Po stáročia sa vedci pokúšajú vyriešiť záhadu, ako sa kolosálne kamenné sochy Veľkonočného ostrova presúvali. Teraz je tu nová teória a to kolísanie. Viactonové monštrá cestovali až 11 míľ (18 km) z lomu, kde bola vytesaná väčšina z nich bez toho, aby na ich prepravu boli použité kolesá, žeriavy, alebo dokonca veľké zvieratá. Vedci v minulosti testovali mnoho nápadov a zistili, že ostrovania museli použiť kombináciu polienkových valčekov, lán a drevených saní.
Teraz pár archeológov prišlo s novou teóriou: že snáď sochy, zvané moai boli "navrhnuté tak, aby sa mohli pohybovať" vo zvislej polohe v hojdacom pohybe, iba za použitia ľudskej sily a lana.
Terry Hunt z University of Hawaii a Carl LiPo z California State University Long Beach úzko spolupracujú s archeológom Sergiom Rapu, ktorý pochádza z pôvodnej domorodej populácie južného pacifického ostrova Rapanui a rozvíja ich nápad. On spozoroval, že tučné bruchá dovoľujú sochám ľahko sa posúvať dopredu, a ťažké, do D - tvarované základy by umožnili manipulátorom valiť a hojdať s Moai zo strany na stranu.
V minulom roku, pri pokusoch financovaných National Geographic Society s Expeditions Council, Hunt a Lipo ukázali, že menší počet ako je 18 ľudí mohlo s tromi silnými lanami a trochou praxe ľahko a pomerne rýchlo manévrovať s desať stôp (tri metre) vysokou, päť ton vážiacou moai replikou niekoľko sto yardov (niekoľko sto metrov) a na presun sochy nebola nutná žiadna guľatina.
VIDEO nájdete na tejto adrese
V minulosti sa usiloval o vyriešenie záhady český inžinier Pavel Pavel spolupracujúci s nórskym prieskumníkom a dobrodruhom Thorom Heyerdahlom a tímom 17 pomocníkov, ktorí presúvali vzpriamenú 13 stôp (4 m) vysokú a deväť ton vážiacu Moai vpred s kľukatými pohybmi a udržali sochu vo vzpriamenej polohe po celú dobu. To bolo v roku 1986. Ale Pavlov tím poškodil Moai na základni a musel sa zastaviť. O rok neskôr americký archeológ Charles Love s 25-členným tímom postavil 13 stopový (4 m), deväťtonový model kolmo na drevené sane a presunul ho za pomoci drevených valcov postupne na vzdialenosť 148 stôp (45 metrov) za dve minúty. Zatiaľ čo pre mnohých z 2000 obyvateľov Veľkonočného ostrova alebo Rapanui, pochádzajúci z pôvodných polynézskych osadníkov, odpoveď je jednoduchá.
"My poznáme pravdu," hovorí Suri Tuki, 25-ročný turistický sprievodca. "Sochy chodili."
Zdroj: http://news.nationalgeographic.com/news/2012/06/120622-easter-island-sta...
Preklad: Pavol
Súvisiace:
ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko
Tyto útvary byly umístěny těžkou technikou a to v moderní době, žádná záhada. To samé podvd se Stonehenge či Velkou čínskou zdí.
podla mna to nie je podvod... podla mna skor stare civilizacie poznali techniku ako presuvat tazke predmety... napr. pyramidy v egypte urcite neboli postavene v modernej dobe a dokazali to spravit.. ani nepotrebovali k tomu žiadne hojdanie s lanami či čo to tu je pisane... kto sa zaujima o taketo veci tak vie.. klucom k tomu bude najskor antigravitacia ktora nie je až take sci fi ako by sa mohlo zdat
A mozno v kamenolome nadrtili "tufu", nejakym procesom zrobili "tufu" v prasku, na mieste potom zarobili a vytvarovali.
"tufu" - usadena hornina vulkanickeho povodu