Obrázok používateľa CEZ OKNO
Čo sa udeje vo vašom tele v priebehu hodiny od vypitia Coca Coly?

Chcete byť zdraví? Pitie sladených bublinkových nápojov je pre vaše zdravie zlé z viacerých dôvodov a dokonca ani veda nevie vymenovať všetky možné dôsledky. Tu je uvedené to, čo sa stane, keď na vaše telo zaútočíte s Coca Colou: v priebehu prvých 10 minút sa do vášho tela dostane 10 čajových lyžičiek cukru. To samo o sebe predstavuje 100% odporúčanej dennej dávky cukru a jediný dôvod prečo nezvraciate z toľkej sladoty je ten, že kyselina fosforečná ako ďalšia zložka koly, túto sladkosť potlačí.

V priebehu 20 minút hladina vášho krvného cukru prudko stúpne a následne pečeň, ako odpoveď na vylúčenie masy inzulínu pankreasom, začne toto ohromné množstvo cukru premieňať na tuk. V priebehu 40 minút je dokončená absorpcia kofeínu, vaše očné zreničky sa rozšíria, krvný tlak stúpne a pečeň pumpuje viac cukru do krvného obehu. Okolo 45. minúty vaše telo zvýši produkciu dopamínu, ktorý stimuluje nervové receptory v mozgu, mimochodom fyziologicky identická odozva ako u heroínu. Po 60 minútach dospejete k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi.

Koľko sladených bublinkových nápojov ste dnes vypili? A čo vaše deti? V roku 2005 bol biely chlieb, ktorý dovtedy predstavoval najväčší zdroj kalórií v strave Američanov, prekonaný práve sladenými bublinkovými nealkoholickými nápojmi.

Priemerný Američan vypije za rok viac ako 200 litrov sladených nápojov. Takže pred tým, než siahnete po ďalšej fľaši alebo plechovke takéhoto nápoja, prosím majte na pamäti, že každé jedno 3 dcl balenie obsahuje približne 10 čajových lyžičiek cukru, respektíve 150 kalórií, 30 až 50 mg kofeínu a tiež je napumpované umelými farbivami a sulfátmi. Nespomínajúc fakt, že je to váš najväčší zdroj nebezpečného vysokofruktózového sirupu, vyrobeného prevažne z modifikovanej kukurice. Pozrime sa trocha bližšie na niektoré ďalšie hlavné zložky takýchto nápojov:


> Kyselina fosforečná: Tá môže nabúravať schopnosť tela využívať vápnik vyúsťujúc k osteoporóze a zmäkčovaniu zubov a kostí

> Cukor: Je dokázané, že cukor zvyšuje hladiny inzulínu, čo môže viesť k vysokému krvnému tlaku, vysokému cholesterolu, chorobám srdca, cukrovke, priberaniu, predčasnému starnutiu a mnohým ďalším negatívnym dôsledkom. Väčšina sladených nápojov obsahuje vyše 100% odporúčanej dennej dávky cukru. Cukor je natoľko škodlivý pre vaše zdravie v tak veľa smeroch, že existujú dokonca zoznamy obsahujúce jeho vyše 100 možných následkov

> Aspartám (E951): Táto chemikália sa používa ako náhrada cukru v tzv. diétnych nápojoch. Je zaznamenaných 92 možných negatívnych následkov dávaných do súvislostí s konzumovaním aspartámu, zahrňujúc mozgové nádory, pôrodné defekty, cukrovku, psychické poruchy a epileptické záchvaty

> Kofeín: nápoje s obsahom kofeínu môžu zapríčiňovať nervozitu, chvenie, nespavosť, vysoký krvný tlak, nepravidelný srdcový tep, zvýšený cholesterol, vyplavovanie minerálov a vitamínov, hrčky na prsiach a pôrodné defekty

> Voda z vodovodu: aj napriek častým tvrdeniam príslušných štátnych orgánov o nezávadnosti vody z vodovodu sa odporúča ju nepiť, pretože môže obsahovať množstvo chemikálií, vrátane chlóru, trihalometánov, olova, kadmia a množstva organických nečistôt (polychlórované bifenyly a podobne)

Je jasné, že nadmerná konzumácia sladených nealkoholických nápojov je jedným z hlavných dôvodov stupňovania celosvetovej epidémie obezity. Jedna nezávislá štúdia publikovaná v britskom denníku medicíny The Lacent demonštrovala silnú väzbu medzi konzumáciou sladených nápojov a detskou obezitou. Zistilo sa, že 12 ročné deti, ktoré pravidelne tieto nápoje pili, mali oveľa väčší výskyt obezity ako deti, ktoré ich nepili. V skutočnosti vypitie len jedného sladeného nápoja denne počas takmer dva roky trvajúceho výskumu zvyšoval riziko obezity o 60%. Tuto sa žiada zvýrazniť, že sa jedná o obezitu charakterizovanú ako nadmieru vysoká nadváha, čiže už chorobný stav, nie obyčajná nadváha. Ešte pre názornosť uvedieme ďalší fakt – jeden nápoj sladeného nápoja denne môže k celkovej váhe počas jedného roka pridať až 8 kilogramov.

Zopár štatistických údajov týkajúcich sa rizík sladených nápojov:


> Jeden nápoj denne zvyšuje riziko cukrovky o 85%

> Ich konzumenti sa vystavujú zvýšenému riziku rakoviny. Zdravotný limit pre výskyt benzénu vo vode je 5 molekúl benzénu na 1 milión molekúl vody (tzv. 5 ppm). Pri analýzach sladených nápojov sa v niektorých z nich zistili koncentrácie až 79 ppm a z vyše 100 testovaných značiek väčšina obsahovala aspoň nejaké množstvo benzénu

> Ukázalo sa že tieto nápoje majú tendenciu poškodzovať DNA. Hlavným vinníkom je tu benzoan sodný, bežne pridávaná konzervačná látka, ktorý má schopnosť deaktivovať vitálne úseky DNA. To môže eventuálne viesť k takým pohromám ako cirhóza pečene alebo Parkinsonova choroba.

Ak v súčasnosti pijete sladené bublinkové nápoje, tak skoncovanie s nimi je jednoduchý spôsob ako si zlepšiť svoje zdravie. Čistá voda je oveľa lepšia voľba. Alebo ak sa ich neviete vzdať úplne, tak skúste piť aspoň bublinkové minerálky prichutené čerstvou citrónovou alebo limetkovou šťavou. Neexistuje vôbec žiadny dôvod na to, aby tieto nápoje pili deti. Bez výhovoriek. Vylúčenie sladených nápojov z pitného režimu je jedným z najdôležitejších faktorov ako sa vysporiadať so zdravotnými problémami, ktorými trpíte vy alebo vaše deti.

Ak trpíte závislosťou (a vedzte, že cukor vyvoláva väčšiu závislosť ako kokaín), potom buď v sebe nájdete dosť pevnej vôle na jej prekonanie, podobne ako si fajčiari odvykajú od cigarety, prípadne, ak by to bolo pre vás nezvládnuteľné, potom sú k dispozícii rôzne psychologické metódy zbavovania sa závislosti. Jednou z takýchto metód je napríklad metóda „Turbo Tapping“ založená na technikách emocionálneho oslobodzovania mysle.

Prison Planet, http://www.prisonplanet.com/articles/january2008/160108_coke.htm

Preklad: Bádateľ, http://www.badatel.sk/

marec 12, 2011 11:49 dopoludnia
 • krát komentár

18 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Mima
  Mimamarec 12, 2011 12:06 popoludní

  Komentár: 

  Je uplne neskutocne, ze niektore detske lekarky odporucaju malinkym detom pri problemoch zo zazivanim, "ked sa neda odgrgnut", coca colu!!!

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 15, 2011 00:15 dopoludnia

  Komentár: 

  nie coca colu ale pepsi, a to nie len malým ,colove napoje maly biť povodne liekom ale kedže to ludom chutilo a liečive učinky akosi nevytrčaly tak tam kidly kopu cukru a vuala maš komerčnu kolu, americkym vojakom ju v podstate nutili ako všeliek (podobne ako francuzskym absinthe) a som si istý (niesom sam) že v malom množstve ma pepsi istý pozitývny učinok na zažívanie, to neznamena že dojčatu maš dať pol litra studeneho bublinkoveho energy drinku ale len zopar ližičiek

 3. Obrázok používateľa ifikoe
  ifikoemarec 17, 2011 22:23 popoludní

  Komentár: 

  coca colu a pepsi pijem uz 20 rokov a nemam ziadne problemy a uz vobec nie nadvahu.od 19 rokov mam stalu vahu 58 kg pri vyske 174 cm.A ze doktorky liecia deti colou?Americke anglicke irske deti ked su chore alebo maju hnacky,prechladnutie liecia SPRITOM a pomaha to>Kazda jedna rodina ma doma sprite a nenapchavaju deti antibiotikami ako na slovensku.A viem o com hovorim pretoze uz 15 rokov robim nanny aj v amerike aj v anglicku nemecku irsku a co najlepsie ten sprite pomaha a davaju ho detom uz od 2 mesiacov zivota/ked som to prvy krat videla tak som neverila vlastnym ociam/Sprite vyhrkat z bubliniek

 4. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 23, 2011 08:28 dopoludnia

  Komentár: 

  Povodne vyrobili coca-colu ako cistiaci prostriedok....

 5. Obrázok používateľa mato
  matomarec 18, 2011 19:32 popoludní

  Komentár: 

  Davaju ju len preto ze obsahuje glukozu... :)

 6. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 10, 2013 19:58 popoludní

  Komentár: 

  Podla mna je to normalne

 7. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 12, 2011 20:33 popoludní

  Komentár: 

  voda z vodovodu je přísně kontrolována a je nejzdravější a nejlevnější co se dá pít,

 8. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 12, 2011 21:01 popoludní

  Komentár: 

  Ano a takto by sme mohli pokračovat do nekonečna a dospeli by sme k tomu že všetko človeku škodí a najlepšia prevencia je samotná smrt :)

 9. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 12, 2011 22:17 popoludní

  Komentár: 

  Chcem podotknúť, že veľa sa píše o mnohých veciach v USA, napríklad používanie aspartamu, to je typické pre nich viac než pre nás. A čo sa týka vody z vodovodu, čítal som o nej dosť a na Slovensku máme veľmi dobrú vodu z vodovodu, pijem ju denne a chuťovo je tiež dobrá, aj keď ju neprevarím. O tomto som chcel len upozorniť, aby sa Slováci nemuseli báť piť čistú vodu, keďže je aj 100krát lacnejšia ako minerálky.

 10. Obrázok používateľa AvAc
  AvAcmarec 14, 2011 11:02 dopoludnia

  Komentár: 

  Ja pijem vodu z vodovodu a som pysny a mozem byt len radi, ze mame taku vodu. V Amerike piju veci ako Coca-Cola a podobne, pretoze tie vody su lacnejsie, ako ciste! Ale zas by som nechcel ako niektori hadzat na Ameriku vsetko. Pretoze z tamat pochadzaju ludia, ktori organizuju prednasky, pisu skvele knihy a podobne. Prosto maju len smolu, ze im vladnu ti, ktori vladnu. Ja verim, ze tento svet je krasne miesto. LOVE =o)

 11. Stránky

 

 

Top