Obrázok používateľa CEZ OKNO
Rooibos

Je skutočným zázrakom. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že neobsahuje kofeín, ale napriek tomu má povzbudzujúce účinky. Okrem toho obsahuje veľké množstvo flavonoidov, ktoré chránia výstelky ciev a pôsobia protizápalovo a protialergicky. Rooibos môžete piť i na litre, keďže obsahuje spomedzi všetkých čajov najmenej tanínu, ktorý vo veľmi veľkých dávkach bráni vstrebávaniu železa. Niet pochýb o tom, že africký Rooibos je skutočným klenotom medzi čajmi.

Avšak mnohí odborníci Rooibos za čaj nepovažujú. Často sa označuje ako čaj - nečaj. Napriek tomu je zaradený medzi čajové špeciality. Je to nápoj pripravovaný z rastliny Aspalatus Linearis, ktorá rastie v Juhoafrickej republike. Svoje typicky červené zafarbenie získava až v priebehu prípravy po procese fermentácie, hoci jeho pôvodná farba je zelená.

Z histórie

Spočiatku sa celé kry vysekávali sekerami a drvili akýmisi drevenými kladivami. Po usušení na slnku sa drvina navŕšila do hromád, kde Rooibos fermentoval. Princíp spracovania je v podstate až do dneška rovnaký, akurát ručnú prácu vystriedali stroje.

Šance zarobiť na zázračnom čaji sa chopil v r. 1904 (niektoré zdroje uvádzajú r. 1804) ruský imigrant Benjamin Ginsberg. Skupoval Rooibos od domorodcov a vyvážal ho do mnohých krajín. Keďže takýto spôsob zásobovania sa pravdepodobne ukázal ako nerentabilný a zbytočne drahý, začalo sa uvažovať o pestovaní rastliny na veľkých plochách. Priekopníkom technológie sa stal v roku 1930 pán P. le Fras Nortier, lekár a veľký milovník prírody.

Čaj-nečaj sa preslávil najmä počas druhej svetovej vojny. Dopomohla k tomu aj skutočnosť, že trh bol náhle ochudobnený o dovtedy veľmi obľúbený cejlónsky čaj. Po skončení vojny milovníci čaju akoby na Rooibos zabudli. O renesanciu pitia tohto zázračného nápoja sa postarala až Clanwilliamova čajová spoločnosť, ktorú založili v roku 1948.

Účinky

Rooibos sa stal veľmi populárnym v západných krajinách, obzvlášť u zákazníkov, ktorí kladú dôraz na zdravý životný štýl, kvôli svojmu veľkému obsahu antioxidantov a minimu kofeínu.

Čaje Rooibos obsahujú rad minerálnych látok, napríklad meď, železo, draslík, vápnik alebo horčík. Rovnako ako zelený a čierny čaj obsahujú zmesi Rooibos antioxidanty, a preto sú súčasťou zdravého životného štýlu. Šálka čaju Rooibos (bez cukru) navyše neobsahuje žiadne kalórie. Okrem toho čaje Rooibos neobsahujú kofeín, a predstavujú tak alternatívny bezkofeínový nápoj, teda vhodný i pre deti, kojencov a tehotné matky.

Rooibos má veľmi dobrý vplyv na zdravie. Obsahuje vitamín C a rad stopových prvkov (Fe, K, Ca, Na, Zn, Cu, P, Mg). Preto niet divu, že jeho popíjanie má pozitívny vplyv na ľudí trpiacich mnohými civilizačnými ochoreniami. Africkí domorodci používajú Rooibos na uvoľnenie detských kolík. Taktiež ho dávajú deťom, ktoré v noci zle spávajú a sú nepokojné.


• má mierny protizápalový a protialergický účinok (spôsobuje úľavu pri sennej nádche, astme a alergiách)

• tlmí nespavosť a nervozitu

• prináša úľavy pri zápche, kŕčoch žalúdka, črevnej kolike, pri bolestiach hlavy

• potláča akné, ekzémy

• znižuje krvný tlak

Príprava

V Južnej Afrike je bežné piť Rooibos spolu s mliekom a cukrom, avšak v ostatných častiach sveta sa väčšinou podáva bez týchto prísad. Vôňa je často popisovaná ako sladká (a to i bez pridania cukru) a mierne orechová. Príprava Rooibosového nálevu je v podstate rovnaká ako príprava čierneho čaju s tým rozdielom, že vôňa je vylepšená ďalším varením. Získaný nápoj je červenohnedý, čo vysvetľuje, prečo sa Rooibos niekedy nazýva „červený čaj“. Základom tohto nápoja je zmes jemných lístkov Rooibosu tvaru ihličia a aromatických rastlín, ktoré mu dodávajú chuť.

Na jednu osobu rátame s pohárom horúcej vody (asi 2,5 dcl), ktorou zalejeme vrchovato naplnenú čajovú lyžičku. Pohár prikryjeme a necháme lúhovať 2 a pol až 3 minúty. Precedíme cez sitko a podávame.Prečo Rooibos?

• Neobsahuje kofeín, napriek tomu má povzbudivé účinky. V tejto súvislosti uvádzame nasledujúce porovnania, ktoré zvýhodňujú čaj-nečaj pred inými povzbudzujúcimi nápojmi: obsah kofeínu v čiernom čaji sa pohybuje podľa druhu od 20-110 mg na malú (1,5 dcl) šálku nápoja, v zelenom čaji 8-36 mg, v prekvapkávanej káve 60-180 mg, v káve z kávovaru iba 40-70 mg a v instantnej 30-120 mg. Malá, trojdecová fľaša kokakoly obsahuje 45 mg kofeínu. Možno vás prekvapí, že šálka kakaa obsahuje podľa druhu 2-20 mg kofeínu. Nečudujte sa, že po takejto dávke, ktorú svojim deťom niekedy pred spaním dožičíte nechcú zaspať...

• Rooibos ďalej pôsobí proti depresiám a stavom úzkosti

• Zlepšuje trávenie

• Je vhodný pre ľudí, ktorí celý život bojujú s nadváhou. Čaj má močopudné účinky, vplýva na lepšie spaľovanie tukov v organizme a mierne ovplyvňuje centrum hladu v mozgu

• Má priaznivé účinky na pleť

• Obsahuje množstvo stopových prvkov a iných telu prospešných látok

• Má protialergické účinky

• Zmierňuje kŕče

• Flavonoidy obsiahnuté v Rooibose pôsobia ako antioxidant - likvidujú v súčasnosti populárne voľné kyslíkové radikály, majú teda protirakovinové účinky a pôsobia proti srdcovo-cievnym chorobám a starnutiu organizmu

• Blahodarne vplýva na pečeň

• Znižuje hladinu cukru v krvi

• Pomáha pri zápche

• Môže sa užívať ako podporný liek pri rôznych kožných ochoreniach

• Posilňuje činnosť imunitného systému

Pripravil: Sokol

Zdroje: www.inzine.sk (Dáša a Tomáš Čejkovci) a www.fit.server.sk

Foto exkluzívne.cez.okno: TeaLounge


Séria článkov venovaných čajovej kultúre vychádza v IN BAR & RESTAURANT
Náhľad článku nájdete na tejto adreseIN BAR & RESTAURANT JE MEDIÁLNYM PARTNEROM PODUJATIA ČAJOMIL ROKA 2010


Sekcie: 
jún 27, 2010 15:23 popoludní
 • krát komentár

9 krát komentár

 1. Obrázok používateľa k
  kjún 27, 2010 17:00 popoludní

  Komentár: 

  Ďakujem za tip, tento čaj si "nenechám ujsť". + Pekne spracované...

 2. Obrázok používateľa AvAc
  AvAcjún 27, 2010 20:09 popoludní

  Komentár: 

  prosim vas a kde by som to mohol zohnat?

 3. Obrázok používateľa Mima
  Mimajún 28, 2010 08:01 dopoludnia

 4. Obrázok používateľa k
  kjún 28, 2010 09:16 dopoludnia

  Komentár: 

  Čaje Rooibos som objavila aj v Lidli.

 5. Obrázok používateľa Lil
  Liljúl 02, 2010 07:14 dopoludnia

  Komentár: 

  Pozor na cajovy prach,

  ono vlastne to co je v sackovom caji je to co zostane.

  Ja by som sa sackovemu caju radsej vyhla a rooibos kupila v nejakej cajovni pekne sypany

 6. Obrázok používateľa k
  kjúl 02, 2010 16:26 popoludní

  Komentár: 

  Ďakujem za upozornenie. Na webe som našla nasledovné :
  1/
  Čajový prach- Fluff - (odsávaný pri výrobe čaju)sa do predaja nedostáva.
  Čajový prach - Dust - je najjemnejšia čajová drvina / najdrobnejší zlomkový čaj/ ktorá sa ďalej spracováva lisovaním do tabuliek.
  http://referaty.atlas.sk/ostatne/nezaradene/22427/?print=1

  2/
  ..Renomované firmy si nedovolia dať do sáčkov zlý čaj...
  http://ekonomika.idnes.cz/caj-take-sackovy-muze-byt-dobry-dms-/test.asp?...

  3/
  Kvalitné sáčkové čaje sa vyrábajú zámerným rozsekaním čajových listov na drť, metódou CTC (crushing-tearing-curling) http://vilalalita.webnode.sk/lieciva-sila-cajov/

 7. Obrázok používateľa Anna190
  Anna190február 25, 2011 20:00 popoludní

  Komentár: 

  aj ja pijem rooibos,vynikajuco chuti

 8. Obrázok používateľa k
  kjúl 03, 2010 11:25 dopoludnia

  Komentár: 

  Zelený Rooibos má podľa výskumov dvakrát viac antioxidantov a flavonoidov ako fermentáciou a oxidáciou spracovaný klasický Rooibos.
  Farba výluhu je svetlozlatá, veľmi podobná so zeleným čajom (čajovníkom), od ktorého sa ale líši v obsahu antioxidantov, ktorých má údajne niekoľko-násobne viac.

 9. Obrázok používateľa k
  kjúl 03, 2010 23:05 popoludní

  Komentár: 

  podľa iných štúdií zas menej /no vyznajte sa v tom :P/
  http://carmientea.co.za/home.htm

 

 

Top