Obrázok používateľa CEZ OKNO
CD TRILÓGIA: „Zvuky zo starého sveta“ „Stretnutia“ „Fujara“

Od roku 2007 zrealizoval nemecký umelec Winfried Skrobek spolu so svojou manželkou Emíliou Šmálovou tri hudobné projekty, z ktorých sa každé svojim spôsobom zaoberá slovenskou ľudovou hudbou.

„Zvuky zo starého sveta“

je zvuková koláž, ktorá opisuje hudobné dojmy cestujúceho po slovenskom vidieku.

Na tomto CD albume nepočuť profesionálnych spevákov, ale ľudí, pre ktorých je spev ešte stále pevne zakorenenou súčasťou ich každodenného života. Niektoré piesne sú nahrané čiste dokumentárne v dianí všedného dňa, niektoré sú neskôr aranžované v štúdiu. Spev je orámovaný zvukmi vidieckeho prostredia. Možno tu počuť spev vtákov, šum vetra, žblnkot vody či praskajúci oheň. Aj samotný cestujúci, v ktorého duši všetky stretnutia rezonujú, zaznieva v hre na fujaru, píšťaľku, flauty a gitaru.


„Táto cesta do sveta zvukov je ako sen, ukazuje ľudové piesne také, aké sú: spievané ľudom. Je to melancholický album spomienok, aj preto, lebo portrétuje zvuky sveta, ktorý sa v rámci globalizácie zrejme pomaly vytráca. Zvuková koláž s jedinečným čarom.“ (Recenzia od Simone Lambert, Nemecko)

12€

Cena za 1 CD: 12 Euro s DPH + poštovné
Cena za 2 CD: 20 Euro s DPH + poštovné
Cena za 3 CD: 30 Euro s DPH + poštovné

Objednávky zasielajte na adresu e.smalova@freenet.de.


„Stretnutia“

obsahujú výber slovenských ľudových piesní.

Stretnutím Winfrieda Skrobeka a Emílie Šmálovej sa stretávajú aj dve rozdielne kultúry, ktoré sa spájajú v interpretáciách piesní na tomto albume. Nie je preto prekvapujúce, že sa tieto piesne v ich podaní odlišujú od tradičných ľudových interpretácií.


S čisto akustickými hudobnými nástrojmi – hlavne gitarami a flautami – a s osobitými aranžami znejú mnohé piesne dôverne a zároveň nezvyčajne. Prirodzený hlas Emílie Šmálovej spieva nežne, melancholicky, ale aj energicky a rozmarne o láske, túžbe a rozlúčkach.

12€

Cena za 1 CD: 12 Euro s DPH + poštovné
Cena za 2 CD: 20 Euro s DPH + poštovné
Cena za 3 CD: 30 Euro s DPH + poštovné

Objednávky zasielajte na adresu e.smalova@freenet.de.


„Fujara“

(slovenské pastierske piesne)

Dôverne ale aj nezvyčajne znejú aj pastierske piesne na novom albume Winfrieda Skrobeka a Emílie Šmálovej.

Winfried Skrobek sa svojimi interpretáciami síce približuje tradičnej pastierskej hudbe, ale predsa jej vtláča aj svoj vlastný výraz. Napriek tomu, že sú ľudové melódie na tomto albume nezmenené, znejú inak, ako to u nás býva zvykom. Winfrieda Skrobeka spevom sprevádza jeho manželka Emília.


Piesne sú interpretované na tradičných pastierskych nástrojoch – fujare, píšťaľke, ozembuchu, zvoncoch a čiastočne orámované zvukmi prírody.

12€

Cena za 1 CD: 12 Euro s DPH + poštovné
Cena za 2 CD: 20 Euro s DPH + poštovné
Cena za 3 CD: 30 Euro s DPH + poštovné

Objednávky zasielajte na adresu e.smalova@freenet.de.


Ukážky z albumu „Fujara“ si môžete vypočuť na tejto adrese


Emilia Šmálová (* 1969 v Detve) vyrastala na Podpoľaní obklopená folklórom. Spev je pre ňu od detstva prirodzeným spôsobom vyjadrovania sa, rôznorodosť a bohatstvo ľudových piesní boli pre ňu vždy samozrejmosťou. Stretnutie s Winfriedom Skrobekom a jeho obdiv tejto kultúry jej umožnili vidieť „samozrejmé“ z nového uhla pohľadu ako niečo jedinečné a vzácne.
Od roku 1998 žije Emilia Šmálová v Nemecku. V ostatných rokoch sa spolu so svojím manželom Winfriedom Skrobekom angažuje za rozširovanie slovenskej ľudovej hudby v Nemecku. V roku 2008 založila vo Frankfurte nad Mohanom Nemecko-slovenský kultúrny klub. www.dsk-frankfurt.de

Winfried Skrobek (* 1961 v regióne Rhön, Nemecko) študoval maliarstvo na Akadémii výtvarných umení v Karlsruhe a vo Frankfurte nad Mohanom. Žije ako slobodný umelec vo Frankfurte nad Mohanom. Ako hudobník je autodidakt.
Winfried Skrobek navštívil Slovensko po prvý krát v roku 1994. Bohatstvo ľudových piesní a živá hudobná tradícia na neho veľmi zapôsobili. Od svadby s Emíliou Šmálovou v roku 1998 trávi na Slovensku veľa času a intenzívne sa zaoberá slovenskou ľudovou hudbou, zvlášť fujarou a pastierskymi piesňami.


Objednávky zasielajte na adresu e.smalova@freenet.de.
Pri väčšom počte kusov cena dohodou.

Sekcie: 
apríl 08, 2012 20:00 popoludní

 

 

Top