Obrázok používateľa CEZ OKNO
Švédsky Stonehenge? Hrobka z doby kamennej môže byť staršia ako anglické nálezisko

5,500 rokov starý hrob patriaci možno náčelníkovi z doby kamennej bol odkrytý v megalitickej pamiatke, ktorá má tvar lode a je známa pod názvom Ales Stenar (Ales Stones). Z hrobu, objaveného vo Švédsku, pravdepodobne vzali kamene, aby z nich postavili monument v tvare vikingskej lode.

Archeológ Björn Wallebom tu objavil severný okraj dolmenu


„Našli sme stopy – väčšinou odtlačky – po veľkých balvanoch,“ povedal vedúci archeológ Bengst Söderberg zo Švédskeho národného pamiatkového úradu. „Takže moje presvedčenie je, že niektoré z týchto kameňov boli vztýčené pri zostavovaní lode.“

Ales Stenar, taktiež známy ako Ales Stones je monument pozostávajúci z 59 masívnych balvanov usporiadaných v 220 stôp (67 metrov) dlhom obryse lode, ktorý sa nachádza na morskom útese pri dedine Kåseberga. Väčšina výskumníkov verí, že táto 1400 rokov stará lodná konštrukcia je pohrebný monument vybudovaný na konci doby železnej vo Švédsku. Miestna legenda však tvrdí, že pod náleziskom leží ukrytý bájny kráľ Ale.

Výskumný tím odkryl na nálezisku odtlačky po obrovských balvanoch, ktoré boli premiestnené už v dávnej minulosti

Megality na nálezisku Ales Stenar, z ktorých niektoré vážia viac ako 4000 libier (1800 kilogramov) majú charakteristické tvary rezu, podobné tým, aké sa našli na náleziskách z doby kamennej. Takže vedci uvažujú nad otázkou, či kamene neboli vzaté z oveľa staršieho monumentu, povedal Söderberg pre LiveScience.

V roku 2006 použili archeológovia magnetické senzory a radar na zmapovanie podzemného terénu tejto oblasti a objavili veľkú kruhovú štruktúru s priemerom okolo 541 stôp (165 m) a obdĺžnikom 65 krát 25 stôp v jej strede.

Neskoršie tím konečne prekopal malú prieskumnú sondu cez stred kruhu a odkryl odtlačky po obrovských balvanoch, ktoré boli premiestnené už v ďalekej minulosti. Hoci sa tímu nepodarilo objaviť kostru, odtlačky naznačujú, že nálezisko bolo neolitickou pohrebnou komorou nazývanou dolmen - niekoľko stojacich kameňov na vrchole prekrytých vodorovným balvanom, ktoré vytvárajú vnútornú pohrebnú komoru.


„Všetky tieto chýbajúce kamene boli odvezené preč. A povedal by som, že pravdepodobne sú postavené 40 metrov od dolmenu, kde sa v súčasnosti nachádzajú v tvare lode,“ povedal Söderberg.


Kamenný monument známy ako Ales Stones sa nachádza na útese pri brehu mora v blízkosti obce Kåseberga a tvorí ho 59 masívnych balvanov usporiadaných do 220 stôp (67 metrov) dlhého obrysu lode

Na základe pôdorysného usporiadania môže byť nájdený dolmen starý až 5500 rokov a možno je dokonca starší ako známy Stonehenge. Veľká pohrebná komora pravdepodobne patrila miestnemu náčelníkovi alebo vodcovi klanu počas obdobia neolitu. Vzhľadom k tomu, že sa našlo len veľmi málo nálezov z vonkajšieho kruhového objektu, výskumníci si ešte nie sú istí, na čo sa používal, alebo či je taký starý ako dolmen.

Tisíce dolmenov je roztrúsených na rôznych miestach po celom území Škandinávie, hoci neskoršie civilizácie mnoho z balvanov použilo na stavbu kostolov a ostatných stavieb.


Obrovské kamenné monumenty naznačujú, že aj naši predkovia z doby kamennej cítili potrebu zanechať trvalý odkaz svojim potomkom, napísal vo svojom emaile Magnus Andersson zo Švédskeho národného pamiatkového úradu.

Tento nový hrob nám taktiež ukázal, že toto mimoriadne miesto so svojimi dramatickými útesmi s výhľadom na Baltické more inšpirovalo ľudí v rôznych obdobiach.

Dramatické miesto na hrebeni muselo priťahovať ľudí v každej dobe. To nám ukazuje, že ľudia počas dlhej doby budovali monumenty a vykonávali svoje obrady na tých istých miestach.


GALÉRIU nájdete na tejto adrese

Tia Ghose, 22. októbra 2012

Zdroj: http://www.livescience.com

Foto: Annika Knarrström, Švédsky národný pamiatkový úrad; R. S. Jegg

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Pavlovu rubriku "ARCHEOkienko" nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Archeológia
http://www.cez-okno.net/rubrika/archeologia


november 09, 2012 23:53 popoludní

 

 

Top