Obrázok používateľa CEZ OKNO
6 mýtů o raw stravě

Mezi lidmi „všežravci“ i lidmi zvažujícími přechod na živou stravu je rozšířeno spousty mýtů a polopravd o tom co a jak funguje na syrové stravě, stejně tak jako zkreslené představy o tom co se „musí“ dodržovat, aby skutečně fungovala. Zde se podíváme na pár z nich, abychom odlehčili tématu stravování a vnesli do něj krapet radosti a svobody.

Mýtus 1: Musíte jíst 100 % syrových potravin a nic jiného, aby jste získali výhody syrové stravy

Zatímco mnoho lidí se drží tohoto mýtu, skutečnost je taková, že pro většinu lidí, kteří jedí „klasickou“ stravu s vysokým obsahem zpracovaných potravin a rychlého občerstvení, je jakékoli zvýšení čerstvých, syrových potravin prospěšné. Jednoduché změny jako jíst ovoce nebo ovocné smoothie k snídani místo palačinek nebo salámu zlepší naše zdraví. Jíst bohatý zeleninový salát s avokádem a quinoou k obědu nám poskytne mnohem více energie a výživy než hamburger, cola a hranolky nebo klasická svíčková a navíc se po takovém jídle nebudeme cítit unavení a malátní. Většina lidí si však myslí, že pocítit skvělé účinky syrové stravy mohou pouze tehdy, pakliže tvoří jejich jídelníček nejméně z 90-95 %. Omyl. Jakákoli změna směrem k čerstvým potravinám a jejich výrazné každodenní konzumaci v jejich sezóně dozrávání je báječná a oživí celé naše tělo i mysl. Nemusíme být nikterak zarytí a držet se pouze cizích pravidel, ale vytvářet se podle sebe a jídlo nás doslova utváří.

Mýtus 2: Všechno co jíte na syrové stravě je studené

Absolutně ne! To je rozšířený mýtus i mezi mnohými dlouholetými vitariány. Ve skutečnosti všechno, co jíme může být zahřáto až na 42°C. Potraviny lze ohřát v dehydrátoru nebo více prakticky u jídel jako jsou polévky klasicky na plotýnce tak, aby se jen prohřály, nikoli začaly být horké. Pro horký pocit z jídla můžeme používat nejrůznější zahřívací koření jako je zázvor, skořice, chilli, česnek, pepř, kari, cibuli apod.

Mýtus 3: Syrová strava se skládá pouze ze syrového ovoce a zeleniny

Stejně jako v mýtu, že veganská strava se neskládá z ničeho jiného než z tofu a klíčků, je i toto mylná domněnka. Syrová strava se skládá z mnohem více než je jen ovoce a zelenina. Patří sem všechna semena, ořechy, ořechová „mléka“, naklíčené obilí a luštěniny, mořské řasy, stejně jako některé kvašené a zpracované potraviny, jako jsou syrové sojové omáčky, Kimči, miso, ořechová másla, sladké sirupy (agáve, …), kakao a za studena lisované surové oleje. Z těchto všech potravin lze vykouzlit vitariánské sushi, burgry, lasagne, dorty, polévky, pizzy, zmrzliny, chléb, pomazánky, těstoviny a to i například s boloňskou omáčkou. Kreativitě se meze nekladou, jediná mez je 42°C kvůli zachování všech živých enzymů.

Mýtus 4: Syrová strava je dražší než jiné diety nebo styly stravování

Každá dieta může být více či méně nákladná v závislosti na našem vkusu a preferencích kvality a množství. Nejdražší potraviny na planetě rozhodně nejsou ze seznamu syrových potravin nebo dokonce vegetariánských či veganských. Pakliže se stravujeme sezónně, tedy nejoptimálněji co do kvality potravin, našeho zažívání i ceny a zároveň lokálně, tedy z farmářských trhů, od místních zemědělců nebo z vlastní zahrádky, je vitariánská strava naprosto přijatelná (pakliže ji nesrovnáváme s každodenní konzumací nejlevnějších hamburgerů). Jablka, banány, saláty a mnoho zeleniny jsou cenově výhodnější ve srovnání s masem, steaky, mořskými rybami nebo humry. Vše je o naší volbě, prioritách a fantazii, s jakou jídlo kombinujeme.

Mýtus 5: Budete muset jíst veškeré jídlo doma, když jste na syrové stravě

V ČR i SR se objevuje stále více a více raw restaurací, kde nalezneme spoustu báječných jídel, na která můžeme zajít každý den i svátečně s přáteli nebo rodinou na oslavu. Mimo to existuje ještě pěkná řádka vegetariánských a veganských restaurací, které již také disponují širokým sortimentem nejrůznějších salátů, ovoce, ovocných koktejlů a naklíčených zrn a luštěnin, stejně tak jako klasických restaurací, kde si můžeme dát dobrý salát. Vždy se můžeme zeptat na složení, sestavit si sami ingredience a požádat o zálivku zvlášť nebo jen o olej, sůl, popřípadě ocet (jablečný, vinný). Když máme velký hlad nebo chuť na něco teplého a objednáme si k salátu rýži (nejlépe celozrnnou), jáhly, pohanku, quinou, kukuřičné těstoviny nebo brambory vařené ve slupce, zakápneme extra virgine olivovým olejem, tak máme skvělý oběd nebo večeři a stále jsme dostáli vyvážené veganské čistící stravě.

Mýtus 6: Budete trávit veškerý svůj čas v kuchyni čištěním, sekáním a krájením zeleniny a ovoce

No, mohli bychom, ale komu by se chtělo? Saláty, koktejly a mnoho polévek jsou velmi rychlé na přípravu. Uvědomila jsem si, že mnoho lidí je frustrovaných z komplexních receptů na různá jídla a délkou jejich přípravy, takže je mnohokrát odradí je i vyzkoušet. Co takhle si ale pořídit kvalitní a jednoduchý robot na sekání a strouhání a mixér, do kterého naházíte variace ovoce, zelených listů a semínek, přidáte vodu a během minuty vytvoříte skvělé syté smoothie nebo do něj vložíte svou oblíbenou variaci zeleniny a koření a máte raw polévku v mžiku nebo opláchnete a nakrájíte zeleninu, dáte do mísy, polijete rychle připraveným dresingem z oleje, citrónu a soli, posypete semínky nebo mořskými řasami a máte hotovo…? Tak to jsou rychlé důvody, proč si dát syrové jídlo, které zabere podstatně méně času než jakékoli vařené. Navíc sebou jako svačinu můžete mít jablko, banán nebo doma vyrobené tyčinky ze semínek, které vás zasytí a nabíjí čistou energií. Syrová strava je vlastně nesmírně pohodlná a rychlá, jen si to nekomplikovat. Až vám příprava jídla a kombinace přejdou do krve, můžete si pořídit odšťavovač a dehydrátor, díky kterému objevíte kouzlo vlastního usušeného ovoce a zeleniny i nejrůznějších placek a tyčinek.

Vždy záleží jen na nás samotných, jak si cokoli na světě uzpůsobíme k obrazu svému tak, abychom se cítili pohodlně a sami sebou. Není třeba se držet jakýchkoli dogmat a zákazů, ale spíše objevovat výhody a ulehčení. Syrová strava je krásná a nesmírně posilující a stojí za to ji vyzkoušet byť třeba jen jako očistnou kůru na pár dní v rámci jara nebo léta. Všechno se počítá. Nejdůležitější je náš dobrý vnitřní pocit.

❤ Mia ☮

AUTOR: MIA WEISSOVÁ, WWW.SLUNECNYZIVOT.CZ

Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud bude připojeno jméno autora, zdroje, aktivní odkaz na www.slunecnyzivot.cz a celá tato poznámka. Díky!

Zdroj: http://slunecnyzivot.cz/

Prevzaté z: http://www.osud.biz/


Súvisiace:

Surová strava
http://www.cez-okno.net/surova-strava


Autori: 
Sekcie: 
Štítky: 
apríl 18, 2014 23:58 popoludní

 

 

Top