Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhada Veľkonočného ostrova vyriešená? Nová teória tvrdí: Obrie sochy sa hojdali!

Po stáročia sa vedci pokúšajú vyriešiť záhadu, ako sa kolosálne kamenné sochy Veľkonočného ostrova presúvali. Teraz je tu nová teória a to kolísanie. Viactonové monštrá cestovali až 11 míľ (18 km) z lomu, kde bola vytesaná väčšina z nich bez toho, aby na ich prepravu boli použité kolesá, žeriavy, alebo dokonca veľké zvieratá. Vedci v minulosti testovali mnoho nápadov a zistili, že ostrovania museli použiť kombináciu polienkových valčekov, lán a drevených saní.

Teraz pár archeológov prišlo s novou teóriou: že snáď sochy, zvané moai boli "navrhnuté tak, aby sa mohli pohybovať" vo zvislej polohe v hojdacom pohybe, iba za použitia ľudskej sily a lana.

Terry Hunt z University of Hawaii a Carl LiPo z California State University Long Beach úzko spolupracujú s archeológom Sergiom Rapu, ktorý pochádza z pôvodnej domorodej populácie južného pacifického ostrova Rapanui a rozvíja ich nápad. On spozoroval, že tučné bruchá dovoľujú sochám ľahko sa posúvať dopredu, a ťažké, do D - tvarované základy by umožnili manipulátorom valiť a hojdať s Moai zo strany na stranu.

V minulom roku, pri pokusoch financovaných National Geographic Society s Expeditions Council, Hunt a Lipo ukázali, že menší počet ako je 18 ľudí mohlo s tromi silnými lanami a trochou praxe ľahko a pomerne rýchlo manévrovať s desať stôp (tri metre) vysokou, päť ton vážiacou moai replikou niekoľko sto yardov (niekoľko sto metrov) a na presun sochy nebola nutná žiadna guľatina.


VIDEO nájdete na tejto adrese


V minulosti sa usiloval o vyriešenie záhady český inžinier Pavel Pavel spolupracujúci s nórskym prieskumníkom a dobrodruhom Thorom Heyerdahlom a tímom 17 pomocníkov, ktorí presúvali vzpriamenú 13 stôp (4 m) vysokú a deväť ton vážiacu Moai vpred s kľukatými pohybmi a udržali sochu vo vzpriamenej polohe po celú dobu. To bolo v roku 1986. Ale Pavlov tím poškodil Moai na základni a musel sa zastaviť. O rok neskôr americký archeológ Charles Love s 25-členným tímom postavil 13 stopový (4 m), deväťtonový model kolmo na drevené sane a presunul ho za pomoci drevených valcov postupne na vzdialenosť 148 stôp (45 metrov) za dve minúty. Zatiaľ čo pre mnohých z 2000 obyvateľov Veľkonočného ostrova alebo Rapanui, pochádzajúci z pôvodných polynézskych osadníkov, odpoveď je jednoduchá.

"My poznáme pravdu," hovorí Suri Tuki, 25-ročný turistický sprievodca. "Sochy chodili."

Zdroj: http://news.nationalgeographic.com/news/2012/06/120622-easter-island-sta...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Autori: 
jún 27, 2012 23:14 popoludní
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 29, 2012 02:26 dopoludnia

  Komentár: 

  Tyto útvary byly umístěny těžkou technikou a to v moderní době, žádná záhada. To samé podvd se Stonehenge či Velkou čínskou zdí.

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 29, 2012 19:59 popoludní

  Komentár: 

  podla mna to nie je podvod... podla mna skor stare civilizacie poznali techniku ako presuvat tazke predmety... napr. pyramidy v egypte urcite neboli postavene v modernej dobe a dokazali to spravit.. ani nepotrebovali k tomu žiadne hojdanie s lanami či čo to tu je pisane... kto sa zaujima o taketo veci tak vie.. klucom k tomu bude najskor antigravitacia ktora nie je až take sci fi ako by sa mohlo zdat

 3. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjúl 02, 2012 16:57 popoludní

  Komentár: 

  A mozno v kamenolome nadrtili "tufu", nejakym procesom zrobili "tufu" v prasku, na mieste potom zarobili a vytvarovali.

  "tufu" - usadena hornina vulkanickeho povodu

 

 

Top