Obrázok používateľa CEZ OKNO
O 159 ROKOV MÔŽE ZNIČIŤ CIVILIZÁCIU OBRIE VAJCE

KP.RU | Neradostné správy pre naše deti prišli od skupiny španielskych, talianskych a amerických vedcov (z univerzít vo Valladolid, Pisi, Ríme) a z NASA – profesionálneho tímu "nadšencov" pre asteroidy (Andrea Milani, Steven R. Chesley, Maria Eugenia Sansaturio, Fabrizio Bernardi, Giovanni B. Valsecchi, Oscar Arratia). Asteroid 101955 (1999 RQ36) objavený v roku 1999, ktorý sa najskôr pokladal za neškodný, sa po následnej kontrole stal vysoko nebezpečným. To znamená, že sa môže zraziť s našou planétou.

V XXII. storočí bude pravdepodobnosť zrážky našej planéty s "asteroidom konca sveta" neobyčajne vysoká

TRIDSAŤ ROKOV V POHOTOVOSTI

Spresnené údaje astronómovia získali vďaka pozorovaniam asteroidu (290 krát) teleskopom aj radarovými zameriavačmi (13 kusov). Získané výpočty umožnili vyčísliť pravdepodobnosť katastrofického priblíženia nebeského telesa k Zemi, ktorá sa ukázala byť nezvyčajne vysoká. Zistilo sa, že 1999 RQ36 bude držať ľudstvo na muške od roku 2169 do roku 2199. Počas týchto 30 rokov budú vyhliadky zrážky predstavovať asi 1:1000. No najviac pravdepodobný dátum katastrofy pripadá na rok 2182.

Čo predpovedal ruský inžinier Jarkovskij

Asteroid však môže zamotať aj tie najpresnejšie výpočty. Dokáže totiž zmeniť svoju dráhu. To je príznačné nielen pre 1999 RQ36, ale pre všetky asteroidy, ktoré letia cez Slnečnú sústavu. Existenciu tohto efektu predpovedal ešte v roku 1900 (dva roky pred svojou smrťou) ruský inžinier technológií Ivan Jarkovskij.

Podstata tohto efektu spočíva v pôsobení Slnka na povrch asteroidu, ktorý sa môže otáčať. Ten sa striedavo nahrieva – dostávajúc sa pod slnečné lúče – a opäť chladne. Pri tomto procese povrch vyžaruje fotóny – chladnejšia strana menej než rozohriata. Vo výsledku vzniká určitý impulz – reakčná sila. Je malá, no pôsobí neustále a dokáže odkloniť asteroid z trate.

V roku 2003 odborníci v NASA prví zaznamenali Jarkovského efekt, keď pozorovali asteroid Golevka objavený v roku 1991. Presvedčili sa, že "zvodivá" sila je reálna. Za 12 rokov sa teleso s váhou viac než 200 miliónov ton odklonilo od vypočítanej trajektórie o 15 kilometrov.

Ako silno pôsobí Jarkovského efekt na 1999 RQ36 zatiaľ nie je presne známe. Aj potvrdené výpočty sú stále iba približné. V skutočnosti sa asteroid môže vkliesniť do Zeme o niečo skôr alebo aj neskôr. Nie je dokonca ani vylúčené, že budeme mať šťastie a poletí mimo.

Strašnejší než Apophis

Asteroid 1999 RQ36 sa podobá na obrovské vajce. Jeho priemer je približne 600 metrov a je takmer dvakrát väčší než "veľký a hrozný" Apophis – asteroid podobný zemiaku. Tým astronómovia strašia ľudí posledných šesť rokov. Kvôli nemu dokonca predpovedajú globálnu katastrofu blízku koncu sveta. Napríklad starší vedecký pracovník Hlavného astronomického observatória v Pulkove Sergej Smirnov považuje Apophis za «najvážnejšiu kozmickú hrozbu pre pozemšťanov za posledných 200 rokov».

Vychádza sa z toho, že 1999 RQ36 je oveľa vážnejšou hrozbou. No nie je to len vec rozmeru, ktorý má, pravdaže, prvoradý význam. Podľa výpočtov je možnosť zničenia Zeme u Apophisu oveľa menšia než u 1999 RQ36. V roku 2036 bude predstavovať 1:250000 a v roku 2068 1:400000. To znamená, že "vajce" má vyššiu pravdepodobnosť zrážky. A toto si musíme uvedomiť: aj existencia najbezvýznamnejších asteroidov s minimálnou možnosťou katastrofy nás musí silno burcovať, pokiaľ je zrážka možná.

V súčasnosti je desivé "vajce" schované za Slnkom. Vystúpi v roku 2011 a stane sa prístupné k pozorovaniu. Vtedy bude aj preverená jeho trajektória a presnejšie ohodnotený Jarkovského efekt.

Mimochodom, Apophis sa objaví v blízkosti Zeme v roku 2013 a na nočnej oblohe bude viditeľný dokonca holým okom. Nasledujúce stretnutie bude v roku 2029 – keď preletí len 40 tisíc kilometrov od našej planéty.

Zdá sa, že pozemšťanov čaká búrlivá budúcnosť takmer do začiatku XXIII. storočia. A ak neprídeme na nejaký nápad, tak nás môže nemilo prekvapiť veľké nešťastie.

Владимир ЛАГОВСКИЙ

Через 159 лет земную цивилизацию погубит гигантское яйцо

Zdroj: http://www.kp.ru/

Preklad: Danica U.

exkluzívne.cez.okno

september 14, 2010 17:28 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Vojtech
  Vojtechseptember 14, 2010 23:26 popoludní

  Komentár: 

  Zde je zajimave video znazornujici vsechny objevene asteroidy, pocinaje rokem 1980. Pokud je to skutecne pravdive tak se divim, ze nas zatim zadny netrefil.

  http://www.youtube.com/watch?v=S_d-gs0WoUw

 2. Obrázok používateľa Ones
  Onesseptember 15, 2010 08:13 dopoludnia

  Komentár: 

  neradostne spravy nielen pre nase deti, ale aj pre nas, ktori sa sem coskoro vratime....

 

 

Top