Obrázok používateľa CEZ OKNO
Aj vy chcete pre svoje deti to najlepšie?

V dnešnej dobe internetu sa už nikto nemôže vyhovárať na nedostatok informácií, jedine na lenivosť a ľahostajnosť. Všetko je na webe a ak to už nechcete robiť kvôli sebe, robte to aspoň kvôli Vaším deťom, pretože tie sú na Vás plne závislé a ste to práve Vy, kto je zodpovedný zato či budú mať šťastné a zdravé detstvo, silný základ a vďaka tomu aj plnohodnotnejší život v dospelosti.

Alebo naopak vychováte iba ďalších farmapodporovateľov, ktorý budú už v tridsiatke závislý na nejakom lieku a ktorý sa pravdepodobne ani nedožijú dôchodkového veku, nehovoriac o tom, aby si ho v zdravý a kondícii aj užili.

Tento víkend mala moja 3-ročná dcérka narodeninovú oslavu. Okrem hračiek a sladkostí dostala od babky (samozrejme s tým najlepším úmyslom) aj multivitamíny pre deti. Nebudem konkrétne menovať, pretože sa to netýka len konkrétne tých, ktoré dostala. Myslíte, že babka chcela pre svoju vnučku to najlepšie? Povedzme, že áno. Ale je veľký rozdiel niečo chcieť, a aj to vedieť urobiť.

Tak po prvé, pokiaľ chcela babka spraviť niečo pre svoju vnučku (čo sa zdravia týka), miesto sladkostí jej mohla priniesť radšej košík s ovocím. Multivitamíny, ktoré jej dodatočne priniesla však zo zdravým nemali nič spoločné, ak vynechám fakt, že obsahovali ako darček svetielka rôznych farieb, ktoré sú primárnym lákadlom pre kúpu týchto konkrétnych multivitamínov a ktoré aj naozaj moju dcérku potešili. Ak vezmeme do úvahy fakt, že pocit šťastia má blahodarné účinky na organizmus, tak to bola asi celá a jediná zdravotná výhoda týchto multivitamínov. Poďme ale už rovno ku koreňu celej veci. Konkrétne multivitamíny sa chvália imunactivom a prírodnými farbivami, čo je síce od výrobcu pekné, ale škoda, že sa na obale nepochválil obsahom aspartamu (vo výrobku pre deti, ktorý má pomáhať zdraviu), ktorý má silné rakovinotvorné účinky, čo je známe už od 70-tych rokov a dnes ho už veľa výrobcov nahrádza niečím iným, práve preto, lebo to už dnes nie je žiadne tajomstvo. Avšak ešte stále je veľké percento ľudí stále v temnej nevedomosti a kvôli tomu ničia zdravie nielen sebe, ale aj svojim deťom a príbuzným, ktorý sú rovnako nevedomí, ako oni. Som zvedavý, ako by sa tie multivitamíny predávali, ak by miesto výrazného nápisu "obsahuje prírodné farbivá" bolo na krabičke výrazne napísané "obsahuje aspartam, zdravie ničiace náhradné sladidlo". A to som iba pri aspartame. Okrem aspartamu multivitamíny obsahujú EŠTE ĎALŠIE 4 UMELÉ SLADIDLÁ, ktoré majú na zdravie rovnako nepriaznivé účinky. Akoby toho už nebolo viac ako dosť, v zložení (písané s malými písmenkami) sa dočítate, že obsahuje ďalšie chemické aditíva, ktoré rovnako so zdravím nemajú nič spoločné. Samozrejme, nie všetky aditívne látky sú zdraviu škodlivé, no na internete dnes nájdete veľa zoznamov, kde si dané aditíva môžete vyhľadať a zistiť tak ich neškodnosť alebo nebezpečnosť. Navyše výrobca všetky aditíva dôrazne označil názvom, miesto toho, aby ich označil číslom (napr. E951), čím dáva nevedomej verejnosti ešte väčší pocit, že ich výrobok žiadne éčka neobsahuje a je teda naozaj zdraviu prospešný. Už aj Vám to začína smrdieť?

Poďme ale od chémie konečne k samotným "zdraviu prospešných" vitamínoch, o ktorých multivitamíny sú. Prečo si kupovať vitamínové doplnky s jedným vitamínom, prípadne s kombináciou dvoch vhodných vitamínov, keď na trhu je celá škála multivitamínov... "jedna tabletka denne a o prísun všetkého potrebného má človek postarané". Žiaľ, s pravdou to nemá nič spoločné. Vitamíny, ktoré do seba človek touto cestou dostane "formou suplementácie", sú telu jednoducho nanič. Vitamíny, ktoré do seba človek dáva sú buď vyrobené umelo, alebo sú extrahované s určitých rastlín. Vitamín C vyrobený umelo sa nikdy a NIKDY nevyrovná prírodnému vitamínu C, ktorý do seba dostanete napríklad keď zjete jablko. A keby aj výrobca na obale uviedol, že vitamín C, ktorý predáva nie je umelý, ale extrahovaný napríklad už zo spomenutého jablka, aj tak by neznamenal pre telo nejakú veľkú výhodu, pretože vitamín C a nielen Céčko ale všetky ostatné vitamíny obsiahnuté v ovocí a zelenine sú naviazané na ďalšie účinné látky, ktoré dodávajú vitamínom potrebnú účinnosť a keď nejaká firma robí extrakt určitého vitamínu s určitej rastliny, extrahuje len daný vitamín, ktorý je sám o sebe v podstate bezcenný, pretože ho ľudské telo nedokáže bez tých ďalších látok, ktoré sa s vitamínmi prirodzene v ovocí, zelenine a rôznych iných rastlinách vyskytujú efektívne využiť. Nie som žiadny vysokoškolsky vzdelaný profesor a ani vyškolený odborník na výživu. Som človek rovnaký ako vy. Som otec dvoch detí, ktorému je zdravie svojich detí prioritou. Naše deti nevedia, čo je pre nich to najlepšie. Ak by to bolo na nich, od rána do večera by sa napchávali sladkosťami a boli by spokojné. Od toho sme tu ale my, rodičia, aby sme im dali to najcennejšie. A preto...

1) multivitamíny ani žiadne iné vitamínové prípravky Vám nikdy nenahradia SILU PRÍRODY.

2) multivitamíny ani žiadne iné vitamínové prípravky nikdy nezlepšia zdravie Vám, ani Vaším deťom.

3) výrobcom týchto vitamínových suplementov nejde o zdravie Vaše a Vašich detí, ale a vždy tučné peňaženky.

4) ak chcete Vašim deťom vybudovať pevný zdravotný základ, nedopusťte ich multivitamínmi a sladkosťami, ale naučte ich papať čerstvé ovocie, najlepšie priamo zo záhradky.

5) neustále sa vzdelávajte v oblasti zdravej výživy a prispejte tak k zdravému a kvalitnému životu sebe aj Vašim deťom.

V dnešnej dobe internetu sa už nikto nemôže vyhovárať na nedostatok informácií, jedine na lenivosť a ľahostajnosť. Všetko je na webe a ak to už nechcete robiť kvôli sebe, robte to aspoň kvôli Vaším deťom, pretože tie sú na Vás plne závislé a ste to práve Vy, kto je zodpovedný zato či budú mať šťastné a zdravé detstvo, silný základ a vďaka tomu aj plnohodnotnejší život v dospelosti. Alebo naopak vychováte iba ďalších farmapodporovateľov, ktorý budú už v tridsiatke závislý na nejakom lieku a ktorý sa pravdepodobne ani nedožijú dôchodkového veku, nehovoriac o tom, aby si ho v zdraví a kondícii aj užili.

Pavol Petrovič


Súvisiace:

CO BUDEME JÍST V 21. STOLETÍ?
http://www.cez-okno.net/clanok/quo-vadis/co-budeme-jist-v-21stoleti

Ekofarmár
http://www.cez-okno.net/ekofarmar

Seriál: Vieš čo ješ?
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-vies-co-jes


Štítky: 
apríl 25, 2013 22:52 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Milan Búlik
  Milan Búlikmáj 07, 2013 08:40 dopoludnia

  Komentár: 

  Pán Petrovič!

  Článok ma zaujal hneď na začiatku. Najskôr témou a hneď na to v tretej vete aj hrubými nedostatkami v gramatike. Prosím Vás pán Petrovič, ak už chcete zanechať nejaké posolstvo v písanej podobe verejne pre ďalších ľudí, dajte si text skontrolovať niekomu, kto ovláda slovenčinu, alebo sa aspoň pod článok nepodpisujte.
  Ja som článok ďalej, ako po tretiu vetu nečítal v obave, čo za gramatické vraždy ma tam ešte čakajú. Nehnevajte sa na mňa, ale uráža ma to, že niekto si dá toľko námahy, aby stvoril niečo v prospech iných Slovákov s kvalitným obsahom a tak mizernou slovenčinou. Deti treba chrániť - viem o tom svoje. Ale treba ich chrániť aj pred takýmto kultúrnym barbarstvom, ktoré devastuje slovenčinu a internet a následne aj kultúrny vývin (nielen) našich detí.
  Rozhodne Vám odporúčam osloviť niekoho, kto Vám Vaše texty zreviduje a opraví v duchu spisovného jazyka. Ak s tým máte problém, dajte mi vedieť.
  Ing. MIlan Búlik

 

 

Top