Obrázok používateľa CEZ OKNO
Najstrašnejšie archeologické objavy (#3 Hrobka potopených lebiek)

V roku 2009, keď archeológovia vykonávali prieskum vyschnutého dna pravekého jazera v Motale vo Švédsku, narazili na základy záhadnej kamennej stavby... uväznenej na dne pradávneho zlovestného jazera. Namiesto toho, aby stiahli chvost a začali utekať čo najrýchlejšie preč, začali hlúpo odvážni vedci kopať. Nakoniec odkryli presne ten druh nálezov, ktorý očakávali v základoch záhadnej stavby: zvieracie kosti, kamenné nástroje a samozrejme 8000 rokov staré lebky 10 ľudí v rozpätí veku od malých detí až po seniorov.


Neskoršie sa im podarilo nájsť ešte aj jedenástu lebku pochovanú hlboko v bahne pri dne starého jazera. A na záver objavili úlomky ďalšej lebky, ktoré boli zámerne vložené do lebečnej dutiny jedenástej lebky.

Poďme si to zhrnúť: z dôvodov, ktoré sú pre nás zatiaľ nejasné, niektorá z pradávnych skupín pravdepodobne zmasakrovala 11 ľudí v kamennej chatrči ležiacej na dne jazera a neskôr ešte aj vložila úlomky z lebky ďalšieho mŕtveho človeka do lebečnej dutiny jednej z obetí.


Ale hrôza na tomto mieste neskončila iba pri tom, že niekto vložil úlomky lebky jedného človeka do lebky druhého. Predtým, než boli mŕtvi uložení do hrobu, bolo niekoľko z tiel naprieč prerazených kolmi a zapálených. Pre tento záver nemáme dostatok podkladov z uskutočneného výskumu, ale je doložené, že dve z lebiek boli nájdené ešte stále narazené na koly a v jednom prípade ním bola lebka úplne vyplnená.

Záverečná oficiálna teória o tejto lokalite znie, že sa tu odkryli pozostatky neobvyklého pohrebného rituálu skupiny bojovníkov, ktorí lebky svojich porazených nepriateľov vystavovali ako vojnové trofeje. Alebo je možný druhý záver: že neznámy pradávny ľud uložil svojich mŕtvych obdarených nadprirodzenými vlastnosťami na prvé bezpečné miesto tak, aby už nemohli škodiť živým a vykonal na nich pradávne protivampirické opatrenia.

Adam Wears, S. McClelland-Crosby, 30. máj 2012

Foto: Getty, Wiki, Te Papa

Zdroj: http://www.cracked.com/article_19837_the-7-most-terrifying-archaeologica...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
jún 15, 2012 15:34 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top