Obrázok používateľa CEZ OKNO
Neolitická „katedrála“ II.

Na ostrove pri pobreží severného cípu Veľkej Británie archeológovia odhaľujú rozsiahly rituálny komplex datovaný až do doby kamennej, ale omnoho starší ako Stonehenge. Novinkou nie je iba vek náleziska, ale podľa odborníkov by mohol byť objavený pôvodný model Stonehenge a ďalších veľkých rituálnych komplexov známych na juhu Británie.


Hugo Whymark, ORCA

Nálezisko objavené v roku 2002 bolo pomenované na Ness of Brodgar ("výbežok Brodgar") ležiaci na pobreží ostrova Mainland, najväčšieho zo súostrovia Orkney, v Škótsku.


Podľa rádiokarbónovej analýzy, vykonanej na pozostatkoch niekoľkých fragmentov spáleného dreva, bol Ness osídlený okolo roku 3200 pred n.l. a v jeho múroch sa nakoniec môže nachádzať až sto monumentálnych stavieb.

Pre porovnanie, na Stonehenge začali ľudia pracovať až okolo roku 3000 pred n.l., a trvalo ešte ďalších 500 rokov, kým budú známe kamene privezené na Salisburskú planinu. Okrem toho, nálezisko v Ness of Brodgar môže byť považované za miesto konania slávnostných zhromaždení a osláv, ktoré predchádzali tým v Stonehenge a na ďalších podobných náleziskách ako je Avebury.


"Orkney je jedným z kľúčov k pochopeniu vývoja náboženstva v priebehu neolitu," hovorí vedúci výskumu Nick Card z Orkney Research Centre for Archaeology.

Záverečná hostina

Nie je to prvýkrát, čo sa o Orkney hovorí ako o kultúrnom centre doby kamennej. Existuje hypotéza, že takzvaná kultúra s rytou keramikou, ktorá sa stala dominantnou v neolitickej Británií, mala pôvod v Orkney a neskôr sa rozšírila smerom na juh. Na druhej strane sa teraz zdá, že tento spôsob spracovania keramiky mohol spustiť kultúrnu vlnu, ktorá zahŕňala prvé kamenné kruhy a ohrady obklopujúce kultové miesto, ktoré bolo ohraničené nízkymi zemnými valmi.

Napriek tomu sa zdá, že jej vplyv na budúci vývoj v Nesse nebol trvalý a dlhý. Datovanie zvieracích kostí nájdených okolo chrámu poukazuje na to, že okolo roku 2300 pred n.l. sa tu konala obrovská slávnosť, ktorou veľkolepo oslávili zánik chrámu. Card hovorí: „Dívame sa na zvyšky asi 600 zvierat, ktoré boli použité na hostinu gigantických proporcií“.

Krásy doby kamennej

Nové datovanie náleziska v Ness of Brodgar bolo uskutočnené na základe vykopávok v roku 2011, kedy výskumníci uskutočnili celú sériu odkryvov vo vnútri chrámového komplexu objaveného už v roku 2008.

V budove, ktorá mala dĺžku 25 metrov sa uprostred 5 metrov širokých múrov nachádzala vnútorná „svätyňa“, v ktorej archeológovia objavili kamenné police alebo skrinky, umiestnené pri každej stene.

„Objavili sme štyri, umiestnené v zásadných bodoch, “hovorí Card,“ snáď slúžili ako oltáre.“

Vyrobený zo žltého alebo červeného pieskovca, bol nábytok doby kamennej veľmi jemný a reprezentoval najvyššiu značku svojej doby, zdôraznil archeológ.

Vykopávky v roku 2011 mali úspech v sledovaní ďalších príkladov tajomných kamenných rytín zdobiacich komplex, ako aj v ostatných dôkazoch maliarskej produkcie – stopy oranžovej, červenej a žltej farby na múroch, ktoré boli zistené už v roku 2010. „Je tu miestnosť, kde sú stopy na viacerých malých kameňoch a okrových úlomkoch, ktoré boli podkladom pigmentu“ povedal Card. „Vždy sme uvažovali o tom, že v priebehu neolitu človek používal farby na krášlenie svojho tela alebo možno na farbenie šiat, ale toto je najstaršie svedectvo použitia farieb na výzdobu stien v severnej Európe,“ hovorí odborník.

Hugo Whymark, ORCA

Medzi ďalšími objavmi urobenými v roku 2011 je aj unikátna neolitická ľudská figúra vyrobená z hliny (na obr.) „Má hlavu s dvoma očami a telo, nazvali sme ju Brodgarským chlapcom,“ povedal Card „bol nájdený medzi zvyškami jednej malej stavby.“

Dedičstvo ľudstva

Ness of Brodgar sa nachádza medzi dvoma inými významnými monumentami, Ring of Brodgar a Stones of Stenness Erect, ktoré sú časťou takzvaného srdca neolitických Orknejí. Názov bol prijatý UNESCO v roku 1999, keď bol areál deklarovaný ako súčasť Svetového dedičstva.
Podľa archeológa Marka Edmondsa z University v Yorku pred tisícimi rokmi bol Ness jedným z miest na neolitických Orknejách, kde sa poľnohospodárske komunity zhromažďovali na oslavách zmeny ročného obdobia alebo aby si pripomenuli mŕtvych – zvyk, ktorý si vypožičali miesta, ktoré vyrástli ďalej na juhu ako Stonehange a Avebury. „Čo naštartovalo slávnosti na týchto miestach v neskorom neolite sa zdá byť fakt, že sa tu ukázali vplyvy zvykov, ktoré vznikli už skôr na Orknejách,“ hovorí Edmonds, ktorý sa nezúčastnil na výskume v roku 2011.

Zdá sa, že chrámový komplex sa podieľal na štruktúre základného konceptu komunity. „Máme dojem, že tu neboli iba miesta, kde sa stretávali s mŕtvymi a odohrávali sa ceremónie, ale aj kde sa zhromažďovali živí,“ hovorí archeológ. „Ness of Brodgar môže revolucionizovať naše poznatky o neolite v Británii,“ dodáva. „Myslím si, že nám môže pochopiť charakter náboženstva tej doby. Môže priniesť nové prvky pre pochopenie sociálneho a politického kontextu, v ktorom sa tieto ceremónie odohrávali. Card, riaditeľ vykopávok, súhlasí: „Doteraz bolo vyzdvihnutých iba okolo 10% komplexu,“ hovorí archeológ: „Práve začíname odkrývať povrch.“

http://ilfattostorico.com/2012/02/02/una-cattedrale-neolitica2/

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Archeológia
http://www.cez-okno.net/rubrika/archeologia


Autori: 
Sekcie: 
marec 22, 2012 23:37 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top