Obrázok používateľa CEZ OKNO
Ako vybudovať a udržiavať záhradné jazierko

Záhradné jazierko alebo tiež bio jazierko je obľúbeným doplnkom pri rodinných domoch a ozdobou záhrad. Objednať si takéto jazierko je možné na www.bio-watergardens.sk rovnako aj načerpať inšpirácie pri realizovaných projektoch. Takéto jazierka je možné využiť ako na čisto estetické skrášlenie a súčasť záhradnej architektúry alebo je možné vytvoriť aj jazierko určené na kúpanie.


Výhodou takéhoto riešenia domáceho bazéna sú jednoznačne prirodzenejšie prostredie a lepší vplyv na zdravie v porovnaní s klasickými bazénmi kde sa dezinfekcia vykonáva najčastejšie pridávaním chlóru prípadne soli do vody. V prípade ak niektorý z členov rodiny trpí rôznymi kožnými chorobami ako napríklad atopický ekzém nie je ani možnosť dezinfekcie chlórom z dôvodu reakcií pokožky na takto upravenú vodu v bazéne.

Základné pravidlá pre budovanie jazierka:

Ideálne je použitie jazierkovej fólie pod ktorú ešte nesmieme zabudnúť položiť geotextíliu. V opačnom prípade by hrozilo pretrhnutie fólie od ostrých hrán kamienkov v zemi.

Umiestnenie jazierka by malo byť na slnečnom mieste tak aby doň nepadalo priamo lístie zo stromov.

Jazierko by nemalo byť veľmi plytké, ideálna hĺbka je aspoň okolo jedného metra.

Na prekysličenie vody je vhodné použiť vodopády ktoré sú poháňané čerpadlom. Toto prispeje rovnako aj k oživeniu celého bio jazierka.

Dôležitou časťou správnej prevádzky je filtrovanie vody kde platí zásada že objem vody v jazierku by sa mal vymeniť aspoň 4x za jeden deň. Podľa tohto pravidla je potrebné vybrať vhodné čerpadlo.

Samostatnou kapitolou je starostlivosť o vodu. Toto začína už pri samotnom napúšťaní jazierka. Ako zdroje vody je možné použiť dažďovú vodu, vodu zo studne prípadne vodu z verejného vodovodu.


Pri návrhu interiérových prvkov rovnako je možné nájsť inšpirácie na tematickom webe www.obyvacky.eu

Dnes sú profesionálne služby pri návrhoch interiérov používané čoraz častejšie a výsledky našich domovov tomuto prístupu aj zodpovedajú.

Zdroj: www.bio-watergardens.sk, www.obyvacky.eu


Súvisiace:

Architektúra
http://www.cez-okno.net/rubrika/architektura


Sekcie: 
február 10, 2014 19:09 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Leusa
    Leusaapríl 30, 2018 19:24 popoludní

    Komentár: 

    Nám s vybudovaním záhradného jazierka, najmä s časťou hydroizolácie perfektne pomohol systém fatrafol a, ktorý má všetko čo potreba a prácu s ním zvládne aj puk

 

 

Top