Obrázok používateľa CEZ OKNO
Aktualizácia egyptského múzea

Kedy bude otvorené nové ultra-moderné mega-múzeum Egypta?
Súčasné Egyptské múzeum na námestí Tahrir bude čoskoro presťahované na nové miesto. Po 116 rokoch, počas ktorých bolo skladom a výkladom najúžasnejších starovekých pokladov Egypta, múzeum čoskoro odovzdá štafetový kolík novému Veľkému egyptskému múzeu (Grand Egyptian Museum – GEM).


›› GEM, ktoré sa v súčasnosti buduje v blízkosti pyramíd v Gíze, sa stane najväčším a primárnym múzeom Egypta.

Každých pár týždňov počujeme o viacerých artefaktoch, ktoré sa prepravujú buď zo súčasného Egyptského múzea alebo z iných skladových zariadení po celom Egypte do nového GEM. GEM už vlastní vyše desatinu z plánovaných 100 000 kusov.

Momentálne je GEM stále staveniskom, avšak niektoré bezpečné skladové priestory a konzervačné laboratórium sú, ako môžete vidieť, v prevádzke.

Predpokladané dátumy dokončenia Veľkého egyptského múzea (GEM) už niekoľkokrát uplynuli.

Najprv bolo otvorenie stanovené na august tohto roka, teraz je naplánované na rok 2018.

V auguste egyptský Minister pamiatok Mamdouh El-Damaty oznámil, že múzeum bude riadené nezávisle od vlády, aby sa zabezpečilo, že sa naň nebudú vzťahovať byrokratické a politické vplyvy.

Toto je ten istý spôsob, akým sú riadené Bibliotheca Alexandrina, Alexandrijská knižnica a múzeum, ktoré boli otvorené v roku 2002.

Na obrázku je jeden z reštaurátorov v GEM, ktorý opatrne čistí sochu Osirisa, boha Podsvetia.

V legende o Osirisovi boh prekonal smrť, počal syna Hóra a potom sa stal Pánom Podsvetia. Egypťania videli objavenie ich tiel potom, čo zaplavujúci Níl ustúpil ako symbol jeho zázračného znovuzrodenia. Zelená sa stala farbou nového života a cyklického obnovovania.

Osiris bol často ukazovaný ako mumifikovaný muž so zelenou pokožkou. Táto socha Osirisa so zelenou pokožkou ho zobrazuje so svojou osobitou korunou Atef, držiac v rukách (vynárajúce sa z obalov múmie) cep a palicu, symboly božského kraľovania.


›› Väčší obrázok

Jeff Burzacott

S láskavým dovolením NILE MAGAZINE

http://www.nilemagazine.com.au/2015-september/2015/9/20/grand-egyptian-m...

Preklad: PH

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

GEM – Veľké egyptské múzeum
http://www.gem.gov.eg/


Sekcie: 
september 25, 2015 03:22 dopoludnia

 

 

Top