejšie chodbové mohylové hrobky sú Maeshowe v Škótsku a Newgrange v Írsku.


Newgrange – najznámejšia chodbová mohylová hrobka ›› Verejná doména

„Vnútorné hrobové komory, ktoré sú známe ako dolmeny (megalitická pamiatka tvorená dvoma alebo viacerými stojacimi a jedným zastrešujúcim kameňom, pozn. prekl.), boli hrobovými miestami pre zosnulých (aspoň v neskoršom období), kým tie vonkajšie sa pravdepodobne využívali na vykonávanie posmrtných, ale i iných rituálov,“ tvrdia bádatelia.

Dr. Silva a Dr. Brown pre ›› Discover Magazine prezradili:

„Tieto chodbové hroby vykazujú také znaky, ktoré nám naznačujú, že zasväcujúce rituály, taktiež známe ako rituály chodieb, sa mohli vykonávať vnútri megalitických komôr.”

Pán Simcox pre Discover ďalej hovorí, že aj niektoré písomné zdroje sa domnievajú, že pozorovanie hviezd z chodbových mohylových hrobiek by zlepšovalo ich viditeľnosť, ale takáto domnienka sa musí podložiť výskumom. A táto skupina zamýšľa urobiť práve toto – pozorovať východ sotva badateľných hviezd, aby mohli zistiť, či sú z týchto chodieb viditeľnejšie.


Natočenie hrobiek naznačuje, že sú postavené tak, aby ponúkli výhľad na Aldebaran, najjasnejšiu hviezdu v súhvezdí Býka.
Foto: Univerzita Wales Trinity Saint David/Univerzita Nottingham Trent

Bádatelia a vedci už po stáročia špekulujú, či sa praveké a staroveké kamenné pomníky roztrúsené po celom svete využívali aj na astronomické a kalendárne účely. Teraz sa dostávajú bližšie k pochopeniu toho, ako k tomuto všetkému staroveké civilizácie dospeli.


Dolmeny alebo chodbové hroby, ako je tento Anta da Orca v Portugalsku, môžu byť jednoduché observatória. Foto: Alta Falis/›› Wikimedia)

Mark Miller

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/10000-year-old-t...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Katá

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Dolmeny
http://www.cez-okno.net/stitok/dolmeny

Newgrange
http://www.cez-okno.net/clanok/clanok/newgrange

Dôkazy pradávnej vedy?
http://www.cez-okno.net/dokazy-pradavnej-vedy


júl 24, 2016 00:07 dopoludnia

 

 

Top