Obrázok používateľa CEZ OKNO
9 dôvodov, prečo zvoliť šperky zo zlata

Ženy sa už od praveku majú tendenciu zdobiť. Len si spomeňte na školské návštevy múzeí, kde ste za sklenenými vitrínami pozorovali divné kovové predmety, opracované kusy kameňov a amorfné sošky. Všimli ste si určite aj šperky, ktoré sa až tak od tých dnešných nelíšili. Čo napríklad také zlaté náramky? Nezahliadli ste podobné práve včera vo výklade neďalekého klenotníctva, alebo zlaté náušnice? Tiež pôsobili súčasne, však? Možno až na trochu nesymetrické spracovanie. Videli ste však niekedy v múzeu zbierku ›› strieborných prsteňov? Spomeňte si chvíľku… Nie, že? Zlaté šperky boli už od dávnych dôb oveľa populárnejšie a obľúbenejšie. Zaujíma vás prečo?

1. Zlato nehrdzavie. Veľmi často sa dokonca používa k povrchovej úprave ďalších kovov a chráni ich pred nepríjemnou koróziou. Trápi vás sčernenie strieborných náušníc? So zlatými sa vám to nestane.

2. Zlato je mäkké, preto sa doňho pridávajú ďalšie kovy, ktoré vylepšujú jeho vlastnosti. Na trh sa tak dostáva zlato rôznej rýdzosti, ktoré je samozrejme rovnako cenovo odstupňované. Môžete sa stretnúť s 9kt zlatom (nie je dostupné vo všetkých krajinách, avšak na Slovensku áno), s najčastejšie používaným 14kt a 18kt zlatom, prípadne i s 22kt a rýdzim 24kt zlatom, ktoré už býva príliš mäkké, preto sa od neho v klenotníckom priemysle skôr upúšťa. Klenoty z tohto drahého kovu sú tak dostupné všetkým.

3. Nesmrteľné žlté zlato sa používa na výrobu všetkých typov šperkov. Keď nahliadnete do histórie, uvidíte, že je základom všetkých korunovačných klenotov a preslávených kráľovských ›› zlatých náušníc, náhrdelníkov, prsteňov, náramkov, brošní a tiár. V mnohých prípadoch jeho mäkkú teplú farbu zdôrazňujú preslávené vzácne drahokamy ako rubíny, smaragdy a zafíry.

4. Zlato obsahujúce nikel, paládium alebo mangán býva striebristo šedé. Pokiaľ holdujete skôr takto sfarbeným šperkom, rozhodne siahnite po bielom zlate. Má síce farbu striebra, ale oslovuje lepšími vlastnosťami. Veľmi sa k nemu hodia diamanty a modré zafíry.

5. Ak vás fascinujú módne trendy a nenechávate si ich uniknúť, potom zaiste podľahnete ružovému zlatu, kde rýdzi kov zafarbuje meď a striebro. Ružové zlato sa objavilo na mnohých módnych prehliadkach a svetoznámi dizajnéri ho kombinujú s ružovými morganitmi, trblietavými diamantmi a žltým zlatom.

6. Najobľúbenejší a najtradičnejší kov zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok je práve zlato. Ruku na srdce, pozrite sa na vlastný prst, prípadne na prstenník svojej kamarátky či mamy – neuvidíte tam náhodou ›› zlatý prstienok?

7. Zlato je nepredstaviteľne ľahko kujné a tvárne, preto z neho dokáže šikovný zlatník vytvoriť aj tie najjemnejšie detaily, napríklad okvetné plátky alebo krehké motýlie krídla, ktorými ozdobí jemné prívesky alebo náušnice.

8. Vlastnosti zlata prispievajú k tomu, že pokiaľ túžite po šperku s vyrytým osobným venovaním, siahnete práve po ozdobe z tohto drahého kovu.

9. Hoci sa zdá, že všetko je neisté, ceny zlata neprechádzajú veľkými výkyvmi, skôr mierne rastú. Zlatý klenot tak nemusí byť iba nádherným šperkom, ale tiež múdrou investíciou.

Dúfame, že sme vás presvedčili, že voľba prsteňov, náramkov, retiazky a náušníc zo zlata je tým pravým orechovým. Nie ste obmedzení jedinou farbou ako pri ostatných drahých kovoch, navyše hypoalergénne zlato vyniká celým množstvom vynikajúcich rysov, ktoré oceňujú zruční klenotníci, praktickí obchodníci aj dámy a páni, ktorí podľahnú jeho trblietavej elegancii a kúzlu. Nezabudnite, odkaz v podobe zlatých šperkov sa dá odovzdávať z generácie na generáciu, bez toho aby prišlo ku strate jeho hodnoty.

Zdroj: www.eppi.sk

Rubriky: 
september 06, 2016 11:12 dopoludnia

 

 

Top