Obrázok používateľa CEZ OKNO
ARCHEOLÓGIA NA MESIACI 1.

Archeológovia by v budúcnosti mohli uvažovať o ceste na Mesiac a vykopávkach na jeho povrchu, hľadajúc tam pozostatky po predchádzajúcich Mesačných misiách. Mesačný povrch je posiaty stovkami predmetov, pochádzajúcich z predchádzajúcich vesmírnych misií, kontajnermi s močom, vlajkami, stopami, osobnými vecami a nakoniec plaketami.


Ako môžeme vedieť, že všetky tieto predmety stále prežívajú v drsných podmienkach na povrchu Mesiaca? Nuž, nedávne fotografie uverejnené vesmírnou agentúrou NASA v roku 2011sú dosť podrobné a ostré na to, aby ukázali stopy po astronautoch a ich prieskumnom vozidle lunar rover v ohromujúcich detailoch.

Keď sa pozriete na fotografiu umiestnenú nižšie, sami môžete vidieť niektoré z vecí, ktoré stále ležia neporušené na povrchu Mesiaca. Neďaleko ľavého horného rohu môžete vidieť pozostatky po súprave ALSEP, ktorá obsahuje skupinu vedeckých prístrojov používaných pri misii Apollo 17. Vzhľadom k tomu, že Apollo 17 bolo poslednou misiou na Mesiaci, bola vesmírna loď úplne prepchatá dodatočnými vedeckými prístrojmi a aparatúrami.

Pozostatky na mieste pristátia Apolla 17 v mesačnom údolí Taurus-Littrow

V strede fotografie sa nachádzajú pozostatky po pristávacom mesačnom module (“Challenger”), rovnako ako po modulovom výskumnom kontajneri, rebríku vedúcom na Mesačný povrch a batohy primárneho podsystému pre podporu života (PLSS), ktoré členovia posádky Apolla 17, Gene Cernan a Jack Schmitt rýchlo vypustili zo svojho odletového modulu na zníženie vzletovej hmotnosti tesne pred štartom z Mesačného povrchu.. V ľavej časti fotografie je zreteľne možné vidieť stopy po chôdzi astronautov a pásové stopy po kolesách lunárneho vozidla - Lunar Roving Vehicle (LRV).

Fotografia bola zhotovená sondou NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, približne 13 až 15 míľ nad Mesačným povrchom.

Okrem materiálu pochádzajúceho z misií Apollo ležia na povrchu Mesiaca aj vraky dvoch sond, ktoré strávili určitý čas obehom okolo Mesiaca v rámci výskumnej misie NASA s názvom GRAIL. Dôvod, pre ktorý ich môžeme nájsť na povrchu Mesiaca a nie obiehajúce v hlbokom vesmíre je ten, že boli úmyselne navedené k zrážke s Mesačným povrchom.

Úmyselné havárie ako bola táto, sú bežným prostriedkom ukončenia bezpilotnej Mesačnej misie. Táto metóda sa používa aj pri ostatných bezpilotných misiách k iným planétam Slnečnej sústavy.


VIDEO nájdete na tejto adrese.

Avšak konečné rozhodnutie nevyhnutne vychádza z úlomkov roztrúsených po Mesiaci a taktiež ostatných planétach naprieč našou Slnečnou sústavou. To znamená, že hlavne na Mesiaci sa nachádza približne 200,000 kg ľuďmi vyrobených artefaktov, o ktoré budú javiť veľký záujem budúci archeológovia.

Z historického hľadiska povrch Mesiaca uchováva ľudské stopy a artefakty, ktoré zaznamenávajú príbeh jedného z najväčších úspechov v dejinách ľudstva, ktorým bola výprava ku hviezdam. Mesačný povrch je neporušené múzeum a pamätné miesto, ktoré poskytuje jedinečný pohľad na naše rané obdobie vesmírnych letov.

Fotografie z lunárnej sondy ukazujú vraky viac ako 75 vesmírnych plavidiel, ktoré sú rozptýlené po celom povrchu Mesiaca. Avšak zostávajú tu ostatné predmety, ktoré sú príliš malé nato, aby ich bolo možné vidieť na fotografiách. Tieto objekty zostali na povrchu pre rôzne príčiny, vrátane ich rozbitia, alebo po splnení ich misie. Nástroje, ľudské odpadky, vlajky označujúce miesto pristátia misie a predmety osobnej povahy, zanechané tam úmyselne astronautmi.

Mapa miesta pristátia lode Apollo 11

Prví ľudia na Mesiaci Buzz Aldrin a Neil Armstrong zanechali viac než 100 predmetov v Mori pokoja. Väčšina predmetov bola všedných, vrátane lopaty, hrabieľ a jednej plakety s nápisom „Prišli sme v mieri za celé ľudstvo.“

S týmito vedomosťami môžeme zostaviť čiastočný zoznam predmetov, ktoré by budúci archeológovia mohli objaviť, ak navštívia Mesiac v budúcnosti.

1. viac ako 70 vesmírnych plavidiel vrátane roverov, modulov a havarovaných sond
2. 5 amerických vlajok
3. 2 golfové loptičky
4. 12 párov obuvi
5. televízne kamery
6. filmové časopisy
7. 96 vrecúšok s močom, stolicou a zvratkami
8. mnoho fotoaparátov značky Hasselblad a ich príslušenstvo
9. niekoľko improvizovaných oštepov
10. rozličné kladivá, kliešte, hrable a lopaty
11. batohy
12. izolačné pokrývky
13. úžitkové osušky
14. použité mokré utierky
15. súpravy osobnej hygieny
16. prázdne obaly od vesmírnej stravy
17. fotografiu z lode Apollo 16, zobrazujúcu astronauta Charlesa Dukeho s rodinou
18. pierko z Baggina, maskota Air Force Academy v tvare sokola, ktoré sprevádzalo slávny experiment Apolla 15 „Pád kladiva a pierka“ na Mesiaci
19. malú hliníkovú sošku astronauta nazvanú „Padlý Astronaut“ , zanechanú na Mesiaci posádkou lode Apollo 15 ako pamiatku na amerických a sovietskych astronautov, ktorí zahynuli pri výskume vesmíru
20. Apollo 15
21. kúsok z nikdy neodštartovanej misie lode Apollo 1, ktorá skončila predčasne, keď plamene zachvátili veliteľský modul v roku 1967
22. inštruktážne úlohy, ktoré usmrtili troch amerických astronautov
23. malý disk zhotovený z kremíku, nesúci priateľské pozdravy od 73 svetových lídrov a zanechaný na povrchu Mesiaca posádkou Apolla 11
24. strieborný odznak astronauta NASA, ktorý tam zanechal člen posádky Apolla 12 astronaut Alan Bean
25. medaily cti sovietskych kozmonautov Vladimira Komarova a Jurija Gagarina
26. odliatok zlatej olivovej ratolesti, zanechaný na povrchu Mesiaca posádkou Apolla 11

Diarmaid Walshe

Vydané: 24. decembra 2012

Zdroj: http://www.heritagedaily.com/2012/12/68936/

Foto: Wiki/NASA/GSFC

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Téma: APOLLO PROGRAM
http://www.cez-okno.net/tema-apollo-program


Sekcie: 
marec 22, 2013 22:17 popoludní

 

 

Top