Obrázok používateľa CEZ OKNO
14. marec na Slovensku a 15. marec v Maďarsku

Na Hodžovom námestí okolo 300 demonštrantov násilne vytláčaných policajnými ťažkoodencami, s policajnými psami a jazdeckou políciou, chýbalo už len nasadenie vodných diel a obrnených Aligátorov s radlicou na vytláčanie občanov z námestia. Obrazy, o ktorých sme si mysleli, že zostali len nepríjemnou spomienkou na dobu „reálneho socializmu“. Táto okázalá a prehnaná demonštrácia akejsi „zásadovosti“ našej vlády, určená bohvie komu, ostro kontrastuje s konaním u našich južných susedov, kde sa o deň neskôr, za stafáže polície a cca 1.500 súhlasiacich divákov uskutočnila prísaha ďalších 650 členov (údajne zakázanej) Maďarskej gardy, ktorú maďarský prezident berie pod ochranu vyjadrením, že to len médiá preháňajú a že sa predsa ešte doteraz nedopustili žiadneho násilia...Druhá prísažná ceremónia “maďarskej Gardy” sa konala na Námestí hrdinov a polícia zabránila cca 1000 radikálom, aby sa priblížili k parlamentu, kde po minulé roky dochádzalo vždy k prudkým výtržnostiam. Pritom dochádzalo k násilným scénam, ktoré sa ťahali do neskorých večerných hodín. 35 ľudí bolo zatknutých, polícia hlásila celkove 72 zranených osôb demonštrantov, aj bezpečnostných síl. Medzi zadržanými sú aj vodcovia pravicovoextrémnych hnutí, György Budaházy a László Torockai.

Pravicovo extrémna "Maďarská garda", militantná ruka strany Jobbik, využila národný sviatok k revolúcii z r. 1848 na zloženie prísahy 650 nových členov. V nedeľu poobede sa uskutočnil pochod na budapeštianske Námestie hrdinov, ktorý, keby jeho pozadie nebolo také nebezpečné, by skôr navádzal na smiech.

Najprv vyhlásil šéf Gábor Vona, "že Gardisti budú písať novú kapitolu maďarských dejín". Ktorá to bude, ponechal zatiaľ otvorené, avšak prvé ľudské životy si už gardami podnietená nenávisť vyžiadala. Mimoriadne perfídne pôsobilo vystúpenie kňaza Reformovaných, Lóránta Hegedüsa ml.. Tento v nedeľu o.i. predpovedal, že súčasná vláda je "najtemnejšia a najšpinavšia v dejinách sveta", ktorá "vytvára háveď, ktorá maskovaná ako subkultúra útočí na Maďarstvo". Aj "veliteľ" Gardy, "generál" Róbert Kiss podal svoj príspevok, v ktorom "Gardistov" tituloval ako "živé svedomie Maďarska".

Polícia vytvorila dvojitú uzáveru okolo Námestia hrdinov, ktoré bolo obkolesené cca 1.500 súhlasiacimi divákmi, ako bolo možné pozorovať na množstve arpádovských zástav, voľakedy znakom maďarských fašistov a množstvom nášiviek šípových krížov.

"Maďarská garda" sa nechala registrovať v júni 2007 ako spolok "na ochranu kultúrneho dedičstva" – s cieľom "Domobrany". Prvých 56 členov bolo v auguste 2007 podrobených prísahe práve pred sídlom prezidenta na budapeštianskom hrade. Doteraz sa stala Garda známou svojimi uniformovanými pochodmi cez Rómami obývané dediny vyhlasujúc, že chcú chrániť „maďarstvo“ pred „cigánskou kriminalitou“. Posledný december konštatoval súd, že činnosť Gardy nesúhlasí s cieľmi združenia, a jeho činnosť je preto treba zakázať. Proces ešte beží.

Pochod Gardy sa konal na mieste, kde boli prednedávnom usmrtení dvaja Rómovia pri vražednom útoku, traja ďalší boli zranení. Prezident krajiny len prednedávnom vyhlásil, že pozornosť, ktorá sa venuje Garde je predovšetkým mediálnym problémom a jednotka predsa doteraz neuplatnila žiadne násilie. Predseda vlády Gyurcsány sa stavia otvorene proti pravicovým extrémistom, Fidesz je nápadne ticho pri odsudzovaní neustále vyslovovaných štvavých prejavov a obmedzuje sa na vlažné apely na zákonné práva na slobodu prejavu.

Der Spuk nimmt kein Ende - Wieder Randale in Ungarn

http://www.pesterlloyd.net/2009_12/0912randale/0912randale.html

Zdroj: protiprudu.info


Odporučiť


Rubriky: 
marec 19, 2009 01:54 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top