Obrázok používateľa CEZ OKNO
Najstrašnejšie archeologické objavy (#4 Vrch Owen Moa)

V roku 1986 sa uskutočnila vedecká expedícia s cieľom zostúpiť do podzemných priestorov pod vrchom Owen na Novom Zélande s úmyslom preskúmať tam rozsiahlu sieť jaskýň, ktorá sa nachádza hlboko v útrobách tohto vrchu. Znie to skoro ako známe hororové klišé o osamelej expedícii zostupujúcej do komplexu neznámych jaskýň, ako keby sa niekto pokúšal natočiť pokračovanie filmu The Descent. Team vedcov si kliesni cestu podzemnými priestormi jaskýň, keď tu zrazu objaví niečo znepokojujúce: hromadu zvláštnych kostí stále ešte držiacich pohromade kúskami akoby čerstvej kože a vytvárajúcich tento tvar:


Ak si predstavíme, že sa pozeráme do tmy iba s pomocou malého mihotavého svetla baterky, osvetľujúceho neznámy svet nachádzajúci sa pred nami, a v tom budeme konfrontovaní s niečím v podobe veľkej laby opatrenej mohutnými pazúrmi patriacej určite nejakej pekelnej potvore, ktorá ku všetkému vyzerá tak, že umrela len v nedávnej dobe...


Pri predstave, že sme uväznení tam dole v jaskynnom systéme a nevieme, či sa v blízkosti nás nepohybujú krvilační príbuzní tohto tvora, napadajú nás len hrôzostrašné scenáre typu, či k nám budú takí dobrí a poskytnú nám aspoň posledné tri priania predtým, než nás zabijú? Alebo všetko dopadne nakoniec úplne inak?

V skutočnosti sa ukázalo, že team vedcov objavil 3,000 rokov staré pozostatky horských Moa, nelietavých vtákov, ktoré vymreli aj napriek tomu, že disponovali ohromnými pazúrmi, ktoré by im závidel aj nejeden praveký velociraptor.

Na fotografii je vyobrazená približne 600 rokov stará prirodzene mumifikovaná hlava iného druhu Moa.

A aká je ozajstná pravda o „Diablovej ruke“, vyobrazenej vyššie a samotného príbehu odohrávajúceho sa na pozadí jej objavenia, ktorý sa číta ako scenár klasického hororového filmu: Pôvodne bola objavená v inej jaskyni na Novom Zélande pred rokom 1863 Jamesom Campbellom. A potom sa bez vysvetlenia exponát na niekoľko rokov stratil, po svojom znovunájdení bol predaný Campbellovým pra-pra-synovcom, riaditeľovi Wellingtonského vlastivedného múzea za podozrivo nízku cenu 5 libier.


Na nezaevidovanej účtenke stálo: Pre kľud mysle a pokojný odpočinok mŕtveho, ktorý prosí o zastavenie utrpenia budúcich generácií rodiny, ktorá narušila jeho spánok.

Adam Wears, S. McClelland-Crosby, 30. máj 2012

Foto: Getty, Wiki, Te Papa

Zdroj: http://www.cracked.com/article_19837_the-7-most-terrifying-archaeologica...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
jún 12, 2012 00:58 dopoludnia

 

 

Top