Obrázok používateľa CEZ OKNO
Do jakéže dimenze se to už přesouváme?

Už dlouho mám strašně silné nutkání vyjádřit se k tomu, co v současné době probíhá na internetu a ezoterické scéně. Do teď jsem se vždy zastavil a říkal si, že to nemá cenu, že nejlepší způsob je na tyhle věci vůbec nereagovat a mlčky je přejít. Navíc jsem tušil, že pokud se do toho pustím, bude to jedna velká kritika. Nestojím sice o vytváření a rozšiřování něčeho negativního, ale na druhou stranu je někdy potřeba čelit samovznětlivé fantasmagorii a udělit jí pár ledových neutralizujících ran! Pokusím se teď konstruktivně vyjádřit svůj osobní kritický názor na to, co se na mě sype ze všech stran.


Už několik měsíců ne-li let roste a sílí informační vlna o takzvaných přechodech do vyšších dimenzí. Internet překypuje články o transformaci a jejích symptomech, různí odborníci z různých koutů zeměkoule mluví na sdílených videích o vlnách a vlivech, které proudí na Zem a zvyšují vibrace, podle některých se přesouváme do čtvrté dimenze, podle jiných do páté, a jsou tu i tací, dle jejichž názoru už vstupujeme do šesté, sedmé a možná i vyšší. Jakmile vstoupíme do té či oné dimenze nebo jakmile dorazí ta či ona energie z vesmíru, přestane existovat čas, Země se rozdvojí na dvě, na jedné zůstanou materialističtí neznabozi, kteří v mukách zemřou následkem strašných přírodních katastrof a na druhou verzi planety se přesunou všichni duchovní lidíčci, kteří poctivě četli, sdíleli a přeposílali všechny články a videa o této bezprecedentní transformační události, ta „dobrá“ verze planety se najednou sama od sebe vyčistí, lidem se rozkmitají čakry na plné obrátky, všem se z minuty na minutu otevře třetí oko a ze dne na den tu budeme mít ráj na zemi. Budeme si na zahrádce hrát s vílami a skřítky, telepaticky si povídat s vysokými bytostmi z jiných planet a galaxií a budeme si klepat na ramena, jak jsme to dobře udělali, že jsme se včas duchovně probudili a skončili lépe než ti chudáci, co zamrzli v hmotě a zůstali na planetě číslo jedna, která se asi tak jako tak každou chvíli rozpadne.

Dlouho jsem se snažil s otevřenou nezaujatou myslí číst tyto revoluční články o transformaci, ale upřímně jsem se v nich vždy po chvíli ztratil. Nikdy jsem nepochopil, o čem je tu vlastně řeč. Co dodnes nechápu je, kdo přichází s těmito teoriemi a odkud je má? Zamyslel se nad tím někdy někdo? Odkud pocházejí všechny tyto „ověřené“ informace? Od lidí, kteří se sejdou v nějaké alternativní čajovně, zapálí si vonnou tyčinku a napojí se na atlantskou knihovnu moudrosti, energii jednorožců nebo křišťálové světelné město nad Prahou? Kdykoliv se člověk jenom trochu kritickým okem podívá na všechna ty videa a autory, musí po několika shlédnutích pochopit, že jeden papouškuje druhého a třetí druhého. Včera mi přišlo asi 10 e-mailů s odkazem na samozvaného mayského specialistu Dr. Callemana, který sice na videu 35 minut mluvil, ale vlastně opět nic neřekl. Stejně jako například, dnes již notoricky známá, opět samozvaná Malá Babička, Kiesha Crowther, která tak ráda mluví o tom, jak se všechno na světě mění, že je schopná sama sebe dojmout a ze svého proslovu se rozplakat. Když člověk shlédne pár jejích videí a zamyslí se nad tím, co se vlastně dozvěděl, zjistí, že vůbec nic. Kiesha, stejně jako stovky jiných, mluví a mluví, používá termíny, které „frčí“ (transformace, dimenze, zemské póly, vesmírné energetické vlny, strážci moudrosti atd. atd.), ale kromě celé té dramatické show je obsah jejího sdělení poněkud vágní.

Závěr? – Milujte se a mějte rádi planetu. Hezké, ale to už jsme tak nějak věděli i dřív!

Známý anglický autor a mystik Paul Brunton varoval před tímto chováním již před více než padesáti lety. Zcela jasně a bez skrupulí upozorňoval na nevyrovnané, často labilní a neurotické lidi, kteří zcela propadli vlastním přeludům, ale protože měli charisma a uměli mluvit, strhli s sebou celé davy ještě poblouzněnějších přívrženců, kteří je slepě následovali, dokud jeden po druhém nedošel hořkého procitnutí, že velký Mistr Avatar je v podstatě napůl blázen, ovšem s dobrými přesvědčovacími schopnostmi. Tito více či méně poblouznění učitelé to v minulosti dělali pro obdiv a pocit významnosti. Situace se změnila jen v tom, že dnes to většina dělá hlavně pro peníze, i když vůbec nepochybuji o tom, že mnozí z nich jsou o své teorii skálopevně přesvědčeni a své bludy šíří dál, díky internetu mnohem rychleji a efektivněji, než tomu bylo tenkrát. Kdyby Paul Brunton obživl a viděl, co se děje, patrně by se nad tím rozplakal.

Záplava informací všeho druhu

Myslím, že je zřejmé, že věk Vodnáře už skutečně začal. Dřív přísně utajované a střežené informace se vylily do ulic a zaplavily svět. Jenže žádná mince nemá jen jednu stranu. Tam, kde se uvolní pravdivé informace, vznikne úplně stejný prostor pro ty nepravdivé nebo zkreslené. To skvěle dokazuje i materialistická scéna dnešního světa. Na jednu stranu máme přístup k informacím, o jakém se nám ještě relativně nedávno ani nesnilo, ale na druhou stranu je tu velký hřmící otazník, do jaké míry jsou informace, které nám servírují, pravdivé a odrážející realitu? Dnes je více než kdy jindy potřeba, abychom se pevně drželi vlastního kritického úsudku, velmi pečlivě filtrovali všechno, co k nám přichází, a pak ještě pečlivěji vybírali, co do sebe necháme vejít a čemu jsme ochotni uvěřit.

Tak, jako kdysi měly naše na Západ nadržené východní země tendenci přijímat všechno ze Západu jako „lepší“ (a tato tendence ještě u mnohých přetrvává), dokud lidé časem nevystřízlivěli a neuvědomili si, že pravda a kvalita budou někde uprostřed, lidstvo, po staletích zakrývání a zkreslování duchovních nauk, vyprahlé po pravdě a vyšších hodnotách, nyní stejným způsobem přijímá všechno s nálepkou „duchovní“ s velice potlačeným smyslem pro kritiku. Samozřejmě zde vůbec nemluvím o zatvrzelých materialistech, kteří něco takového ještě ani nemusí řešit, ale o lidech, kteří byli v upřímném hledání hlubšího smyslu života vcucnuti do šíleného víru takzvaného Nového věku a snaží se mu přizpůsobit, jak nejlépe dovedou. Znechuceni mnohaletou skepsí a materialismem světa se pak uchylují k druhému extrému, a sice, že uvěří všemu, co slyší.


A pak je tu velká skupina lidí, kteří ve světském životě byli jako šedé myšky, nic moc nedokázali, v ničem nevynikali a charakterově se pohybovali v silném průměru. Najednou se jim otevřela nová dimenze a oni se přes noc mohli stát odborníky a znalci na něco, co (skoro) nikdo nevidí, a tudíž nemůže potvrdit, ani vyvrátit. Často mají přeslazené úsměvy nebo afektovaně vyklidněný styl, teoreticky jsou znalci mnoha odvětví ezoteriky a mají kalendáře nabité semináři a přednáškami. Pokud se jim poštěstí, vyjde jim první kniha a jestliže má úspěch, tráví zbytek času už jen tím, že přemýšlejí, o čem by ještě mohli napsat, aby byl nakladatel spokojen a vzrůstala prodejní čísla. Ti, kteří neprorazí v publikování, se alespoň snaží vytvořit kolem sebe malý kult příznivců a otevřít si alespoň malou poradenskou praxi, kde by konečně mohli zkusit využít v praxi znalosti, které načerpali díky všem předchozím knihám a seminářům, ale zatím neměli možnost uplatnit.

Nechci tu vůbec házet všechny do jednoho pytle a rozdělovat věci na černé a bílé, ale mnohokrát se už potkal s nějakým duchovním odborníkem nebo terapeutem, který na mne v první chvíli působil, jako naprostý magor. Když jsem byl mladší, snažil jsem se potlačit svůj kritický úsudek v alibistické snaze namluvit si, že vnější dojem přece může klamat! Čím jsem se ale střetával s lidmi z téhle skupiny častěji, a čím déle jsem je měl možnost (byť jen z povzdálí pozorovat), tím více se vracel můj kritický úsudek a často jsem si nakonec musel přiznat, že jsem se opravdu nemýlil, že ti lidé, v mnoha případech, byli jednoduše řečeno magoři. Takoví se pak chytají jednoho nového směru za druhým, přičemž novějším a zajímavějším rychle nahradí starý, už okoukaný, stejně, jako to někteří dělají třeba s i-phonem; touží po něm, milují ho, ale jen co vyskočí nová verze s vyšším číslem na konci, starý i-phone putuje na aukro nebo ho zdědí jeden z členů rodiny. Jejich slova jsou plná lásky, porozumění a vnitřního míru, všude musí být dost svíček, vonných tyčinek, mandal a krystalů, pak je to teprve to správné prostředí!

Velký příslib pro lidstvo?

No jo, jenže teď tu máme něco neobvyklého. Kde se vzal, tu se vzal, objevil se, neznámo odkud, velký PŘÍSLIB. Lidstvo vstupuje do nové dimenze! Jestliže jste tlustí, unavení, depresivní, bolí vás celé tělo, jste mimo, chce se vám brečet, zapomínáte, nerozumíte si s přáteli, jste rozežraní, labilní a nic se vám nedaří, NEZOUFEJTE a naopak se radujte, protože právě jsme vám potvrdili, že na sobě zažíváte příznaky transformace do vyšších energií! Nevíme sice, kdy to přesně propukne, asi 21. prosince 2012, nebo ne, počkejte, to byla chyba výpočtu, je to 28. 10. 2011, ale prd!, přijde to už na jaře… no, to je jedno, hlavní je, že se VŠECHNO změní! Na vlastním duchovním pokroku už nebude potřeba tolik pracovat, jako to dělali jednotlivci celá tisíciletí, prostě sem vlítne nová energie a všechno tak rozvibruje, že vás to vykatapultujte až k osvícení! Hlavně nezoufejte, dál všechno čtěte, přeposílejte a sdílejte a hlavně doufejte, že to fakt přijde – protože jestli ne, pak jste seriózně promarnili x let života, a poctivou střízlivou duchovní práci na sobě, kterou jste v celém tom horlivém očekávání Velkého Zázraku dali stranou, teď budete stejně muset vykonat, protože to za vás evidentně nikdo neudělá!

Osobně upřímně věřím, že se skutečně něco děje. Dějiny se hýbou, kontinenty se hýbou, civilazce se hroutí a pomalu přeměňuje. Jenže, tahle změna může klidně trvat dalších 300 let, naše planeta je dost stará, pár set let je pro ni okamžik, v němž se nadechne a vydechne.
Víte co, i kdyby se zítra na obloze zjevila Panna Marie a viděli ji všichni lidi na světě, i kdyby promluvila a oznámila, že přichází Nový věk a že lidstvo vstupuje do Nové éry, tak jen co zmizí z oblohy před námi stejně zůstane jen náš všední život, který musíme žít a s nímž musíme nějak naložit. Napjaté očekávání Velkého věku nás nikam neposune. Babička, která v zimě krmí ptáčky, každý večer se pomodlí za své blízké a občas uvaří oběd kamarádce sousedce, která je starší nebo nemohoucnější, než ona, často dosáhne vyšší duchovní moudrosti a poznání, než zapálená hltačka seminářů, která se napojuje na jednorožce, denně přepošle sto e-mailů o transformaci a osmkrát za den na facebook napíše, jak má ráda všechny lidičky a posílá všem sluníčkovo-srdíčkovou energii do dalších dnů...

Užívejme rozum, lidi, nevzdávejme se zcela své kritičnosti. Kritičnost je totiž stejná jako jakýkoliv jiný nástroj a i když je často zneužívaná, někdy je prostě na místě ji uchopit a použít! Člověk, který nemá dostatek kritiky a sebekritiky, se snadno zamotá do vlastní iluze, kdy po čase uslyší anděly, bude dostávat vize a budou k němu promlouvat vyšší bytosti z vyspělejších galaxií. Ti mu pak budou oznamovat svůj příchod a velkolepou transformaci lidstva, a pak už je jen otázka času, než si takový chudák namluví, že je poslem, musí ta poselství šířit dál a založí si vlastní stránku. Takových už je tu dost a jsou, při vší úctě, k politování. Vůbec nechci vyvracet, že výše uvedené jevy a bytosti existují, jen odmítám přijímat jejich poselství skrze někoho, kdo na mne jako člověk působí spíš jako případ pro psychiatra, než jako nový apoštol.

Řiďte se rozumem

Dokud se v duchovním růstu nedostanu do té fáze, že budu jasnovidným, budu se radši dál řídit svým rozumem a pocity, které jdou ruku v ruce se stupněm mého vývoje. Navíc není kam spěchat a je tu ještě hodně práce, než se vůbec jen přiblížíme úrovni, na níž lidé mají opravdové vize a prorocká vnuknutí.

Všechny hlavní střízlivé duchovní směry, které jsou mi známy, kladly a kladou na své žáky, začátečníky, dva stěžejní požadavky, které dokud nesplnili, nemohli se pohnout dál:


1. Ovládej své myšlenky, pocity a chování (sebeovládání) a
2. zušlechťuj svůj charakter.

Pokud žák nezvládl tyto dvě zkoušky, bylo to, jakoby nezvládl první třídu a musel zpátky do školky. Kdyby takový žák, který hned na prvním stupni selhal, přišel za mistrem a řekl mu, že chce, aby ho naučil např. telepatii, astrálnímu cestování nebo jasnozření, srdečně by se mu vysmál asi jako prvňáčkovi, který se rozhodl, že chce v květnu maturovat. Ale nenechme se zmást. Ten žák nebyl odmítnut proto, že by bylo potřeba dodržovat nějaká rigidní pravidla, která si někdo vymyslel. Šlo o to, že moudří Mistři přesně věděli, že člověk bez sebeovládání a čistého charakteru by neměl sebemenší šanci uspět na vyšších stupních, anebo, o co hůř, uspět by mohl, kdyby byl vytrvalý, ale jeho nízký charakter by nadělal mnoho škod. Na tom se za staletí a tisíciletí nezměnilo nic!

Abychom mohli duchovně žít a posouvat se, nemusíme nikam spěchat, nemusíme nutně trávit hodiny v asánách a žít v nejpřísnější askezi. Každodenní světský život nám dává mnoho a mnoho příležitostí procvičit si sebeovládání a zušlechtit charakter, a myslím, že kdyby se všichni duchovní lidičkové drželi jen těchto dvou, na první pohled obyčejných, metod, jak se posunout na vyšší úroveň (do vyšší dimenze, chcete-li), tak už by to tu dávno vypadalo mnohem lépe!


Duchovní cesta je a vždy bude individuální záležitost. Práci, která nás na ní čeká, za nás neudělá nikdo a nic. A ať je budoucnost lidstva jakákoliv, dokud se každý jednotlivec, díky své upřímné snaze, zkušenostem a dobré vůli, nevykrystalizuje v lepšího a vyrovnanějšího člověka, pak se na své duchovní cestě moc nepohne, i kdyby ho táhlo celé stádo jednorožců!

Buďme střízliví, přátelé.

Jan Menděl

Zdroj: wmmagazin.cz


Súvisiace:

11-11-11
http://www.cez-okno.net/clanok/deziluz/11-11-11


Autori: 
december 19, 2011 21:04 popoludní
 • krát komentár

20 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Janepo
  Janepodecember 20, 2011 08:01 dopoludnia

  Komentár: 

  Lze jen souhlasit snad se vším, co autor příspěvku napsal. Duchovní naivita dneška je bezměrná. A přece stále platí základní filozofické pravdy o tom, že není skutečného vnitřního pokroku a rostoucího vlastního světla duše bez splnění základních podmínek v oblasti lidského charakteru. Vždyť Platónovo - "šťastný ten, kdo hledá štěstí své ve štěstí jiných" stále platí a tak zušlechťování svých vlastností, touha po vlastní lidskosti, dobrotě srdce a skutečném poznání životních pravd je tím základním. Všechna ta snaha po mimořádných zážitcích, dimenzích a vlastní velikosti nás jen odděluje od skutečné pravdy a zajména od jiných lidí, to když se cítíme být "už někým vyšším". Je to velmi neblahé a taková pomýlenost sklidí své zasloužené plody. Proto buďme v životě reální, více lidští, hledejme vlastní pravdu a moudrost a nezapomínejme ani svět zvířat a rostlin, vždyť jsou to taky naši bližní s touhou po svém klidném životě. Neničme je tedy, užívejme přírodu přirozeně a s citem, ona se nám za to stokrát odmění. Přejme tedy všemu dobro, tvořme jej a vše ostatní nám bude postupně přidáno tou tajemnou nejvyšší mocí života univerza - nejvyšším bytím.

  Janepo 20.12.2011

 2. Obrázok používateľa Zbyněk P
  Zbyněk Pdecember 20, 2011 21:09 popoludní

  Komentár: 

  Konečně jeden z mála rozumných článků, se kterým mohu s klidným srdcem a svědomím souhlasit. Již jsem se začal báti toho, že jsem sám asi nějak vadným, když se kriticky dívám na přehršel článků s takovými nesmysly, které uvádíte a popisujete v článku. Vždycky mě ale zachránila myšlenka - jedno krásné české rčení:" Jestliže dav chce skočit z okna, klidně mu jej otevřu, ale sám skákat nemíním,neboť já nejsem oním davem."
  Ano, každý jsme jiný. A každý potřebuje pro svůj vnitřní vývoj něco jiného, než-li ten druhý. Někomu stačí bible, druhému stačí, když ho ostatní tahají za nos a říkají mu nesmysly, jiný využívá svou šedou kůru mozkovou a logickou úvahu.
  Vážený autore článku, nic si nedělejte z kritiky od DiegoDi. Je vidět, že on ještě není s tou problematikou srovnaný, a že ještě potřebuje nějaký ten čas, aby pochopil.
  Jenom by mne zajímalo, kde k takovým "nesmyslům" ti lidé chodí. Prožili to osobně? Byli již v těch vyšších dimensích, aby to mohli
  tak konkrétně presentovat? Nebo to jsou jen úvahy pološílenců a fanatiků? Vždyť takovými znalostmi, které uvádí na různých stránkách, tak by se mohli rovnat (ba dokonce i předčit) takové veličiny, jako jsou Zarathustra, Šalamoun, Trismegistos, Cagliostro, Agrippa, Paracelsus, a řada dalších......., což vskutku nepředpokládám. Ať se na mne kdokolivě bude zlobit, tak logicky nemohu přijmouti názor davu, že by takoví "novici" měli daleko hlubší a rozsáhlejší znalosti, než-li výše uvádění velikáni. A není náhodou v Bibli samotné uvedeno, že si máme dávat pozor a chránit se před novodobými rádoby gurui, před falešnými proroky a zvěstovateli?
  Přeji hezký den. Zbyněk P.

 3. Obrázok používateľa lyshta
  lyshtadecember 20, 2011 08:56 dopoludnia

  Komentár: 

  na 5 znakov
  konečne to niekto spísal a súhlasím. tiež mi podaktorí ľudia typu 5-D pripadali ako pripečení. takže nie som sám. super článok, mali by to dať na všetky portály...

 4. Obrázok používateľa DiegoDi
  DiegoDidecember 20, 2011 12:15 popoludní

  Komentár: 

  Navštevujete stránky , ktoré sami popierate, ano je jasne že sa objavujú dezinformácie typu štvrtá dimenzia , potom piata, ale smutné je to že ani jeden z nás tomu nerozumie a preto je to pripečené ? Duchovenstvo existuje aj vyššie stupne vývoja, A ja ti hneď odpoviem milý autor tohto článku. Obetou si ty pretože popieraš veci prirodzené a správaš sa ako media čo zamlčujú fakty a nechal si sa chitit do pasce kde hocikdo zavesí na internet niaku blbost a hned to hodíš do vreca z realitou. Nie treba vediet selektovať informácie, a tu nejde iba o internet, mám od rôzných autorov uznávaných vedcami knihy rôzneho typu či už duchovno, mimozemšťania, alebo ezoterika celkovo a nemyslim si že sa to teda šíri aj intermnetom. Check some information about old cultures like egyptian or summerian,a potom sa opýtaj odkial to vzniklo. Mysliš že celu večnost budeme na rovnakom vívojovom stupni ???? Tak to sá mýliš, vesmir má svoje procesy ktore prebiehaju od počiatku no z 2000 rokov čo sa ráta naša generacie vieme ešte pi.u o tom kolko veci sa opakuje za tie miliardy rokov. Nechce sa mi viac rozpisovat, len mi nedalo jak tu všetci prikivujete na članok ktorý na túzto stránku vôbec nepatrí a hlavne je neobjektívny.

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymdecember 22, 2011 17:02 popoludní

  Komentár: 

  Presne tak, podobne som chcela aj ja zareagovať. Verím že v blízkej dobe príde k nejakej zmene.

 6. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymdecember 20, 2011 09:33 dopoludnia

  Komentár: 

  Článek mě mluví od srdce... Dík

 7. Obrázok používateľa ĎURO.G
  ĎURO.Gdecember 20, 2011 09:39 dopoludnia

  Komentár: 

  Autorovi článku:Milý priateľ,sám by som to lepšie nenapísal.

 8. Obrázok používateľa Ála
  Áladecember 20, 2011 10:51 dopoludnia

  Komentár: 

  Absolutně výstižný a perfektně napsaný článek, kéž by takovýchto prozřevších lidí bylo více. Mluvíte mi z nitra.

 9. Obrázok používateľa zdenek49
  zdenek49december 20, 2011 14:31 popoludní

  Komentár: 

  skvěle napsané, právě tak to cítím. Jen bych dodal, že ten informační chaos posledních desetiletí není náhodný, ale jistými centry pečlivě dlouhodobě plánovaný.......

 10. Obrázok používateľa Josef Otruba
  Josef Otrubadecember 20, 2011 19:18 popoludní

  Komentár: 

  Vynikající! Snad to nikdo ještě nedokázal tak jasně a pravdivě napsat! Škoda, že není podobných článků víc! J.Otruba

 11. Stránky

 

 

Top