Obrázok používateľa CEZ OKNO
Najstrašnejšie archeologické objavy (#2 Ľudia z rašelinísk)

Farmári v severnej Európe, ktorí sa zaoberajú ťažbou rašeliny, si zaslúžia náš súcit. Majú pravdepodobne jednu z najdepresívnejších prác akú poznáme. Ťažba rašeliny nie je pre nich až taká zábavná ako zaoberať sa koňmi alebo zlatom, pretože počas svojej práce často narazia na podobne desivé zjavenie ako je toto:

V poriadku, na prvý pohľad to vyzerá dosť desivo, ale s dobrými vedomosťami sa môžeme cez to preniesť, keď vieme, že sú to zvyšky normálneho pohrebu, mimoriadne dobre zachovaného v rašeline (vysoká kyslosť, nízka teplota a nedostatok kyslíka neobvykle dobre uchováva telá).
Tieto obrázky nie sú výtvorom tvorcov hororového filmu, v ktorom sa zjavujú hlavnému hrdinovi ako nočné mory potom, čo naplnil svoj osud a vyvraždil svoju rodinu kosákom na obilie na príkaz ducha rašeliniska, keď podľahol jeho mámivému hlasu. Ale čo vlastne tieto nešťastné výjavy v skutočnosti zobrazujú? Sú to telá zavraždených ľudí, poskytnutých ako obeť pri nejakom zvláštnom rituáli, ktorý vykonávali ľudia žijúci blízkosti rašelinísk. Jedno z objavených tiel, ktoré dostalo meno "Grauballeský muž," nám úplne zreteľne priblíži tento príbeh: Bol obetovaný niekedy počas zimy po zlej žatve, čo je evidentné podľa strniska na jeho brade (to poukazuje na to, že niekoľko dní pred jeho smrťou mu nebolo umožnené sa oholiť) a jeho hrob je vpravo od stredu posvätného miesta. Teda bol obetovaný rašelinisku na výmenu za dobrú úrodu.

Je to jeden z pradávnych dokladov, dokumentujúcich nám náboženské predstavy a rituály starých poľnohospodárov v tejto časti európskeho kontinentu.

Adam Wears, S. McClelland-Crosby, 30. máj 2012

Foto: Getty, National Geographic, all-that-is-interesting.com, nematode.unl.edu

Zdroj: http://www.cracked.com/article_19837_the-7-most-terrifying-archaeologica...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
jún 20, 2012 21:58 popoludní

 

 

Top