Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ako sa pije čaj po očovsky...

MÁTE RADI ČAJ, DOBRÝCH ĽUDÍ A SKVELÚ ATMOSFÉRU? TAK POTOM ROZHODNE ČÍTAJTE ĎALEJ!
Súťažilo sa v troch kategóriách: ´Čajový kvíz´, ´Čajovňa roka´ a ´Zásielkový obchod roka´
Večerom sprevádzali manželia Ondejčíkoví, Maokova hudba a obrázky čajových záhrad sveta. Dlho, veľmi dlho sa nám nechcelo prerušiť ticho. Čaj voľne pre všetkých a tombola tak bohatá, že asi nik neodišiel s prázdnymi rukami. Hlavné ocenenie - putovná soška Čajomila, ktorou je každý rok ocenená najväčšia osobnosť, alebo čin v čajovom svete, už má svojho držiteľa...


ČAJOVÝ KVÍZ

Už tradične o víťazoch rozhodol čas odoslania odpovedí. Otvorenie súťažného kola avizujeme vždy dopredu - takže kto si ako prvý poradí s otázkami, má veľkú šancu získať niektorú z cien.

Až z Prešova prišiel jeden z víťazov napriek snehu, ktorý nám SLNOVRAT trochu skomplikoval. A tu vyberám z mailu našej fanúšičky...

Vážená redakcia,

Bol chladný zimný večer a ja som len tak klikala po internete a posrkávala horúci čaj. Prišla som na jednu zo svojich obľúbených stránok „Cez okno,“ a prečítala som si, že práve prebieha súťaž Čajomil roka. Tak ma napadlo, že by som mohla poslať svoj príbeh o čaji z čias, keď som bola ešte „čaja“. Nebola som si síce istá, či by dnes mohla aj niekoho zaujímať moja „socialistická čajová story“, ale predsa som napísala. Myslela som si, že nezaujala, keďže sa mi dlho nik nehlásil a neodpovedal... Na moje veľké prekvapenie som pár dní pred Vianocami dostala pozvanie na vyhodnotenie Čajomil roka 2009. Blížil sa koniec roka a v práci bolo nutné mnoho vecí ukončiť, nemohla som nikam ísť. Dosť ma mrzelo, že neokúsim tú atmosféru a nemôžem sa stretnúť s ľuďmi, ktorí aj o čaji niečo vedia... O čo však bolo väčšie moje prekvapenie, keď som dostala správu, že môj príbeh vyhral.

Bol mrazivý predtrojkráľový podvečer a práve som prišla z práce. V predsieni na stolíku stál balík pre mňa a ja som hneď vedela, odkiaľ je. Netrpezlivo som prerezala špagát na krabici a vybaľovala obsah. Keď som videla, čo všetko som dostala, bola som veľmi dojatá, priznám sa, že som ešte nikdy nič také krásne nevyhrala. Bola tam keramická nádobka na čaj, a rôzne druhy čajov. Medziiným bol tam aj čajový kvet, o ktorom som iba počula, ale nikdy som ho na vlastne oči nevidela.

Samozrejme, že sme si hneď čaje otvorili , ovoniavali a uvarili. Ako prvý bol čajový kvet a po jeho zaliatí sme celá rodina s napätím čakali, aký kvet v čajníku rozkvitne...

Na ďalší deň som celú krabicu s výhrou vzala do práce a kolegyniam /keď šéf odišiel/ som urobila prezentáciu a ochutnávku čajov. Aj oni boli prekvapené najmä čajovým kvetom...

Aspoň na chvíľu som bola „najväčší čajový znalec“.

Pre mňa to bol taký dokonalý darček, z ktorého som sa dokázala tešiť niekoľko týždňov. A nielen ja, pretože som každej návšteve okrem uvarenia čaju, aj odsypala z neho domov. Nádobka na čaj je mojim spoločníkom skoro každý deň. Je dobrá, lebo udržuje veľmi dlho teplotu čaju a pripomína mi môj čajový úspech. Už sa mi z nej aj kúsok odlomil, no podarilo sa mi to opraviť. Tak rada by som vyjadrila vďaku ľuďom, ktorí ma milo prekvapili, obdarili a potešili.

Prajem Vám pekný deň a ešte veľa zaujímavých článkov

S pozdravom

ZR

ČAJOMIL ROKA


Čajovňa Za Rohom je splneným snom dvoch ľudí, dvoch milovníkov čaju, dvoch spriaznených duší, manželov Dušana a Valérie.

Obsahom tohto splneného sna nie je nič hmatateľné, jeho splnenie spočíva v možnosti plniť sebe a iným množstvo malých, každodenných snov a túžob, ktoré robia život krajším a dávajú mu pestrosť.

A prečo čaj?

Čaj je už dlho našou láskou, naším koníčkom, relaxom, našou filozofiou a teraz už aj naším živobytím.

S nadšením a úctou spoznávame každý deň ďalšie z jeho tisícorakých podôb a krás.

http://www.cajovnazarohom.sk/

ČAJOVŇA ROKA


Tento príbeh sa začal v roku 1998. Ani sa človeku veriť nechce, koľko je to už rokov. Akoby z rozprávkovej knihy, kde sa vzali, tu sa vzali, našli sa, volajme ich Odvážlivci, a dali veci do pohybu.

V kráľovstve obce vtedy kraľoval spravodlivý pán starosta, Ing. Jozef Ľupták. Bol na začiatku svojho druhého volebného obdobia a jeho snaha, urobiť niečo pre mladých, sa stretla s nápadom Odvážlivcov. Spočiatku chvíľu váhal, zvažoval, ako sa na starostlivého panovníka patrí, ale napokon uvoľnil pre prvú čajovňu v Očovej priestory na poschodí nášho staručkého, dobručkého kultúrneho domu. Odvážlivci vyhrnuli rukávy a pridelené priestory začali pod ich rukami meniť svoju podobu. Najskôr prišlo upratovanie, prerábanie elektroinštalácie, maľovanie a napokon zariaďovanie. Keďže sa všetko financovalo z obmedzených vlastných zdrojov, využili sa pri tom aj veci a vecičky už existujúce, staršie a pri tom vyhovujúce. Ale aj tak bolo treba nové poličky, pracovný pult, garnižle a záclonky, priviezť vyradený koberec z Bratislavy, urobiť nízke sedačky a stôl z kmeňa statného smreka pre nízke sedenie, zakúpiť čajové súpravičky, mištičky, čajníčky... Neprehliadnuteľné nadšenie však zapaľovalo aj ostatných pomocníkov. Obecný úrad prispel svojim starším zariadením a skonštruovaním drevených zástien, ďalší priaznivec vytočil na sústruhu svietniky, iný elektrikár zasa prerobil inštaláciu a ďalší zasa pomohol pri maľovaní. Bolo to neopakovateľné obdobie, kedy sa ľudia tešili zo spoločných maličkostí a svojou radosťou tak plnili útulný priestor.

Konečne už mohol prísť 1. máj roku 1999 a spolu s ním oficiálne otvorenie prvej čajovne za prítomnosti pána starostu a s usporiadaním veselého majálesu, ktorý sme nazvali Slovenský večer. Ženičky napiekli, dievčence za svetla sviečok pohostenie poroznášali hosťom na stoly a ku všetkému tomu urobili dobrú náladu hostia z FS Skorušiná z Lieseku a tiež očovskí súboristi. No máme na čo spomínať...

No a od tohto dňa zabezpečovali Odvážlivci prevádzku prvej čajovne vlastnými službami vo večerných hodinách každý deň okrem pondelka od 18.00 – do 22.00 a niekedy aj dlhšie. Stretávali sa tu ľudia mladší i starší, konali sa všelijaké zaujímavé podujatia, odvíjali sa zaujímavé rozhovory niekedy až do neskorej noci.

Takto sa to krásne gúľalo päť plodných rokov. Ale ako to už býva, nič netrvá večne. Povinnosti odvážnym pribúdali, našli sa ja živly, ktoré dobrý úmysel zneužívali. Odniesol si to devastáciou najmä vestibul kultúrneho domu. A tak nasledoval postupný pokles úrovne, až napokon zánik prvej čajovne. Ešte sa v snahe o obmedzenie pôsobenia devastátorov presťahovala do prízemných priestorov, ale to bola už jej labutia pieseň. A hoci ju spievala ešte asi tri roky, neodvratný bol jej koniec a definitívna likvidácia. Myslíme však, že to predsa len za ten pokus stálo.

V tej dobe sa zdalo, že táto krásavica z našej rozprávky zaspala večným spánkom a že by snáď musel prísť už len princ z rozprávky, aby ju svojim bozkom zobudil.

Prešli časy, prešli letá a spomienky na zašlé časy zmenili sa na myšlienku. A prišli s ňou Odvážlivci noví, ba priam trúfalci to boli. Hneď urobili petičnú akciu za obnovenie čajovne. Predložili žiadosť o pridelenie priestorov priamo starostovi obce, MVDr. Jurajovi Kubišovi. Na čele tých mladých kráčal hrdo Martin. Nie ten na bielom koni, ale Martin Holík z Pukanca (časť Očovej) a po jeho pravej ruke pomocnica Zuzanka (Pivolusková). Pán starosta, ako uvážlivý správca vecí obecných, vidiac ušľachtilý záujem svojho dorastu, hľadal vhodné riešenie a ako najlepšia sa javila myšlienka Anky Hossovej, umiestniť čajovňu v novučkých priestoroch budovy Remeselného dvora. Začiatok bol teda optimistický. Aby však čajovňa mohla byť lepšia, krajšia a na vyššej úrovni ako tá prvá, bolo treba rozmýšľať nad riadnou prevádzkou s profesionálnym personálom, s registračnou pokladňou a teda aj s právnou subjektivitou. Aj v tomto prípade sa v duchu pravidla: „kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody“, našlo riešenie, hoci bolo náročné na čas a trpezlivosť Odvážlivcov. Založili a zaregistrovali občianske združenie pod názvom LISTY, zaregistrovali živnosti, potrebné na prevádzku, zohnali financie a vybavili potrebné povolenia na spustenie riadnej prevádzky. A opäť sa vŕtalo, ťahali káble, opäť sa maľovalo, robili pulty, poličky, v IKEI sa nakupovalo zariadenie, inštaloval sa kamerový systém... a tiež sa to neurobilo samo, ale pracovali mládežníci i tí menej vekom mladí a veru si aj zaslúžia, aby sme ich spomenuli. Okrem dvojice už menovanej to boli Janka Hriňová, Janka Huliaková, Katka Kolesárová, Lucia Maľová, Martinka Pivolusková, Janka Záchenská, Igor Cencer, Pavol Hossa, Martin Chabada, Anka Pivolusková, Anka Sámeľová, Milotka Široká, Pavel Holík, z tých prvých ešte nemôžme zabudnúť na Lenku Pivoluskovú a Janka Šimiaka.

A tak sa mohlo stať, že dňa 1. 1. 2010 oficiálne začala prevádzku nová očovská čajovňa pod menom Čajka. Je to určite rarita tejto obce, lebo všeličo by sa v rázovitej obci pod Poľanou, s tvrdými chlapmi a ostrou pálenkou, dalo očakávať, ale čajovňa – hm, to je takmer z neuveriteľného súdka. Na strane druhej sa asi len takýmto alebo podobným spôsobom dajú v dnešnej dobe robiť zázraky - s priazňou ľudí a dobrou vôľou.

Tak poprajme Čajke, nech je jej let podobný tej pod menom Jonathan Livingston a nech sa jej kŕdeľ stále rozmnožuje a stále viac ľudí nájde pod jej krídlami dobrú pohodu a naplnené chvíle. Vitajte u nás.

Čajovňa ČAJKA
SNP 402/105
96223 Očová
tel.: +421 904 201 393

http://www.ocovan.sk/temy/cajovna

ZÁSIELKOVÝ OBCHOD ROKA


V ponuke viac ako 500 druhov kvalitných čajov z celého sveta.

Pravé sypané čaje dovážané priamo od najväčších svetových výrobcov čajov v Číne, Japonsku a Indii.

Na stránke sa dočítate všetky potrebné informácie o histórii, spracovaní a príprave jednotlivých druhov čajov.

Tee.sk


AUDIO-VIDEO SPOMIENKY nájdete na tejto adrese,
FOTOGRAFIE na tejto adrese,
FÓRUM na tejto adrese.

ČAJOVÝ KVÍZ

1. MK z Prešova
2. LT z Dvora Králové nad Labem
3. ML z Vinosadov

ČAJOMIL ROKA

Manželia BLAHOVCI
www.cajovnazarohom.sk

ČAJOVŇA ROKA

Čajovňa Čajka
www.ocovan.sk/temy/cajovna

ZÁSIELKOVÝ OBCHOD ROKA

Tee.sk

Minireportáž: Sokol

Foto: Pavel Albert, Katarína Kolesárová, Peter Kvasnica

Putovné ceny ´Čajovňa roka´, ´Zásielkový obchod roka´ a dary ´SLNOVRAT´: Manželia Gombalovci, www.keramikag.sk

Putovná soška ´Čajomil roka´: Braňo Petrinec

ĎAKUJEME ŠTEDRÝM PARTNEROM PODUJATIA,
A VÔBEC VŠETKÝM ČAJOMILOM,
BEZ KTORÝCH TO SKRÁTKA NEJDE!

Ceny do súťaže venovali:

Mediálni partneri:


exkluzívne.cez.okno

január 14, 2011 23:23 popoludní

 

 

Top