Obrázok používateľa CEZ OKNO
Dátum konca sveta posunutý o 60 dní neskôr

KP.RU | Proroctvá starovekého mayského kmeňa, žijúceho v predkolumbovskej Strednej Amerike, nedá pokoj vystrašeným obyvateľom a zvedavým bádateľom. Mayovia údajne vedeli o budúcej kataklizme a preto zostavili kalendár, ktorý sa končí zlovestným dátumom – 21. decembra 2012. Na túto tému už vyšli stovky kníh a desiatky filmov. Do konca sveta chýba ešte nejaký čas, ale už o ňom všetci počuli – stal sa ošúchaný. A teraz hasnúci záujem publika znova rozohrieva vedec Gerardo Aldana z University of California. Znovu preveril výpočty starých astronómov a našiel chybu. Podľa jeho výpočtov mayský kalendár nekončí 21. decembra roku 2012, ale omnoho neskôr. Výpočty prezentoval vo svojej knihe «Kalendáre a roky II: Astronómia a čas v staroveku a stredoveku».


- Mayovia rozpracovali vlastný kalendárny systém, založený na astronomických udalostiach, - vysvetlil novinárom Aldana. – V podstate prakticky všetky výpočty v mayskom kalendári odvíjali z pohybu Venuše. Ale keď ich kalendár moderní odborníci prepracovali do gregoriánskeho kalendára, dopustili sa nepresností.

Vedec zastáva názor, že súčasní prepisovatelia v jednom z výpočtov určili ako východ Venuše to, čo v skutočnosti mohlo byť pádom meteoritu. Ak sa jeho predpoklad potvrdí, tak rozdiel medzi mayským a gregoriánskym kalendárom predstavuje najmenej 60 dní. Potom by mohol byť „posledným dňom Zeme“ 18. február 2013.

NÁZORY ODBORNÍKOV

Vedúci oddelenia rádioastronómie Sternbergovho štátneho astronomického inštitútu, Valentin Esipov:

- Každý kalendár je zostavený veľmi jednoducho: berie do úvahy pohyby planét okolo Slnka. Čím je presnejšie pozorovanie kozmických telies, tým presnejší je letopočet. V súčasnosti máme najpresnejší kalendár. Ale staré indiánske kmene veľa nevedeli. Dnes našli jednu chybu – čoskoro nájdu druhú. Nakoniec sa môže dokonca ukázať, že kalendár je natoľko starý, že ho nemožno nijako zladiť so súčasným.


Špecialista na hieroglyfy mayského klasického obdobia Viktor Talach:

- Základom mayského kalendára bol mýtický dátum – 13. augusta 3113 pred naším letopočtom. Od neho sa cestou jednoduchého odpočtu množstva uplynulých dní viedol letopočet. A ten sa zase delil na cykly. Jeden z nich – posledný – pozostával z 5126 rokov. Tento mayský cyklus nazývali Piatou epochou stvorenia alebo Piateho slnka. Mal sa zavŕšiť 21. decembra 2012. A po ňom mala nastúpiť Epocha Šiesteho slnka. Nič viac. Každopádne – niekto usúdil, že Mayovia odmietli pokračovanie života na Zemi. Tak vznikol mýtus o konci sveta. Samotní Mayovia však predpokladali, že Vesmír i my s ním vydržíme ešte veľmi dlho – skôr než nastane koniec sveta, malo by prejsť obdobie, ktorého doba trvania predstavuje v našom vyčíslení tridsaťdvamiestnu číslicu.

Светлана КУЗИНА: Дату конца света перенесли на 60 дней позже, 20. 10. 2010

Zdroj: kp.ru

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno


Podrobné správy na tému „2012“ nájdete na tejto adrese.

november 08, 2010 23:55 popoludní

 

 

Top