Obrázok používateľa CEZ OKNO
Cesta čínskeho cesnaku do našich obchodov

PRAHA | Až se lidé na Spořilově budou dusit u nekonečné kolony kamionů, které kvůli novému úseku Pražského okruhu musí jet pod jejich okny, dost možná budou mezi náklaďáky i auta naložená česnekem z Číny nebo mrkve z Holandska. Česko patří mezi země, kam se dováží hromady ovoce či zeleniny, které by se mohly vypěstovat i doma. Například v únoru 2009 se podle údajů ekologického Hnutí Duha dovezlo do Česka 5567 tun rajčat. Skoro dvě třetiny pocházely ze Španělska a více než pětina z Maroka. Ve stejném měsíci dorazily i více než čtyři tisíce tun mrkve, přičemž 58 procent pocházelo z Nizozemí a 12 procent z Belgie.


Článok nájdete na tejto adrese


Zdroj: aktualne.centrum.cz


Ako to vyzerá v obchodoch vo vašom meste? Píšte na redakčný mail.

Súvisiace:

Dobrovolníci poradí, kde koupit český česnek

Dobrovolníci Hnutí DUHA dnes radí kolemjdoucím, kde v Brně mohou koupit domácí český česnek. Rozdávají přitom česnek vypěstovaný na ekologické farmě v blízkosti jihomoravské metropole. Hnutí DUHA chce pomoci brněnským rodinám při hledání domácí, české zeleniny a poukázat na přínosy místních zemědělců.

Celý článok na www.hnutiduha.cz


Sekcie: 
Štítky: 
september 30, 2010 19:06 popoludní
 • krát komentár

8 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Boris
  Borisseptember 30, 2010 19:30 popoludní

  Komentár: 

  Tak to stým cesnakom nie je vôbec haluška

  u nás v potravinách detto - cesnak z číny - dobre vidím?!

  Ale to nebolo ešte nič.

  Melóny hádajte skade? No predsa z Jordánska, odkiaľ odinakiaľ :D

  To som ešte vydržal, aj neprirodzene nafúknuté hrozno z talianska, ale keď som zistil, že tie hrušky čo mám v košíku sú z USA, v momentesom to vyberal von!

 2. Obrázok používateľa Maťa
  Maťaseptember 30, 2010 19:36 popoludní

  Komentár: 

  Je to tak, jasné že som sa opýtala známej predavačky, že čo je s vecami od nás, preboha veď juh je plný melónov (bol vlete) a hrozno by sme snáď mohli aj vyvážať (a aj vyvážame), tak ako to že sa normálny človek nevie dostať k produktom od našich ľudí?
  A čo jablká a ďalšie veci?
  Tak ma rýchlo uviedla do situácie, ich zásobuje, teda nielen ich, ale CELÉ REŤAZCE Jeden Centrálny Sklad.
  JEDINE TEN rozhoduje odkiaľ sa čo dovezie.
  Ani šéfka predajne nemôže do toho hovoriť.
  No povedzte - je toto normálne?!

 3. Obrázok používateľa Robert
  Robertseptember 30, 2010 19:48 popoludní

  Komentár: 

  Normalne urcite nie, zialbohu skor bezne...

  Hovoril som s velkopestovatelom od nas, vraj uz ponukal jablka skoro zadarmo nasim sietam, moze ale on konkurovat polskym jablkam, ktore dostanu tieto siete UPLNE ZADARMO, staci ked potvrdia prevzatie a polskemu obchodnikovi to v pohode preplati EU?

  Tak o com to cele je?!

 4. Obrázok používateľa muska jenom zlata
  muska jenom zlataseptember 30, 2010 21:00 popoludní

  Komentár: 

  Pred tym, nez sa potraviny (akekolvek, ale obzvlast cerstve ovocie a zelenina) dostanu do obchodnych retazcov a na nase pulty, prechadzaju procesom ozarovania. Dosledkom toho sa vnich zachova cca 15 % vitaminov a pravdepodobne aj mineralov a enzymov. Potraviny su bez "typickej" chuti a vyzivovych latok. To je sucastou procesu "Codex Alimetarius", ktory ma za ulohu postavit telu prospesne latky "mimo zakon" do skupiny toxickych latok. Tak budeme odkazani na farmaceuticky priemysel, ktory rad pomoze...
  Druhou castou spominaneho kodexu je postavit pestovanie domacich "bio" potravin mimo zakon. Neviem, ci bude pestovanie a predavanie takejto zeleniny zakazane, alebo nam trh zaplavia jednorocnymi klonovanymi semenami, alebo budu nadalej financne podporovat politiku dovozu lacnejsich potravin. Mozno to bude kombinacia vsetkeho. O vynaliezavosti velkych koncernov nemam pochybnosti. Kazdopadne som si ista, ze domacich pestovatelov pomaly, ale isto zlikviduju...

 5. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 01, 2010 09:32 dopoludnia

  Komentár: 

  Je po postavené na hlavu, ale je to to, čo väčšina chcela. Čo najlacnejšie potraviny, výrobky a služby. Nečudujme sa potom, že Slovenský výrobca, producent nemá šancu sa uživiť, ergo krachuje, ergo miesto je zaplnené napr. spomínanou Čínou. Tá je dnes všade... A bude to aj náš problém, lebo keď si podpílime pod nohami konár, čakajme tvrdý dopad na zem. Jedinou cestou je, že budeme podporovať a tvoriť vlastné reťazce, kde máme možnosť ovplyvniť, čo nakupujú... A čo nevieme uspokojiť vlastnou výrobou, radi nakúpime zo zahraničia... Dnes sa najväčšie vojny odohrávajú na poli ekonomickom, nie poli bitevnom.

 6. Obrázok používateľa Skrat
  Skratoktóber 01, 2010 16:41 popoludní

  Komentár: 

  Balenú minerálnu vodu zpoza Donovál kúpil velkoobchod v Bratislave a doviezol si ju kamiónom. Časť z nej predal obchodnému reťazcu Jednota v Krupine a odviezol jej to nákladným autom. Od jednoty sme kúpili paletu minerálnej vody My (spred Donovál) a doviezli nám ju dodávkou.
  :-(

 7. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 02, 2010 12:26 popoludní

  Komentár: 

  Prečítala som si komentáre - je dobre vidieť do situácie a na tom základe premýšľať a hľadať možné riešenia, napríklad ako sen, ktorý sa splní...
  Na Slovensku je už dlhšie možné nakupovať z dvora a všimnite si aj to množstvo, neustále pribúdajúcich, mliečnych automatov.

 8. Obrázok používateľa Johny
  Johnyaugust 25, 2011 09:54 dopoludnia

  Komentár: 

  Presne tak. Mnozstvo mliecnych automatov, mnozstvo napisov pri cestach predaj domacej hydiny, domacich vajec, domacich syrov, tvarohu atd... Staci len hladat...

 

 

Top