Obrázok používateľa CEZ OKNO
5 rostlin podporujících detoxifikaci vašeho těla

Všichni jsme každodenně vystaveni působení mnoha toxinů – ať už ze vzduchu, který dýcháme, jídla, které jíme nebo vody, kterou pijeme – až po produkty, které si nanášíme na těla a používáme v našich domácnostech. Abyste dosáhli opravdového zdraví, je nejlepší omezit vystavování se těmto toxinům a jíst jídlo, které podporuje detoxifikaci vašeho těla.

Průzkumy ukazují, že tyto druhy potravin mohou napomoci detoxifikaci jater skrze ovlivnění stavu jaterních enzymů zajišťujících zničení a vypuzení toxických látek z vašeho těla.

1) Zelené rostliny

Chlorofyl je základní látka, která dává rostlinám jejich zelenou barvu a má spoustu blahodárných účinků. Chlorofyl na sebe dokonce může vázat rakovinotvorné chemické látky (jako jsou heterocyklické aminy nacházející se v masu upravovaném při vysokých teplotách). Tím umožňuje, aby byly tyto chemikálie vyloučeny z těla namísto jejich vstřebání. Nejlepší je zahrnout do jídelníčku zelenou (listovou) zeleninu alespoň 2x denně. Obzvláště dobrým zdrojem chlorofylu je například špenát, petržel, zelené fazolky nebo rukola, avšak všechny zelené rostliny obsahují chlorofyl. Jezte zelené rostliny syrové v salátech nebo zprudka opečené na olivovém či kokosovém oleji jako přílohu, přidávejte si je do lehce orestovaných omelet nebo polévek.

2) Červená řepa

Červený pigment v řepě napomáhá detoxifikaci jater a také slouží jako účinný zdroj antioxidantů nemluvě o jeho nutriční hodnotě. Servírujte řepu opečenou na olivovém oleji s mrkví a cibulí. Nebo nakrájejte či nastrouhejte uvařenou či syrovou řepu a přidejte si ji do salátu. Výborná je také doma odšťavněná syrová řepa.

3) Kurkuma

Toto vynikající koření obsahuje fytochemikálii zvanou kurkumin, který hojí záněty a podporuje detoxifikaci jater. Používejte kurkumu v kari, při restování nebo ji přidávejte do smoothies.

4) Česnek

V souvislosti s vynikajícími detoxifikačními schopnostmi česneku, potvrdily určité studie, že lidé nejčastěji konzumující česnek mají snížené riziko onemocnění rakovinou žaludku a střev. Česnek taktéž pomáhá předcházet kardiovaskulárním nemocem. Pro ty nejlepší výsledky konzumujte česnek každý den.

5) Košťálová zelenina

Tato mocná zelenina pomáhá nejen detoxifikaci jater, ale také obsahuje indole-3-carbinol – sloučenina, která pomáhá vyrovnávat hladinu estrogenu v těle. Do košťálové zeleniny se řadí brokolice, květák, zelí, kapusta a růžičková kapusta. A jako přídavný bonus, většina košťálové zeleniny (ta zelená) obsahuje také chlorofyl!

Margaret Wertheim

http://www.mindbodygreen.com/0-8650/5-foods-to-promote-detoxification-in...

Přeložila a zpracovala: Petra

Zdroj: http://www.novazem.info/

Tento článok je možné v neskrátenej a neupravenej podobe šíriť nekomerčným spôsobom s pridaním zdroja www.novazem.info vrátane všetkých už uvedených zdrojov a celej tento poznámky


Súvisiace:

Markus Rothkranz: Úžasná pečeň a ako robiť detox
http://www.cez-okno.net/clanok/ocista-docista/markus-rothkranz-uzasna-pe...

Surová strava
http://www.cez-okno.net/surova-strava


Sekcie: 
august 22, 2013 14:51 popoludní

 

 

Top