Obrázok používateľa CEZ OKNO
Objav tajomných šamanských kameňov v Paname

Archeológovia objavili približne 5000 rokov staré šamanské kamene pod skalným previsom v Paname. Podľa výskumníkov môže byť táto kolekcia kameňov najranejším dôkazom praktikovania šamanských rituálov v oblasti strednej Ameriky. Kolekciu tvorilo 12 kameňov, ktoré boli objavené pod skalným previsom Casita de Piedra, ležiacim v oblasti Panamskej šije. Karbónové datovanie okolitého materiálu určilo vek nálezu do obdobia pred 4000 až 4800 rokmi.


Kamene, ktoré sa našli nahromadené v tesnej kôpke, vyvolávali dojem, že sem boli prinesené pravdepodobne v koženom mešci, ktorý časom podľahol rozkladu, píše vo svojom e-maili spoluautorka štúdie Ruth Dickau, archeologička na univerzite v Exeteri.


Približne 5000 rokov staré šamanské kamene boli objavené v úkryte pod skalným previsom v Paname


„Pokiaľ je náš výklad správny, predstavuje najstarší hmotný dôkaz šamanistických praktík v južnej polovici strednej Ameriky,“ píšu autori v článku.

Výsledky výskumu boli uverejnené 27. decembra 2012 v internetovej verzii časopisu Archaeological and Anthropological Sciences.

Predkolumbovský úkryt pod skalným previsom bol prvýkrát objavený v roku 1970 a pôvodne sa o ňom myslelo, že bol používaný ľuďmi približne už pred 6500 rokmi. V roku 2006 Ruth Dickau znovu preskúmala úkryt a prišla na to, že ľudia využívali toto tienisté miesto na varenie a zhotovovanie nástrojov už pred 9000 rokmi. V priebehu vykopávok taktiež objavila tajomné miesto úkrytu kameňov.


Kamene boli objavené v Paname pod skalným previsom, ktorý bol využívaný ľuďmi už pred 9000 rokmi

Kolekcia, ktorá obsahovala priehľadný kryštál kremeňa, pyrit, magnetické kamene a ostré kamenné nástroje, ktoré sa používali pri šamanských rituáloch, patrili k sebe, vzhľadom k tomu, ako tesne boli spoločne zabalené, povedala Ruth Dickau pre LiveScience. Niektoré z kameňov obsahovali zrnká železa, nazývané magnetit, a vykazovali magnetické vlastnosti vo vychyľovaní strelky kompasu. Okrem toho, že nájdené typy kameňov samy nepochádzali z kamenného previsu, bolo historicky doložené ich používanie pri šamanistických rituáloch v celom regióne.

„Kamene pochádzali zo vzdialenej oblasti Panamy, bohatej na zlato, ktorá sa nazýva Centrálne Kordillery asi 3000 rokov predtým, než sa tam začala ťažiť ruda,“ povedal spoluautor štúdie a geologický konzultant Stewart Redwood.


„Avšak pod skalným previsom neboli objavené nijaké zlaté predmety a niet tu ani nijakých dôkazov, že by tieto kamene niekto nazbieral počas hľadania zlata, keďže doba používania skalného úkrytu predchádza najstaršie zlaté predmety známe z Panamy o vyše 2000 rokov,“ dodáva Stewart Redwood.

Šaman, ktorý kedysi používal tieto kamene, pravdepodobne patril k pôvodnej kultúre, ktorá sa živila kukuricou, maniokom a sladkými zemiakmi. Ale príbeh samotných kameňov zostáva záhadou.


„Nikdy sme si neboli celkom istí tým, ako pradávni ľudia používali kamene v minulosti,“ píše Ruth Dickau.

Avšak moderné postupy môžu poskytnúť určité stopy. Dokonca dnes domorodí šamani v Kostarike rovnako recitujú, spievajú a fajčia tabak nad kameňmi, aby komunikovali so záhrobnými duchmi a diagnostikovali choroby. Pohyb kameňov v šamanových rukách sa považuje za odpoveď na otázky. Navyše, v pôvodných mýtoch a príbehoch regiónu sú kryštály spojené so zážitkami premien.

Tia Ghose, LiveScience

Vydané: 15. januára 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/26251-panama-shamans-stones-uncovered.html

Foto: Ruth Dickau, Eduardo Berejano

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Šamanizmus
http://www.cez-okno.net/rubrika/samanizmus

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


február 06, 2013 21:15 popoludní

 

 

Top