Obrázok používateľa CEZ OKNO
4 nedávne archeologické objavy v Egypte

Egyptu sa často pripisuje zrod civilizácie. Vynašli písaný jazyk, papyrus, zámky dverí a dokonca zubnú pastu. Samozrejme ich najväčším prínosom, a snáď najdômyselnejším skutkom v dejinách vôbec, je Veľká Pyramída v Gíze. Čo je najúžasnejšie je to, akou nevyčerpateľnou sa zdá byť veľkorysosť ich práce. Chrámy a hrobky sú neustále objavované – len nedávno prebehli vykopávky na 4 rôznych miestach.


Legendárna Usireho hrobka?

Prvý objav

Bola objavená staroveká reprodukcia mýtickej hrobky Osirisa v nekropole Sheikh Abd El-Qurna na Západnom brehu Téb.

Tento objav učinil španielsko-taliansky archeologický tím spolu s Ministerstvom pamiatok.

›› Nálezisko sa ponáša na hrobku Osirisa, ako ju opisuje staroveká egyptská mytológia. V podstate, je to menšia verzia Osireionu, symbolickej hrobky postavenej faraónom Setim I v Abydose, v Luxore.

Výskumníci objavili rytinu Osirisa a miestnosť so stenou zobrazujúcou démona držiaceho dva nože. Symbolizmus je v hrobke podľa časopisu Luxor Times Magazine, ktorý ho popisuje, evidentný.

Na základe iných hrobiek, ktoré obsahujú porovnateľné artefakty Osirisa, dokážu výskumníci určiť vek novoobjavenej hrobky do 25. alebo 26. dynastie, respektíve 760-656 p.n.l. a 672-525 p.n.l.Objav hrobky Chentkaus

Druhý objav

V Abúsíre, juhovýchodne od Káhiry, bola objavená hrobka. Verí sa, že pohrebisko patrilo buď manželke alebo matke faraóna Neferefreho, ktorý vládol pred 4500 rokmi.

›› Hrobka, ktorá bola objavená v pohrebnom komplexe faraóna Neferefreho, má údajne na stene napísané meno Chentkaus v novoobjavenej nekropole, povedal pre BBC egyptský Minister pamiatok Mandouh El-Damaty.

El-Damaty ďalej povedal, že by to z nej Chentkaus III.

Miroslav Bárta, riaditeľ Českého egyptologického ústavu, ktorý objav urobil povedal, že umiestnenie hrobky ako miesta odpočinku faraóna Neferfreho je tým, kvôli čomu veria, že bola jeho manželkou.Tunel do Cheopsovej pyramídy

Tretí objav

Egypťan menom „Nagy” kopal nelegálne na svojom dvore, keď podľa štátnych novín Al-Ahram objavil tunel, ktorý vedie do Cheopsovej pyramídy, tiež známej ako Veľká pyramída v Gíze.

Nagy kopal asi 10 metrov pod svojím domom a narazil na priechod vytvorený kamennými blokmi.

Po objavení priechodu Nagy kontaktoval egyptské Ministerstvo pamiatok, ktoré poslalo tím archeológov. Tím potvrdil, že chodba je v skutočnosti tunelom, ktorý vedie k Veľkej pyramíde.

Hérodotos o tuneli písal vo svojich „Dejinách“ potom ako navštívil Egypt v 5. storočí p.n.l. Píše, že videl uzavretý tunel zakrytý reliéfmi, ktorý viedol k Veľkej pyramíde. Hérodotovi povedali, že uzavretý tunel stavali 10 rokov.

Zmienka o tomto tuneli archeológov po desaťročia poháňala, ale vždy im akoby unikal. Avšak vďaka niečej zvedavosti a lopate nakoniec uzrel svetlo sveta.Hrobka faraónovho sládka Khonso Em Heba

Štvrtý objav

Zatiaľ čo archeológovia pracovali na vykopávkach vysoko postaveného úradníka faraóna Amenhotepa II., našli 3000 rokov starú múmiu muža, ktorý mal na starosti výrobu piva.

Japonský tím urobil tento objav v Luxore, domove veľkých chrámových komplexov vybudovaných Amenhotepom II. a neskôr Ramzesom II.

Hrobka pivovarníka je dobre zachovaná a na stenách zobrazuje náboženské rituály i každodenný život.

Sharif Paget

http://www.dailynewsegypt.com/2015/01/07/4-discoveries-made-week-archaeo...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Autori: 
Sekcie: 
február 15, 2015 19:40 popoludní

 

 

Top