Obrázok používateľa CEZ OKNO
5000-ročný “lapač Slnka” v Newgrange možno nie je tým, čím sa zdá...

„Strešné okno“ zachytávajúce slnečné svetlo v deň Slnovratu v starobylom írskom kamennom monumente Newgrange možno nie je 5000-ročným astronomickým zariadením, ale má len 50 rokov. Okienko na streche tejto veľkej stavby vpúšťa svetlo vychádzajúceho Slnka do hlavnej komory dlhšie než 17 minút, a to v dňoch medzi 19. a 23. decembrom.


Nová správa však hovorí o tom, že strešné okno je podvod a bolo do tejto starobylej stavby zabudované v šesťdesiatych rokoch 20. storočia keď tam nebohý archeológ Michael O’Kelly robil vykopávky a rekonštrukčné práce, uvádzajú The Irish Times.

Odkedy professor O’Kelly v roku 1967 “objavil”, že v deň Zimného Slnovratu Slnko žiari do Newgrange, tento monument je predmetom kontroverzných teórií a debát medzi archeológmi, ›› tvrdia The Irish Times.

Mnohí odborníci sú skeptickí aj v otázke steny miestnosti, ktorá bola podľa profesora O’Kellyho vybudovaná v rokoch 1967 až 1974.

Michael Gibbons, bývalý írsky štátny archeológ, nedávno v časopise Emania publikoval prednášku, v ktorej sa hovorí, že vykopávky a renovácia v chodbe hrobky pred 50 rokmi sa týkali aj strešného okna, ktoré umožňuje “polapiť” slnečné lúče, aby sa v novom roku mohol zrodiť nový život.

Pán Gibbons a jeho synovec Myles hovoria, že význam celej stavby ako monumentu z doby kamennej bol spochybnený a preferovať sa začal názor, že Newgrange je hrobka vybudovaná približne pred 5000 rokmi.

V čase Slnovratu túto stavbu navštívi mnoho ľudí a svetelná show v Newgrange z tohoto miesta robí jednu z najslávnejších megalitických hrobiek na svete. Smerovanie tejto stavby umožňuje zachytiť lúče vychádzajúceho Slnka v čase okolo Slnovratu, keď slnečný lúč strešným oknom osvetľuje celú vnútornú komoru.


Hrobka Newgrange s chodbou a slnečným svetlom, ktoré do nej vniká. Zdroj ›› Wikimedia Commons photo/Dentp)

Profesor O’Kelly tvrdí, že táto hrobka bola v podstate v rovnakom stave ako počas éry neolitu, no koncom doby železnej ľudia vybudovali na streche ohradu a zmenili jej profil.

The Irish Times uvádza:

“Pán Gibbons hovorí, že ‘strešné okno’ zachytávajúce zimné svetlo nie je ‘ani trochu autentické,’ a bolo ‘vyrobené’ počas rekonštrukcie v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia.”

Gibbonsov článok v žurnále “Emania” tvrdí, že rímske artefakty a pozostatky koňa a psa, ktoré sa našli vnútri Newgrange a na zemi okolo nej sú dôkazom, že toto miesto slúžilo ako pohrebisko, kde sa možno pochovávala írska šľachta, ktorá mala väzby na Rimanov v Británii.

Medzi artefakty z rímskej éry patria aj dva zlaté nákrčníky, brošňa, zlatý prsteň, prívesky, náramok a niekoľko mincí.


Zlatý poklad z Newgrange v British Museum. Zdroj ›› Wikimedia Commons/Jononmac46)

Ďalší odborník a autor knihy o Newgrange, ktorý analyzoval toto miesto, Richard Hensey, súhlasil s tým, že v dobe železnej sa na tomto mieste niečo robilo a pripustil, že profesor O’Kelly toto obdobie až tak nezdôrazňoval.

Dr. Hensey však povedal, že strešné okno nie je nové a niekoľko štúdií naznačuje, že vzniklo v dobe kamennej, pred 5000 rokmi.

Dodal, že strešné okno sa zdvihlo keď sa počas rekonštrukcií, ktoré viedol profesor O´Kelly vertikálne kamene narovnali.

Ako uviedol v roku 2013 Ancient Origins ›› v dvojdielnom článku, počet úlomkov kostí, ktoré sa našli vnútri Newgrange iba ťažko dokazuje, že toto miesto slúžilo ako pohrebná komora pre celú komunitu. Počas vykopávok v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia sa vnútri tohto monumentu našli iba kosti piatich ľudí. Niektoré kosti boli možno odnesené po znovuobjavení vchodu do chodby a komory v roku 1699.

Zdá sa však, že monument takejto veľkosti vybudovaný z viac ako štvrť milióna ton kameňa a hliny s priemerom viac než 85 metrov v priemere by bol príliš nadmernou a grandióznou hrobkou pre niekoľko obyčajných ľudí, aby to bol skutočne jediný účel, na ktorý bol postavený.


Úvodný obrázok: 21. december, najdlhšia noc a najkratší deň v roku, je v Newgrange v County Meath v Írsku špeciálnym dňom. Táto fotografia bola urobená 24. augusta 2014. Zdroj ›› Wikimedia Commons/Paul A. Byrne)

Mark Miller

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/shedding-light-n...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: Vladimíra

exkluzívne.cez.okno


Tento článok, ktorý sme pre vás preložili, má 628 slov.

Len vďaka Vašim darom môžeme ďalej prinášať informácie všetkým bezplatne a neustále sa zlepšovať. Ak chcete našu prácu oceniť a je to vo Vašich možnostiach,
prispejte prosím na ďalší chod portálu


›› BILANCIE PORTÁLU

Aktuálny STAV vidíte vľavo HORE


2401591699/8330 (DAR z SK) alebo 2401591699/2010 (DAR z CZ)

Číslo účtu pre dary zo Slovenskej republiky:
2401591699/8330 │ IBAN: SK5283300000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOZSKBAXXX │ │ Číslo účtu pre dary z Českej republiky:
2401591699/2010 │ IBAN: CZ4120100000002401591699 │ SWIFT (BIC): FIOBCZPP


Keď nemáte PAYPAL konto, prispejte cez bankovú kartu:
kliknite na DONATE a potom vo formulári na ›› Continue


Súvisiace:

Newgrange
http://www.cez-okno.net/clanok/clanok/newgrange


apríl 03, 2017 16:46 popoludní

 

 

Top