Obrázok používateľa CEZ OKNO
Egypt nebude prenajímať pyramídy zahraničným firmám!

Ministerstvo pre starožitnosti zamietlo návrh ministerstva financií prenajať najznámejšie egyptské archeologické pamiatky medzinárodným spoločnostiam zaoberajúcim sa cestovným ruchom. Egyptské ministerstvo pre starožitnosti zamietlo návrh ministerstva financií, aby boli prenajaté najznámejšie nehnuteľné archeologické pamiatky nachádzajúce sa v krajine medzinárodným spoločnostiam zaoberajúcim sa cestovným ruchom, v snahe pokúsiť sa tak znížiť vládny rozpočtový deficit.


Niektorí archeológovia nazývajú návrh "urážajúcim a ponižujúcim"...


"Ako môžeme prenajať naše dedičstvo?" píše na svojej facebookovej stránke Ahmed Saeed, profesor egyptológie na Káhirskej univerzite, vedľa kresby plačúcej Sfingy.


"Plač, drahá Sfinga, ľudia ťa chcú prenajať preč alebo možno neskôr rozrezať na kusy a predať ťa! Hanbím sa za tých, ktorí ťa chcú prenajať. Ty si symbolom dôstojnosti a moci starovekej egyptskej civilizácie," dodáva.

Hatem Sewelam, profesor archeológie na Káhirskej univerzite povedal, že návrh bol "fámou vytvorenou médiami."

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Adel Abdel-Sattar povedal pre Ahram Online, že Abdullah Mohamed Mahfouz z internetovej stránky Al-Ketab Al-Mostanir poslal začiatkom febrára návrh na ministerstvo financií navrhujúcim vláde prenajať päť veľmi dobre známych historických lokalít - pyramídy v Gíze, Sfingu, Karnak, chrám v Luxore a dvojicu chrámov so sochami Ramzesa II. v Abu Simbel - medzinárodným spoločnostiam zaoberajúcim sa cestovným ruchom, na obdobie piatich rokov za ročný poplatok 200 miliárd egyptských libier.


Keď bol návrh konzultovaný s ministerstvom pre starožitnosti, zamietlo ho s tým, že kultúrne dedičstvo Egypta je verejným majetkom a nemožno ho prenajať alebo predať na základe zákona o pamiatkach, dodáva Abdel-Sattar.

Nevine El-Aref

27. februára 2013

Zdroj: http://english.ahram.org.eg/

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
marec 03, 2013 12:03 popoludní

 

 

Top