Obrázok používateľa CEZ OKNO
Co je smyslem našeho života? (letní diskuzní fórum)

Náš život je vymezen určitým obdobím začínajícím našim narozením a končícím smrtí. Odkud přicházíme a kam směřujeme? Proč vlastně žijeme? To jsou otázky, kterými se dříve nebo později zabývá většina lidí. Názory zabývající se účelem a smyslem života jsou zpravidla ovlivněny naším pohledem na svět a život. Velký vliv má také prostředí ve kterém vyrůstáme, zkušenosti kterými procházíme, vzdělání a četba knih. Náš pohled a názor ovlivňuje také to v co věříme, v co doufáme a co si přejeme. Rozhoduje také naše úroveň chápání. V dnešní době značně ovlivňují naše názory i média jako je internet a televize.


Článok nájdete na tejto adrese


Zdroj: osud.biz

Sekcie: 
júl 10, 2011 20:40 popoludní
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa David
  Davidjúl 11, 2011 21:49 popoludní

  Komentár: 

  Zaujímava téma, no niet divu že su take názory ake su uvedene hore teda tých 15-násť. Veľka chyba je to že ľudia nevedia aky maju mat zmysel života a ktorý je zaroven aj tým najlepsim pre kazdeho z nas tu na zemi.
  Tu vidíme každy deň následky ak niekto nema zmysel života nema problem si hodiť na seba slučku... Hneď na začiatku života vznikli sporne otázky v živote... (na dlhsie)....
  Tak posúdťe sami či takýto zmysel čo napíšem by mohol byť pre všetkých ľudi na svete uspokojivý:
  1. ´Nič nie je lepšie pre človeka, než aby jedol a pil a aby dal svojej duši vidieť dobré za svoju tvrdú prácu´ --- boli sme utvorení tak, aby sme nachádzali uspokojenie v užitočnej práci.

  2. ´Viac štastia je v dávaní ako v prijímaní´----- mnohí ľudia zistili, že keď robia niečo pre druhých - napríklad keď svoj čas a energiu využívajú na pomoc tým, ktorí sa ocitli v ťažkostiach

  3. ´Pravý druh miluje stále a je bratom, ktorý sa narodil pre čas tiesne´ -bez pravých priateľov je svet len prázdna pustatina (Francis Bacon)

  4. ´Šťastní sú tí, ktorí si uvedomuju svoje duchovné potreby´ -- ako ľudia mame na rozdiel od zvierat vrodenú potrebu chápať, aký je zmysel života. Je samozrejeme a dnes bežné že táto potreba sa nahradzuje niečím iným a to práve niektorými názormi z tých 15-tich nazorov...

 2. Obrázok používateľa Dusan
  Dusanjúl 13, 2011 12:56 popoludní

  Komentár: 

  Zmyslom života je Sebarealizácia Bytia. – znie to jednoducho, však? No pochopiť to, je druhá vec.

  Sebauvedomenie (Sebarealizácia):

  Dosiahnutie dokonalého poznania. Táto fráza je lepšie vyjadrená ako, “Uvedomenie Najvnútornejšieho Seba,“ alebo “Uvedomenie pravej podstaty seba.“ V konečnej úrovni, toto je skúsenostné, vedomé poznanie Absolútna, ktoré je synonymné s Prázdnotou, Šúnjatá alebo Ne-bytie.

  I najkrajšie teórie o zmysle života, sú iba teóriami. Jedine pravá, vedomá skúsenosť pravdy nám môže otvoriť oči a tým nám ukázať, ako sme sa so svojimi teóriami mýlili.

  Pár autorov sa pokúša objasniť zmysel života, ako napríklad Eckhart Tolle a jeho veľmi pôsobivé knihy o prítomnom okamžiku. Vynikajúce rady to áno, ale nie všetky!!!

  Koľko ľudí aspoň raz v živote zažilo realitu? Mnoho autorov dáva rady, ako meditácie, dýchacie cvičenia, mantry, rôzne akrobatické polohy a pod.

  Problém je už iba v tom, že veľa ľudí aj keď sa im náhodou podarí natrafiť na učenie, ktoré by im ukázalo pravú cestu, už jednoducho nedokáže rozpoznať hodnotu toho daru, ktorý im práve bol daný.

 3. Obrázok používateľa sudarshana
  sudarshanajúl 14, 2011 10:30 dopoludnia

  Komentár: 

  1)

  Presne tak! Zmyslom je Sebarealizácia - to jo! Sebarealizácia je praktické žitie transcendentálneho poznania. Čiže - pre jívu (dušu) je to veľná láskyplná služba Bohu - je to jej dharma. Celé je to sanátana-dharma = jej večné náboženstvo - večné prirodzené zamestanie a postavenie duchovnej duše. Dharma znamená: Neoddelitelná charakteristická vlastnosť - a dharmou duše je práve oddaná služba Bohu - (ako hovoria autorizované šástry a všetci áčaryovia v duchovnej postupnosti učiteľov, ktorí prenášajú poznanie nezmenené a do bodky zachované. My sme tu neni preto, aby sme uspokojovvali svoje zmysly a užívali si tu zmyslový pôžitok a vládli hmotnej prírode, ale duše sú tu preto aby uspokojili zmysly Boha!!! Ak je Boh uspokojený, je spokojný celý svet...ak je pán potešený - tak potom sú prirodzene aj jeho služobníci spokojní. Malé časti uspokojujú celok..ruka a noha samé o sebe nie sú ničím, ak neslúžia celému telu..ruka je rukou a noha nohou - nesplynú s celkom, ale slúžia mu. odrežme ruku a nohu - a samé seba neuspokoja, naopak - odumrú sami. Ale samotné poznanie tiež nestačí. Treba najprv autorizované - a to potom treba realizovať. Samotné autorizované transcendentálne Poznanie sa označčuje sanskrtským slovom jňána (gjána) To je ale len teoretické poznanie, a to samé o sebe nestačí. Treba to uviesť do praxe a žiť to, treba to pretransformovať z teoretickej roviny do praktickej. To sa už nazýva vijňána (vigjána) a tá je súčasťou Sebarealizácie. Čiže nestačí len mať pôvodné autorizované poznanie, ale ním aj žiť. To je presne rozdiel medzi sanskritskými pojmami GJÁNA (jňana) a VIGJÁNA (vijňana)

  PRÍKLAD:

  GJÁNA znamená samotná Poznanie - je to niečo, čo je informačne pravé - je to ako ked povieš fajčiarovi, že fajčiť je zdraviu škodlivé a je to blbosť fajčiť - dáš mu argumenty - a on si to uvedomí a povie ti - ano máš pravdu - fajčiť je blbosť ... ALE fajčí aj tak ďalej - toto je tvoj prístup k Védskym Písmam..

  Ale ak si fajčiar uvedomí, že naozaj fajčiť je blbosť - a naozaj prestane fajčiť - to je potom už skutočné - REALIZOVANÉ Poznanie - ktoré sa nazýva VIGJÁNA - teda pravé a vnútorne prijaté Poznanie.

  Gjána = transcendentálne poznanie – ale len Teoretické – nerealizované

  Vigjána = transcendentálne poznanie realizované praktické

  2)

  To je rozdiel medzi tými dvoma pojamami - osoba na úrovni Gjány, aby si to dokázala aj oceniť a mať z toho úžitok - v praxi to využiť a realizovať - musí sa taká osoba dostať na úroveň Vigjány .... Potom sa na všetko bude dívať úplne inak - ako doposial. Začne svoj pôvodný život - duchovný, ktorý je večný. Prvým krokom k vedomému v žití duchovného života je uvedomiť si, že my nie sme toto telo, ale večná duchovná duša. Potom môžeme ísť dalej - dozvedieť sa kto je Boh, , potom viac o Jeho emanáciách (expanziíách, inkarnáciách a všetkých ostatných energiách) a potom môžeme riešiť náš vzťah - medzi nami - dušou a - Bohom :)

  3)

  Píšeš: "V konečnej úrovni, toto je skúsenostné, vedomé poznanie Absolútna, ktoré je synonymné s Prázdnotou, Šúnjatá alebo Ne-bytie."

  Prázdnota NEEXISUJE - a ani nič neosobné !! To je neskorší Impersonalistický výmysel :) Žiadna energia Boha nie je neosobná! Každá jedna má svoju osobnú podobu a my môžeme vnímať jej prejav - energiu. Impersonalizmus tiež nie je pôvodný :)

  My sme večné indidivuality - sme OSOBY - Boh je osoba aj my duše sme osoby -a je všečne zaručená táto nezlúčitelná individualita. To nie sú moje špekulácie, ani výmysly a ani úvahy. - To je zvrchovaný záver Ved - pôdovného, večného a transcendentálneho zdroja info, ktoré je autorizované najvyššou autoritou - Najvyššou Božskou Osobou, Sampradáyou a prislúchajúcou Paramparou.

 

 

Top