Obrázok používateľa CEZ OKNO
Najstrašnejšie archeologické objavy (#6 Kričiace múmie)

Žiadna profesia snáď okrem policajta a doručovateľa pizze, nebýva vo filmoch skreslená viac ako archeológ. Vo filmoch bývajú všetci archeológovia vyobrazení ako švihácke postavy riskujúce svoj život a zdravie v honbe za poznaním tajomných artefaktov napriek dômyselným starobylým pascám, ktoré sa snažia zmariť ich úsilie. Alebo sa ďalej sústavne snažia otvárať zapečatené zlopovestné hrobky a podstupovať nevýslovné útrapy v mene vedy vo vnútri hrôzostrašných jaskýň. My však vieme, že skutočná archeológia je o niečom úplne inom. Totiž, je ešte desivejšia :)

Keď v roku 1886 Gaston Maspero, vedúci Egyptskej pamiatkovej služby pracoval ako obyčajne, vybral múmie von z ich sarkofágov, rozvinul ich z obväzov a diktoval si všetky druhy nudných poznámok, keď prišiel ku neobvykle prostej pohrebnej truhle. Odlišnej od truhiel kráľov a kráľovien, s ktorými obyčajne pracoval počas svojej kariéry, táto zvláštna truhla mu nedávala žiadne informácie o identite mŕtveho, ktorý bol v nej pochovaný.

Dokonca to bol cudzinec, lebo jeho telo bolo zabalené v ovčej koži, ktorá bola starovekými Egypťanmi považovaná za nečistú. Keď Gaston telo konečne odkryl, spozoroval že ruky a nohy mŕtveho boli zviazané kvôli nejakému nevysloviteľnému dôvodu. A potom ako pomaly odstránil gázu z hornej časti tela, ako keď husle vydajú jačavý dramatický zvuk, dosiahol výsledok, objavil výkrik nemŕtvej tváre, ktorá mu opätovala pohľad.

Foto: anubis4_2000.tripod.com

Kvôli podivnému obalu, spútaným rukám a viditeľne zmučenému výrazu sa odborníci domnievali, že telo (pomenované Neznámy muž E) bol otrávený, pochovaný zaživa alebo inak mučený pred svojou predčasnou smrťou. V súčasnosti, keď sú už známe rozsiahle štúdie o mumifikácií a je známych niekoľko neporušených exemplárov, môžeme povedať, aká chybná bola táto pôvodná teória. Nie preto, že „kričiaca múmia“ bola len náhoda, ale preto, že všetky múmie kričia po celý čas.

Foto: Flickr

Ak čeľusť nie je zafixovaná a pevne zavretá počas toho, keď je telo mumifikované, tak prirodzene klesá a otvára sa pri procese rozkladu a dochádza k vytvoreniu permanentného „výkriku“.

Väčšina moderných pohrebných praktík s tým počíta – duch Jacoba Marleyho, Scroogovho obchodného partnera vo Vianočnej rozprávke, je vždy zobrazený s týmto zvláštnym obväzom hlavy/remienkom na bradu práve z tohto dôvodu. Ale nie vo všetkých kultúrach je zatváranie čeľuste brané do úvahy, alebo niekedy dôjde k vykĺznutiu zauzľovaných pásov vložených mŕtvym do úst. To je dôvod, prečo bol Neznámy muž E a niekoľko ďalších „kričiacich múmií“ objavených na rôznych archeologických náleziskách po celom svete.

Foto: National Geographic

Ale naozaj, ak si myslíte, že racionálne vysvetlenie pre „kričiace múmie„ nieje až tak zaujímavé, neznamená to, že tieto nálezy sú tým menej pôsobivé. Pokiaľ nič iného, aspoň vzbudzujú rešpekt k práci archeológov, ktorí uskutočňujú svoje výskumy aj vo vnútri tajuplných zapečatených hrobiek, kde sú pri hľadaní zabudnutých artefaktov nemo pozorovaní týmito dávnymi predkami z tieňov.

Foto: darkdissolution

V konfrontácií reality s fikciou, filmový archeológ tvárou v tvár neznámemu nebezpečenstvu podobnému hrôzam z fimu Dobyvatelia stratenej archy, len mávne rukou a neohrozene sa vrhne do útrob hrobky čeliac neznámemu nebezpečenstvu. Neohrozene čelí valiacej sa kamennej guli a ďalším číhajúcim nástrahám, strasie zo seba pár otravných zvieratiek a natiahnutých hnátov mŕtvych obyvateľov tohto tajomného miesta a nakoniec zachráni artefakt pred darebákmi pre dobro vedy. Lenže s reálnou archeológiou majú tieto príbehy len veľmi málo spoločného, to už by sme sa potom mohli rovno zavrieť do učebne a prednášať študentom nový predmet o tom, ako treba mať znalosti o rozmeroch valiacej sa kamennej gule.

Adam Wears, S. McClelland-Crosby, 30. máj 2012

Zdroj: http://www.cracked.com/article_19837_the-7-most-terrifying-archaeologica...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
jún 06, 2012 21:21 popoludní

 

 

Top