Obrázok používateľa CEZ OKNO
„Koukám, co dělat se životem, abych jednou na něj mohl vzpomínat, jako na něco, co stálo za to.“ časť II.

"Pokud si člověk nechá vyhotovit horoskop, takové rozhodnutí má přinejmenším dvě důležité položky. Za prvé je to známka toho, že onen člověk dal šanci něčemu neznámému. Astrologii pravděpodobně nezná, astrologii pravděpodobně příliš nedůvěřuje, ale přesto si řekl, že to zkusí, i kdyby jej to mělo stát zklamání a vyhozené peníze. Myslím si, že takové rozhodnutí je víceméně intuitivní rozpoznání toho, že kdesi cosi můžeme dostat. Podobně jako když houbař rozhrne trávu na nečekaném místě, a skutečně tam najde houbu, kterou tam neviděl a nečekal. A ona tam přitom skutečně vyrostla. Rozhrnutí trávy mu stálo za to."

"Celý život je veľmi ťažká situácia, ktorú sme si priniesli z minulosti. :-)"

Prvá časť rozhovoru TU

Interview s Antonínom Baudyšom

Je skvelé, pokiaľ astrológ ponúkne človeku riešenie problému – kto by po ňom netúžil. Ale... do akej miery môže astrológ človeku pomôcť prijať niekedy i nepríjemné fakty?

Může. Odpovím s dovolením nepřímo, přizvu k odpovědi některé své přátele. Za prvé, pokud použiji slova slovenského psychoterapeuta Patrika Balinta, tak "čím přesnější popis problému mám k dispozici, tím větší část problému je vyřešen". Problém je pro nás problémem proto, protože náš popis onoho problému je pro nás zatím nedostatečný. A úkolem astrologa je nabídnout popis problému z jiného úhlu, z jiné strany. Za druhé, k čemukoliv co je nepříjemné, zastávám postoj, který jsem zaslechl od česko-japonského jezuity P. Ludwiga Armbrustera, kdy on sám citoval prof. Maréchala (+ 1944) z Lovaňské univerzity: "v průběhu našeho života máme povinnost vyrovnat se s celou skutečností." Někdy se mi zdá, že lidé ode mne nepotřebují přímo návrh řešení problému, jako spíš si podvědomě nakopírovat mé postoje k problému. Buď během sezení nebo při poslechu nahrávky. Jiný můj přítel, český psychoterapeut Ivan Olenič, vytvořil celou terapeutickou metodu, která je založena na tom, že klient je nucen si uvědomit, které postoje či skutečnosti ze svého života vyloučil či nechtěně vytěsnil. V terapii je klient následně veden, aby je znovu přijal a integroval do celku své povahy, do celku svého života.

Predvídavosť je určite jedným z najdôležitejších predpokladov pre úspech v akejkoľvek oblasti - slúži horoskop ako „krištáľová guľa“?

Horoskop může sloužit jako křišťálová koule. Podobně jako lidské oko v sobě obsahuje diagnózu těla a nejen jeho. Či jako Nostradamova kovová mísa s vodou svému majiteli poskytovala veškeré informace. Jedna z mých kamarádek je schopná vykládat horoskop velmi čistým způsobem, kdy si nad horoskop prostě položí ruku. A aniž by se na něj dívala, o daném člověku začne říkat poměrně výstižné věci. Zajímavý přístup k horoskopu je rovněž volná asociace, kdy člověk vypne (pokud to dovede) svoji racionální cenzuru a racionální procesy jako takové a začne říkat, co mu nad horoskopem začne podvědomě vyplavávat. Samozřejmě, že obě techniky jsou zcela závislé na osobní zralosti a vnitřní šíři vykládajícího člověka. Protože s těmito technikami, pokud by měl pracovat kde kdo, došlo by to k neradostným výsledkům. Sám jsem natolik racionálně strukturován, že takovou volnost intuice v sobě nemám. A výklad horoskopu proto buduji pomalu krok za krokem jako informační stavebnici z logicky zdůvodněných cihel. Jednak jsem takový a druhak jsem takovou astrologii do sebe nakopíroval od svého tatínka. Předpokládám ale, že se astrologie bude v nejbližších dvou stech letech rozvíjet tak zásadně, že od té kterou provozujeme dnes, se bude asi hodně lišit.

Osud versus slobodná voľba, aký to paradox - môže horoskop pomôcť ukormidlovať i veľmi ťažké situácie, ktoré sme si priniesli z minulosti?

Celý život je velmi těžká situace, kterou jsme si přinesli z minulosti. :-) Svobodná volba je především onen okamžik pochopení, kdy nám dojde, že minulost nemusíme recyklovat stále dokola, ale že se můžeme vydat novým směrem. Možná disciplinovanějším, možná volnějším. Neplatí jeden recept pro každého člověka. Navíc upozorním, že s horoskopem si naší cestu za svobodou můžeme snadno ještě více zkomplikovat, pokud k astrologickým informacím přistupujeme jako k zákonu. Rozumím všem lidem, kteří mají tendenci horoskopy a astrologii kritizovat. Protože pokud nemáme dostatečnou důvěru v lásku boží a ve vedení ze strany vesmíru, na sestavení horoskopu bychom neměli spěchat. Jinými slovy, pro řadu lidí horoskop jednoduše není vhodným nástrojem sebepoznání. Vrozený pesimismus, neschopnost vidět příležitosti a sklon fixovat se na negativní informace, takového člověka při sledování horoskopu jednoduše stáhnou pod vodu. Jinými slovy, pro astrologii je zapotřebí určitý nadhled, určitá odvaha a ochota experimentovat. A v té chvíli se děje to, že velmi těžké situace se jeví být velmi těžkými zpravidla jen z dálky a s časovým předstihem. V okamžiku, kdy se očekávaná konstelace, očekávaný problém doopravdy přiblíží, tak obvykle víme, co ta situace znamená, proč přišla, že k nám patří a my patříme k ní. A hlavně víme, co máme dělat, protože těžké situace bývají nápadně často stavěné podobně jako ulice jednosměrky.

Ešte i dnes sa nájde množstvo ľudí, ktorí považujú za bláznivé nechať si vyhotoviť horoskop, sú však i ľudia, ktorí bez toho neurobia nijaké dôležité rozhodnutie...

Pokud si člověk nechá vyhotovit horoskop, takové rozhodnutí má přinejmenším dvě důležité položky. Za prve je to známka toho, že onen člověk dal šanci něčemu neznámému. Astrologii pravděpodobně nezná, astrologii pravděpodobně příliš nedůvěřuje, ale přesto si řekl, že to zkusí, i kdyby jej to mělo stát zklamání a vyhozené peníze. Myslím si, že takové rozhodnutí je víceméně intuitivní rozpoznání toho, že kdesi cosi můžeme dostat. Podobně jako když houbař rozhrne trávu na nečekaném místě, a skutečně tam najde houbu, kterou tam neviděl a nečekal. A ona tam přitom skutečně vyrostla. Rozhrnutí trávy mu stálo za to. Druhou položkou je naše ochota připustit, že o sobě ještě nevím všechno, popřípadě, že mohou existovat informace o mně, které neznám a ze kterých mohu mít užitek. Popravdě řečeno, mně jako běžnému smrtelníkovi, domýšlivému muži, přijdou obě dvě varianty málo pravděpodobné. A za to se svým klientům v podstatě obdivuji, že se v nich cosi pohne a oni napíšou ... vyložte mi horoskop, chci to zkusit.

Pokud by někdo chtěl svá rozhodnutí častokrát konfrontovat s horoskopem, se zlou by se potázal. Horoskop totiž přirozeně ukazuje, že ve chvíli, kdy děláme těžké rozhodnutí, máme často jen malou šanci obstát. Jsou situace, kdy máme 90% pravděpodobnost, že neuspějeme. A nezbývá nám, než vsadit na těch deset procent. A ono to dopadne. Zvítězíme, i když jsme zvítězit neměli. A přitom se něco nového naučíme, něco nového pochopíme. Posuneme se ve vývoji. Když jsem se stěhoval s rodinou do Španělska, neuměl jsem tamní jazyk, onu zemi jsem neznal, nikoho jsem tam neznal, nevěděl jsem kde budeme bydlet, čím se tam budu živit a jestli rodinu uživím. Peníze jsem měl jen na 14 dní. Horoskop neukazoval, že jdu do jámy lvové. Horoskop ukazoval, že v jámě lvové už jsem. Chci tím říci, že naším úkolem je náš horoskop předběhnout, překonat, přijít na to, že naší největší chybou je náš strach. Úkolem astrologa by nemělo být své klienty brzdit nebo odrazovat od zkušeností, které mají udělat. Úkolem astrologa je, pomoci klientovi porozumět jeho vlastním pohnutkám a motivům.

A porovnanie dvoch horoskopov? V partnerstve alebo v pracovných vzťahoch? Do akej miery sa dá dopredu povedať ako to bude klapať?

Partnerská astrologie v rozšířených představách vypadá, jako že srovnáme dva horoskopy a buď do sebe zapadají nebo nikoliv. A podle toho astrolog partnerství schválí nebo s ním bůhvíco jiného provede. Realita je však této představě na hony vzdálená. Za prvé proto, že horoskopy mužů a žen, které by do sebe hladce zapadaly, jsou spíš statistickou výjimkou a jakýmsi astrologickým omylem, než abychom se s nimi setkávali. Vyhledáváme se navzájem muži a ženy, kteří spolu máme nesplacené dluhy, kteří spolu máme napříč minulostí rozehrané detektivky. A milostivý vesmír předstírá, že nás nechává si vybrat. Ve skutečnosti se dosti kuplířsky přičiňuje, abychom dali přednost této detektivce namísto jiné. Zkrátka o tom s kým budeme, jako kdyby rozhodovala ještě nějaká jiná síla, než jsou pouhé zákony přitažlivosti, náhody a podobně. Druhý explozivní faktor je ten, že každé srovnání horoskopu má nějakou podstatnou chybu, na které celé partnerství může téměř kdykoliv ztroskotat. A astrologovi nezbývá, než dávat i nad takovými chatrnými konstrukcemi své schválení. A tvářit se, že je všechno v nejlepším pořádku. Protože jinak by se většina mužů a většina žen nedočkala svého optimálního partnera nikdy. Dělám si z toho teď asi trochu legraci. Zkusím to ještě jinými slovy: v partnerských horoskopech je někdy vidět, že někdo s někým určitě zůstane a proč. A někdy je v partnerských srovnáních zase vidět, že někdo s někým určitě nezůstane, a proč. Ale to je skutečně jen někdy. A pak je poměrně velká šedá zóna nepříliš čitelných vztahů, ve kterých je velkou neznámou, jak vše dopadne. Otázka, kdo se ke komu hodí je trochu zavádějící, podle hesla, že většina lidí si většinu lidí dokonale zaslouží. Pokud s někým jsme, jsme spolu proto, že čerpáme učební potenciál toho vztahu. A pokud dojdeme na hranici, když už se dál nemáme co učit anebo nejsme schopní pohnout s našim systémem přesvědčení, vztah nabírá sestupnou tendenci a chystá se partnerská rošáda, partnerské "škatule hejbejte se." A je to tak v pořádku. To co na takovém procesu není v pořádku je otázka, jak to prožívají děti, protože děti prostě potřebují oba rodiče. Z druhé strany, je pro děti šťastnější trávit čas pouze s jedním z rodičů či vpustit do soukromí nového tátu, než permanentě dýchat atmosféru rodičovských sporů.

Horoskop závisí od postavenia jednotlivých planét, aký je štandardný postup, pokiaľ je klientom mimozemšťan? :)

Pokud je klient mimozemšťan, neděje se nic neobvyklého, protože se tak jako tak narodil na této planetě. :-) A tím pádem je pro něj platný pozemský horoskop. Trochu vtipkujeme, a zároveň máme tvojí otázkou a mojí odpovědí na mysli cosi vážného. Lidstvo od druhé světové války přichází na to, že jeho původ je mnohem pestřejší, než jsme si mysleli. Prostřednictvím meditačních stavů, regresních vzpomínek a zpráv od mediálně nadaných osob, dospíváme k poznání, že mnozí z nás v sobě nesou stopy nejen z dávné minulosti, ale i z odlehlých vesmírů. Mnozí z nás v sobě nesou vzpomínky na osidlování planety či na život v jiných slunečních soustavách. Tímto způsobem se připravujeme na to, že jednou možná dospějeme do role galaktických občanů. Naším domovem není jen tato modrá planeta, naším domovem je celý vesmír. Celý vesmír čeká, až naší úrovní, srdcem a poznáním dozrajeme do podoby bytostí, které více než pohodlnost a negace milují pravdu a život.

Ďakujem za rozhovor a dovolím si popriať nám všetkým, aby sme si počínali čím ďalej lepšie!
CEZ OKNO sa zhováral Sokol
exkluzívne.cez.okno

V astrológii sa vzdelával pod vedením svojho otca ing. Baudyša. Ďalšie informácie čerpal z Keferovej učebnice a od autorského tandemu Frances Sakoianová & Louis Acker. Po ukončení civilnej služby na rektoráte UK a v Národnom technickom múzeu si otvoril prvú kanceláriu. V roku 1999 začal ponúkať i regresnú terapiu, v ktorej je žiakom ing. Andreja Dragomireckého a Patrika Balinta.

Spolu s otcom (2001-2003) viedol v Prahe štvorročný Kurz tradičnej astrológie, v rokoch 2003-2007 učil sám. V rokoch 1998 až 2001 kurz viedli spoločne s Ing. Bohuslavom a Ing. Stříbným. Príležitostná spolupráca s TV Prima a Nova, i s časopisom Astro a Svět magie. Organizoval Deň s českou astrológiou (každoročne 2002 až 2008).

Poradenstvo a výklady horoskopov ponúka formou zasielania mp3 nahrávok. Jeho žena Kristina Baudyšová, pracuje ako regresná terapeutka (cez skype) a fotografka. Vychováva chlapcov Nikyho (1999) a Eliáša (2008). Odkedy (2007) sú v katalánskej Tarragone, život sa zjednodušil, venuje sa viac rodine, čítaniu, moru a plávaniu. Chodia pešo, jedia zeleninu, recyklujú odpad. Život im spestruje psík Terezka. Do blogu Respektu prispieva s veľkou starostlivosťou, je to pre neho taktrochu otázka prestíže.

www.astrolab.cz

október 08, 2009 23:06 popoludní
 • krát komentár

1 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Vlado Konrád
  Vlado Konrádoktóber 10, 2009 22:46 popoludní

  Komentár: 

  > Za prvé, pokud použiji slova slovenského psychoterapeuta Patrika Balinta, > tak "čím přesnější popis problému mám k dispozici, tím větší část
  > problému je vyřešen" Problém je pro nás problémem proto, protože náš popis onoho problému je pro nás zatím nedostatečný.

  Problém problému popisu problému je ilustrovaný na mojej domovskej stránke, na linke:

  http://www.dearm.co.uk/data-growth-and-encoding.html

  (dôkaz nemám lebo som lenivý)

 

 

Top