Obrázok používateľa CEZ OKNO
Najstrašnejšie archeologické objavy (#1 Staroveké chemické zbrane)

V roku 1933 archeológ Robert du Mesnil du Buisson uskutočňoval výskumné práce v oblasti Dura-Europos, kde starovekí Peržania dlho odolávali obliehaniu nepriateľských rímskych vojsk. V priebehu výskumu du Mesnil objavil niekoľko tunelov, ktoré sú veľmi pekným dôkazom o postupe obliehania. Na konci jedného z tunelov narazil na náhodnú kopu pozostatkov 19 rímskych vojakov, všetci vyzerali akoby pred smrťou utekali pred niečím hrozným. Čo mohlo byť tak hrôzostrašné na konci tohto tunelu, že to mohlo tak rýchlo usmrtiť až devätnásť rímskych vojakov?


Osamotený perzský vojak objavený smrteľne zovretý vo svojom brnení, naveky uchovávajúci ten okamih...


Ďalšou neobvyklou skutočnosťou v tuneli boli stopy síry a živice všade na stenách, z čoho dostávame možný jasný výsledok: jedného vydeseného Peržana, ktorý zomrel zúfalo škrtajúc o svoj pancier a devätnásť Rimanov, ktorí zomreli utekajúci smerom od neho pred sírou napustenými múrmi?

V poriadku, snáď existujú aj iné, trochu viac pravdepodobné teórie. Po znovu preskúmaní pôvodných záznamov urobených počas vykopávok pod vedením archeológa Simona Jamesa sa ukázalo, že úmrtia boli spôsobené pri jednom z prvých pokusov použitia chemických zbraní.

Príbeh, ktorý bol zrekonštruovaný Jamesom sa odohral približne takto:

Rimania počuli Peržanov pracujúcich pod zemou a nasmerovali svoj tunel tak, aby prekvapili svojich nepriateľov.

Rímsky tunel bol plytší než perzský, takže Rimania plánovali vniknúť do perzského tunelu z vrchu. Ale ani na druhej strane nebol prvok prekvapenia: Peržania mohli tiež počuť Rimanov prichádzať. Takže Peržania na nich nachystali pascu. Ako uvádza James vo svojej práci:

Práve keď Rimania vnikli do ich tunela, zapálili vo svojom vlastnom tuneli oheň. Možno dostali priamy zásah dymu alebo medzerou medzi oboma tunelmi vznikol prirodzený komínový efekt. V každom prípade hodili Peržania síru a živicu do plameňov. Jeden z perzských vojakov bol zachvátený ohňom a zomrel ako obeť svojej vlastnej zbrane. Rimania sa stretli s dusivým plynom, ktorý sa zmenil v ich pľúcach na kyselinu sírovú.

Práca na vykopávkach perzského tunela bola obnovená vo svetle tohto vývoja zahŕňajúc znovu otvorenie originálneho otvoru kde dvadsať dávnych bojovníkov zomrelo v strachu a agónii. Tunel vyzerá takto:


Na objavy a prácu archeológov sa môžeme pozerať rôzne. Či už je to sprostredkovane cez plátna kín, obrazovky televízorov, alebo cez knihy a články v novinách vždy si zaslúžia náš obdiv zato, že nám sprostredkujú neopakovateľný zážitok v podobe nových poznatkov, ktoré môžeme potom obdivovať v dokumentoch, výstavných sieňach múzeí alebo priamo na miestach, ktoré odkryli aby zachovali našu minulosť.

Adam Wears, S. McClelland-Crosby, 30. máj 2012

Foto: Live Science, Archaeology.co.uk

Zdroj: http://www.cracked.com/article_19837_the-7-most-terrifying-archaeologica...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
jún 23, 2012 17:54 popoludní

 

 

Top