Obrázok používateľa CEZ OKNO
Pohreb bojovníka v kaukazských horách priniesol nečakané poklady

Na pohrebisku nachádzajúcom sa vysoko v kaukazských horách v Rusku bádatelia objavili hrob muža - bojovníka, ktorý bol pochovaný spoločne so zlatými šperkami, železnou drôtenou košeľou a niekoľkými zbraňami, vrátane železného meča dlhého 36 palcov (91 centimetrov), umiestneného medzi jeho nohami. Toto je len jeden úžasný nález objavený medzi množstvom starovekých pokladov datovaných do obdobia spred 2000 rokov, ktoré výskumníci na tomto mieste našli.


Pohreb bojovníka s bohatou pohrebnou výbavou obsahoval viac ako dvanásť zlatých artefaktov. Na fotografií vyobrazená spona, napriek svojim malým rozmerom 2,3 x 1,9 palca, obsahovala zložité dekorácie, ktorým dominovala v centre osadená gema z horského krištáľu


Medzi ďalšie nálezy patria dve bronzové prilby, objavené na povrchu pohrebiska. Jedna prilba (objavená v úlomkoch a neskôr zreštaurovaná) mala ozdobný reliéf v tvare zakrútených baraních rohov, zatiaľ čo ostatné boli vyzdobené hrebeňmi, vlnovkovými a inými tvarmi.


Železná sekera vyobrazená na fotografii je iba jednou z mnohých zbraní, ktoré boli objavené v hrobe bojovníka

Hoci vykrádači navštívili pohrebisko už predtým, zdá sa, že hrob bojovníka ponechali nedotknutý. Špička meča, s ktorým bol pochovaný, smeruje k jeho panve, v blízkosti ktorej výskumníci objavili „zaoblenú zlatú plaketu s polychrómovanou intarziou,“ ako o tom píšu vo svojom článku publikovanom v poslednom vydaní časopisu Ancient Civilizations from Scythia to Siberia.

V blízkosti bojovníka boli taktiež objavené pochované pozostatky troch koní, kravy a lebka diviaka.


„Tieto zvieratá boli mimoriadne vzácne medzi barbarmi starovekého sveta. Bol to znak veľkej dôležitosti pochovávanej osoby, ktorú mu preukazovali jeho príbuzní a jeho kmeň,“ píše členka tímu Valentina Mordvintseva, výskumníčka Inštitútu archeológie Ukrajinskej národnej akadémie vied, vo svojom e-maile pre LiveScience. O pohrebnej hostine uskutočnenej na bojovníkovu počesť svedčia zvieracie kosti a zvyšky keramiky.

Bez písomných záznamov je ťažké presne povedať, kto bol nájdený bojovník, ale panoval najmenej v meste. „Bol náčelníkom svojho ľudu,“ povedala Valentina Mordvintseva.

Pohrebisko leží v blízkosti mestečka Mezmaj. Vykrádači hrobov objavili nálezisko v roku 2004 a záchranný výskum sa začal v roku 2005.


Hrob muža - bojovníka, ktorý bol pochovaný približne pred 2200 rokmi na mieste, ktorá sa v súčasnosti nachádza v pohorí Kaukaz v Rusku. Zobrazený nákres hrobu ukazuje polohu kostry bojovníka a hojný počet objavených artefaktov

Kto používal pohrebisko?

Na základe objavených artefaktov sa vedci domnievajú, že pohreb bojovníka pochádza z obdobia spred 2200 rokov, do doby, keď grécka kultúra bola obľúbená na území západnej Ázie, zatiaľ čo samotné pohrebisko vyzerá tak, že bolo používané medzi tretím storočím pred n.l. a začiatkom druhého storočia n.l.

Výskumníci boli pri popise nálezov opatrní uvedomujúc si, že artefakty nemôžu byť spojené s určitou archeologickou kultúrou. Valentina Mordvintseva poukazuje na to, že „táto oblasť je príliš veľká a nedostatočne preskúmaná,“ hlavne v oblasti, kde sa nachádza pohrebisko. „Je umiestnené vysoko v horách. Snáď obyvatelia z tejto oblasti mali obchodné cesty/prechody s kaukazskými krajinami - Gruzínsko, Arménsko atď.,“ píše Valentina Mordvintseva vo svojom e-maile.


Hoci boli ľudia, ktorí používali pohrebisko, zreteľne ovplyvnení gréckou kultúrou, zachovali si svoj vlastný spôsob života, uviedla Valentina Mordvintseva. “Ich hmotná kultúra ukazuje, že boli skôr veľmi hrdí na seba a udržali si svoju kultúru po stáročia.“

Zlaté poklady

Tento spôsob života zahrňoval záľubu vo výrobkoch zo zlata. Pohreb bojovníka obsahoval viac ako dvanásť artefaktov zhotovených z tohto materiálu. Snáď najveľkolepejším nálezom bola spona s horským krištáľom vo svojom strede. Napriek tomu, že spona mala rozmery iba 2,3 x 1,9 palca (5,8 x 4,8 centimetra) bola vyzdobená niekoľkými radmi zložitých, ozdobných dekorácií smerujúcich k zasadenému kryštálu.


„Vnútri horského krištáľu zasadeného do šperku bol umiestnený kovový spoj prechádzajúci ním prostredníctvom otvorov vyvŕtaných na obidvoch koncoch,“ píšu vedci.


Na fotografii vyobrazená zlatá plaketa so vsadeným achátom, ktorá mohla byť pripojená k pošve krátkeho železného meča, merala v priemere menej než 2 palce

Tím vedcov bol prekvapený zistením, že dva z bojovníkových mečov (vrátane toho, ktorý bol hrotom obrátený smerom k jeho panve) mali zlatú výzdobu určenú k pripevneniu. V jednom prípade mal krátky 19 palcov (48,5 cm) dlhý železný meč zlatú plaketu so vsadeným achátom, ktorá bola určená k výzdobe jeho pošvy. Až doteraz odborníci nevideli takýto typ zlatej ozdoby meča v tomto kúte starovekého sveta, uviedli vo svojom článku vedci. „Doterajšie výsledky ukázali, že tieto predmety boli používané na výzdobu súpravy zbraní, čo ich odlišuje od všetkých ostatných vo svojej kategórii a neboli zatiaľ zaznamenané nikde inde...“

Owen Jarus

Vydané: 21. februára 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/27275-ancient-treasure-warrior-grave.html

Foto: Valentina Mordvintseva

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Nález starovekého pokladu v Rusku (fotogaléria)
http://www.cez-okno.net/clanok/archeokienko/nalez-starovekeho-pokladu-v-...

LIVE SCIENCE Výber
http://www.cez-okno.net/live-science-vyber

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


február 26, 2013 00:04 dopoludnia

 

 

Top