Obrázok používateľa CEZ OKNO
35 starovekých pyramíd objavených na pohrebisku v Sudáne

Najmenej 35 malých pyramíd spoločne s hrobmi bolo objavených v tesnom zoskupení na nálezisku nazvanom Sedeinga v Sudáne. Odkryté bolo medzi rokmi 2009 až 2012 a výskumníci boli prekvapení tým, v akej hustote sú na ňom pyramídy sústredené. Len počas jednej výskumnej sezóny v roku 2011 výskumný tím objavil 13 pyramíd nahustených zhruba na 5381 štvorcových stopách (500 metroch štvorcových), respektíve ploche nepatrne väčšej ako je basketbalové ihrisko v NBA.


Medzi objavmi sa nachádzajú aj pyramídy s vybudovaným kruhovým priestorom vo vnútri, ktorý je spojený s rohmi pyramídy pomocou krížových podpier. Okrem Sedeingy je známa iba jedna pyramída, ktorá bola postavená týmto spôsobom


Datované sú zhruba do obdobia spred 2000 rokov, kedy v Sudáne prekvitalo kráľovstvo nazývané Kush. Kráľovstvo Kush malo spoločnú hranicu so starovekým Egyptom a v neskoršej dobe aj s Rímskou ríšou. Túžba ľudí žijúcich v kráľovstve po stavbe pyramíd bola pravdepodobne ovplyvnená prostredníctvom egyptskej pohrebnej architektúry.

Podľa výskumníkov budovanie pyramíd na nálezisku Sedeinga pokračovalo nepretržite niekoľko storočí. „Hustota pyramíd je obrovská,“ povedal v rozhovore pre LiveScience výskumník Vincent Francigny, vedecký pracovník z Amerického prírodovedného múzea v New Yorku. „Pretože to trvalo po stovky rokov a oni stavali stále viac, viac, viac pyramíd, tak v priebehu storočí začali postupne vypĺňať všetky voľné miesta, ktoré boli dosiaľ k dispozícii na pohrebisku.“


Letecká fotografia ukazuje skupinu pyramíd a hrobov, ktoré skúma tím archeológov na nálezisku Sedeinga v Sudáne. Od roku 2009 postupne objavili na nálezisku najmenej 35 malých pyramíd, z ktorých najväčšie merali 22 stôp (7 metrov) na šírku

Najväčšie z objavených pyramíd merajú pri svojej základni okolo 22 stôp (7 metrov), ale našiel sa aj najmenší exemplár pravdepodobne postavený pre pohreb dieťaťa, merajúci na dĺžku iba 30 palcov (750 milimetrov). Vrchné časti pyramíd sa nezachovali, pretože podľahli poveternostným zmenám v priebehu času a aj ich prítomnosť v blízkosti karavánovej cesty viedla k zničeniu pamiatok. Vincent Francigny uviedol, že vrcholy pyramíd mohli byť ozdobené svorníkom, na ktorom bol zobrazený buď vták alebo lotosový kvet na vrchole slnečnej gule.

Výstavba prebiehala až do tej doby, než nakoniec vyčerpali priestor na stavbu pyramíd. „Dosiahli bod, kedy toto miesto tak vyplnili hrobmi, že museli opätovne použiť tie najstaršie,“ povedal Vincent Francigny.

Vincent Francigny je riaditeľom vykopávok francúzskej archeologickej misie v Sedeinge, a tiež tímu, ktorý urobil objavy. Spoločne s vedúcim tímu Claudeom Rillym vydali článok, popisujúci výsledky ich výskumnej sezóny v roku 2011 v najnovšom vydaní časopisu "Sudan and Nubia".

Vnútorný kruh


Medzi objavmi sa nachádzalo aj niekoľko pyramíd skonštruovaných s vnútornou kopulou (kruhovou stavbou), ktorá je spojená s rohmi pyramídy pomocou krížových podpier.

Claude Rilly a Vincent Francigny vo svojom článku poznamenávajú, že konštrukcia pyramídy sa podobá na „francúzsky park.“

Iba o jednej pyramíde okrem Sedeingy je známe, že bola postavená týmto spôsobom. O to je záhadnejšie, prečo boli ľudia zo Sedeingy zamilovaní do tejto konštrukcie. „Nepridalo to ani na pevnosti alebo na vonkajších vlastnostiach (vzhľade) monumentu,“ píšu vo svojom článku Claude Rilly a Vincent Francigny.

„Objav urobený v roku 2012 môže poskytnúť riešenie,“ povedal v rozhovore Vincent Francigny. „To, čo sme objavili tohto roku, je veľmi neobvyklé. Hrob dieťaťa a to, čo ho pokrývalo, bol iba akýsi kruh takmer kompletne postavený z tehál. Je možné, že keď v Sedeinge prišla do módy stavba pyramíd, bola spojená s miestnou tradíciou stavania kruhu, ktorý sa volá mohyla, a odrazilo sa to v tradícii stavania pyramíd s kruhovými stavbami vo vnútri.


Ľudia boli pochovaní vedľa pyramíd v hrobových komorách, ktoré často obsahovali viac ako jeden pohreb. Fotografia ukazuje kostru dieťaťa, ktoré bolo pochované spolu s náhrdelníkmi

Obeť pre starú mamu?

Hroby ležiace vedľa pyramíd boli väčšinou vylúpené, možno ešte v staroveku, dávno predtým, než ich archeológovia stačili odkryť. Výskumníci našli kostrové pozostatky a v niektorých prípadoch aj artefakty.

Jedným z najzaujímavejších nových objavov bola obetná tabuľka nájdená v ruinách pyramídy. Zdá sa, že zobrazuje bohyňu Eset spoločne s bohom so šakalou hlavou Anubisom a obsahuje text napísaný v meroitickom jazyku venovaný žene s menom "Aba-la," ktoré môže byť prezývkou pre „starú mamu,“ píše Claude Rilly.

Takto znie text v preklade:


Oh Eset! Oh Oziris!

To je Aba-la.

Dajte jej piť dostatok vody;

Dajte jej jesť dostatok chleba;

Poskytnite jej dobré jedlo.

Obetná tabuľka s nápisom, ktorý bol posledným odkazom pre ženu, snáď starú mamu, uložená pri pohrebe v pyramíde približne pred 2000 rokmi.

Owen Jarus, LiveScience

Vydané: 6. februára 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/26903-35-ancient-pyramids-sudan.html

Foto: Vincent Francigny, B-N Chagny, Vincent Francigny

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Nádherné pyramídy v Sudáne (fotogaléria)
http://www.cez-okno.net/clanok/archeokienko/nadherne-pyramidy-v-sudane-f...

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


február 12, 2013 20:06 popoludní

 

 

Top