Obrázok používateľa CEZ OKNO
10 záhadných potopených miest III.

Od Mámallapuramských pobrežných chrámov v Indii až po záhadné bronzové figúry zoradené na dne Neapolského zálivu sú rozľahlé plochy oceánov na našej planéte pokryté pozostatkami dávnych civilizácii. Každá zo zaplavených ruín, na ktorú narazíme, je pripomienkou toho, že ani tie najsilnejšie mestá a kráľovstvá porovnateľné so súčasnou civilizáciou nemôžu vzdorovať nemilosrdnej sile mora.

3. Rungholt

Niekedy je ostrovné mesto pomaly pohlcované morom v dôsledku dlhodobého erozívneho pôsobenia vĺn. Inokedy zrazu celý ostrov klesne do oceána bez stopy. To bol aj prípad ostrova, ktorý sa nachádzal v Severnom mori a bol zničený búrkou s prílivovými vlnami na začiatku 17. storočia. Vzhľadom k tomu, že samotný ostrov už nie je dlhú dobu k dispozícii a nehovoriac o tom, že jeho trosky pozostávajú iba z niekoľkých roztrúsených ostrovčekov, by bolo veľmi náročné určiť na ostrove polohu iba samotného mesta Rungholt.

V roku 1362 Severné more zažilo legendárnu – obrovskú Atlantickú búrku, ktorej obrovské prívalové vlny sa prehnali cez pobrežie Anglicka, Nemecka a Holandska. Počas tejto hroznej búrky, ktorej počet obetí sa odhaduje na 25.000 ľudí, bolo vymazané z mapy aj mesto Rungholt. Počas obdobia nasledujúcich 700 rokov potápači nachádzali pozostatky z mesta Runghold na morskom dne, ale samotné mesto nebolo nikdy objavené.

2. Fanagoria

Na vrchole svojej civilizácie boli Gréci usadení na väčšine území okolo Stredozemného mora, ale mnohí ľudia nevedia , že ich kolonizácia siahala až na územie súčasného Ruska. Grécka ríša rozširovala svoje hranice pozdĺž severného okraja Čierneho mora a založila viac ako 12 prístavných miest na pobreží Rumunska, Bulharska a Ukrajiny. Jedným z nich bolo aj mesto Fanagoria na Tamanskom polostrove.

História (a legendy) o Fanagorii vlastne pomohli archeológom uvedomiť si, na ktoré grécke mesto narazili pri svojom objave. Podľa historických záznamov bola Fanagoria napadnutá v 1. storočí p.n.l. Mithriadesom VI., kráľom konkurenčnej Pontskej ríše. Fanagorinčania, nešťastní z tohto vývoja udalostí, sa spojili s Rímskou ríšou, ktorá vyhnala útočiaceho kráľa a bojovala s ním potom ďalších 25 rokov.

Keď podmorský výskumný tím v roku 2011 skúmal ruiny mesta, objavil obrovský mramorový náhrobný kameň, na ktorom bol vytesaný nápis: „Hypsikratese, žene kráľa Mithriadesa Eupatora Dionysosa, na rozlúčku.“ V časti mesta, ktorá zostala na súši, sa nachádza veľké pohrebisko alebo doslova mesto hrobiek. Odhaduje sa, že vo Fanagorskom „meste mŕtvych“ sa môžu nachádzať tisíce sarkofágov.

1. Saeftinghe

Holandské mesto Saeftinghe malo bez zveličovania pohnutú históriu. V 13. storočí bol vysušený široký pás močaristej krajiny, aby sa získalo viac pôdy pre poľnohospodárske plodiny a chovné zvieratá. Po niekoľkých storočiach sa stal tento región veľmi prosperujúcou oblasťou. Bohužiaľ, v roku 1570 obrovská potopa úplne zničila celú krajinu okolo mesta Saeftinghe.

Mesto samotné akoby zázrakom prežilo túto potopu, ale nie na dlhšiu dobu ako 15 rokov, keď samotní Holanďania poslali Saeftinghe do vodného hrobu zničením hrádzí v priebehu Osemdesiatročnej vojny. V súčasnosti sa v oblasti okolo Saeftinghe nachádzajú obrovské oblasti močiarov, slaniská a piesočné delty, ktoré zaberajú územie s rozlohou viac ako 3850 hektárov. Doteraz sa uskutočnilo niekoľko pokusov odkryť stratené mesto, ale žiaden z nich nebol zatiaľ úspešný. Návštevníci majú možnosť prehliadky blízkeho okolia so sprievodcom, ale je zakázané vstupovať do „Záplavovej oblasti okolo Saeftinghe“ bez sprievodcu, pretože príliv často siaha tisíce metrov do vnútrozemia a prichádza v priebehu niekoľkých minút, počas ktorých zaplaví krajinu hlboká voda.O autorovi:
Andrew Handley je nezávislý spisovateľ a vlastník zaujímavej internetovej služby Handley Nation Content Service. Pokiaľ sa nevenuje písaniu, obyčajne pestuje turistiku a horolezectvo alebo si len tak užíva na čerstvom vzduchu v Severnej Karolíne.


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Andrew Handley, 5. augusta 2013

Zdroj: http://listverse.com/2013/08/05/10-lesser-known-mysterious-underwater-ci...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://cez-okno.net/archeokienko


august 18, 2013 22:59 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top