Obrázok používateľa CEZ OKNO
Záhadné nápisy pri Bodinej

Priaznivcom praslovanských dejín iste nie je neznáma téma záhadných nápisov, ktoré sú vytesané do skál. Na Slovensku ich poznáme niekoľko. Súčasná veda sa im nechce venovať, pretože ich považuje za podvod (napríklad nápis na Velestúre je vydávaný za naivný pokus romantikov 19. storočia zdôvodniť, že Slovania - Slováci sú na svojom území už večité veky). Ja som však zatiaľ nepočul a nečítal vedecké zdôvodnenie prečo by mali byť nápisy falošné, išlo skôr o pocitové odmietnutie: „Nechceme sa tým zaoberať, je to blud!“

Pri Velestúre som už raz bol a zanechalo to vo mne dosť silný dojem. Nápis na mieste zvanom Ortúty v Malachovskej doline (neďaleko B. Bystrice) som hľadal, no nenašiel. Po rokoch mi to nedalo a nahovoril som priateľa, aby sme si šli pozrieť niečo zaujímavé... Rozhodli sme sa pre hľadanie nápisov pri dedinke Bodiná. Nachádza sa v Súľovských vrchoch. Jedna z teórií o nápisoch v Bodinej hovorí, že ich autormi sú ruskí vojaci, ktorí sa vracali z víťaznej bitky nad uhorskou armádou pri Világoši... Vraj má ísť o nejakú azbuku – také niečo sme tam však nenašli. Ale pekne po poriadku...

Ďalšie znaky

Nedával som tomu veľkú nádej, ale po tom, čo nám štyria miestni chlapi (čudoval som sa, ale poznali to) určili smer, sme to po pol hodine ľahko našli. Na konci veľkej lúky sme prekročili malý potôčik a hneď v zalesnenom protisvahu sme naďabili na skaly. Nič iné ako toto to nemôže byť. A aj bolo. Ako prvé nám do očí udrel zvláštny kríž o výške asi 50 až 60 cm.

V hornej časti bol predelený šikmou priamkou. Kamarát očisťoval paličkami kamene od machu a veru urobil dobre – postupne sa objavovali ďalšie znaky. Ja som sa pokúšal zakresľovať to, čo som videl. Prešli sme ani nie 20-metrový úsek, kde sa vyskytovali výraznejšie skalky, a našli sme tri miesta blízko seba, na ktorých sa znaky vyskytovali (najčastejšie rovnoramenný prakríž). Určite nie všetky znaky sú nakreslené správne, pretože ich samozrejme čítať neviem a z toho dôvodu som mohol urobiť chyby. Napríklad po druhom obzeraní znakov sme našli aj akési menšie vrypy, ktoré pri prvom pohľade našej pozornosti ušli. Ako prvé mi napadlo, či nejde o akési praúvodzovky, pradĺžne, pračiarky, či medzery medzi slovami alebo iné znaky. Čitateľom ponúkam znaky tak, ako som ich zachytil. Veľmi nás zaujal aj jeden lomený kríž, ktorý sa okrem iného vyskytol aj na dnách slovanských nádob a dodnes sa vyskytuje v Ázii.

Povedali sme si, že tam ešte niekedy prídeme a vezmeme so sebou hrubú kefu, ktorou odstraňovanie machu pôjde oveľa lepšie. Keď pribalíme veľký papier a uhlíky, mohli by sme získať celkom verný odtlačok nápisov. No a na fotenie dobrých snímok by bolo najvhodnejšie, kebyže po dokonalom očistení ešte prejdeme po vytesaných znakoch bielou kriedou – skaly sú tmavé, tak by znaky celkom vyzneli.

Nápis je opísaný aj v Horákovej knihe „O Slovanech úplne jinak“. Naschvál som sa do nej pri kreslení nápisu nepozrel, aby som nebol ovplyvnený. Neviem, či pán Horák bol pri nápise (skôr nie ako áno), alebo mu obkreslenie poslali nejakí jeho priaznivci.

A čo teraz s tým všetkým? Žeby sme predsa len požiadali o vyjadrenie našich dejepiscov, archeológov z SAV v Nitre? Odpoveď, ktorá by bola naozaj vyčerpávajúca, by dala asi skupina zložená z viacerých odborníkov z oblasti archeológie, histórie, geológie, národopisu, jazykovedy, etnológie, možno aj odboru, ktorý sa zaoberá matematikou, pravdepodobnosťami, šifrovaním. Prečo by sa týmito javmi naši vedci nemohli zaoberať? Veď ak by sa potvrdila pravosť nápisov a vek z prelomu letopočtov, možno niekde aj starší, mohli by sme si prepísať časti našej vlastnej histórie a posunúť ju hlbšie do vekov. Ak sa naozaj potvrdí, že ide o podvrh, dobre, nebudeme sa tým viac zaoberať.


Znaky tam sú a sú celkom zachované. Základné otázky, ktoré sa teraz vynárajú, sú tieto:
- KTO tieto znaky vyryl?
- PREČO?
- KEDY?
- ČO tieto znaky ZNAMENAJÚ?

Súvislosti

Na neďalekom kopci Malý Manín boli objavené zvyšky hradiska z doby bronzovej. Môže nápis súvisieť s týmto osídlením? Mohlo by ísť o posvätné miesto? Alebo (a súčasne) o obetisko? Skalky sú nad potôčikom, pri ktorom mohlo byť v dávnej minulosti mokraď, súvis by tam bol – voda – posvätný živel. Močiar – možnosť dať obetinu do vody alebo bahna pre Matku Zem. Skalky sa nachádzajú na začiatku hrebeňa a vraj hrebeňmi (nie údoliami, ktoré boli zamokrené) viedli v minulosti cesty. Mohli byť znaky začiatkom jednej z nich, akousi mapou? Ale to sú len moje úvahy, predstavivosť, ktorú som si nechal voľne polietať a vybehať sa... Čo ale povedať na to, že v nie tak vzdialenom pohorí Javorníky sa nachádzajú dva alebo až tri ďalšie miesta s podobnými znakmi na skalách... Sú tiež zaznamenané, odkreslené. Zatiaľ sme ich videli obkreslené na papieri u jedného výnimočného nadšenca pre dejiny – pána Štefana Meliša, ktorý pri nápisoch bol a dokázal by nám ich ukázať priamo v lese. Mohli by nápisy pri Bodinej a v Javorníkoch súvisieť? Nápis pri Bodinej je blízko dediny, ten by mohol byť kvôli ľahkej dostupnosti sfalšovaný... Čo ale nápisy v Javorníkoch? Sú na dosť odľahlých miestach a nájsť ich vôbec nie je ľahké. Ten, kto falšuje, predsa chce, aby ten „jeho“ nápis bol aj objavený. Nevytesá ho predsa na nejakú malú skalku hlboko do lesa... Ak by mali byť nápisy síce pravé ale len zo stredoveku (ako tvrdia niektorí odporcovia), prečo sú také jednoduché? Prečo tam nie je ani náznak písmen z latinskej abecedy alebo arabské číslice (ktoré sa už v stredoveku používali a boli známe)? Veľa otázok, málo odpovedí.

Ak by si, milý čitateľ, vedel o ďalších podobných nápisoch, poprosím, daj mi vedieť. Ďakujem.

Zdroj: http://sho.sk/


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Autori: 
marec 06, 2012 17:28 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Joe Klucik
  Joe Kluciknovember 22, 2015 13:48 popoludní

  Komentár: 

  Pozerali ste sa na kulturu z Vinca, mozno najstarsi pisany jazyk na svete http://www.prehistory.it/ftp/winn.htm

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymmarec 07, 2012 12:21 popoludní

  Komentár: 

  Na obrázku vidím aj “misijný kríž“ ma upne iný pôvod. Rúnový znak Bohyne Moreny je totiž rovnaký dvojitý kríž. Veľká Bohyňa Morena je Bohyňou zimy, noci, večného sna a večného života. Je možne že múdrosť našich dávnych predkov nám umožnila zachovať si znak nasej krajiny zapísaný v jazyku najstaršej abecedy sveta rúnovom písme. Oficiálny Slovensky znak teda vyjadruje, že naša vlasť je hornatá a pod ochranou Bohyne Moreny.

 

 

Top