Obrázok používateľa CEZ OKNO
RUINY V SAUDSKÉ ARÁBII

Dávná minulost jedné z nejvíce uzavřených zemí na světě se začíná odkrývat. Mada’in Saleh leží zhruba 200 mil severně od Mediny v severozápadní části Saudské Arábie a je fascinujícím pozůstatkem Nabatejské civilizace, stejné kultury, která postavila Petru v Jordánsku před 2000 lety. Masivní hrobky vytesané do skály se tyčí nad okolní pouští. Některé jsou ozdobeny ornamenty, nebo obsahují pradávné nápisy věnované mrtvým, kteří jsou zde pohřbeni.


V okolí hrobek jsou ruiny kdysi vzkvétajícího města na hlavním tahu rozsáhlé obchodní cesty. Nabatejské království se rozkládalo od svého hlavního města Petry v dnešním Jordánsku hluboko do arabského poloostrova. Zbohatlo díky obchodu s kadidlem mezi jižní Arábií a Středozemím. Kadidlo se používalo při náboženských rituálech a pohřbech a bylo velice důležité pro mnoho kultur, včetně Římanů.


Nabatejci měli vlivné království od roku 168 PNL do 106 NL, kdy oblast obsadili Římané. Mada’in Saleh bylo poblíž jižní hranice Nabatejského teritoria, perfektně situované ke kontrole obchodní cesty. Přestože se nachází uprostřed pouště, jsou tam dobré prameny a Nabatejci uměli kultivovat velké části země.

Nejvíc viditelné pozůstatky jsou hrobky (zatím je jich 131) s vytesanými fasádami ve stylu podobném jako je Petra nacházející se 300 mil na severozápad. Jsou zde i méně grandiózní atrakce. Tu a tam se nacházejí na pískovcových výčnělcích malé výklenky, které kdysi obsahovaly sochy pohanských bohů. Další kameny mají vytesány obrazy zvířat, které se datují do doby před královstvím, do časů starší kultury nazývané Lihyanites. Přestože se ruiny nacházejí poblíž hlavní putovní cesty do Haji, byly saudskými úřady ignorovány po mnoho let.

Autority neměly zájem o civilizaci z doby před nástupem Islámu. To se teď mění, popisuje agentura AFP. Saudská Arábie se pomalu otevírá turismu a toto místo přitahuje narůstající počet návštěvníků. Minulý rok navštívilo Mada’in Saleh na 40 000 turistů a manažeři chtějí letos počet zdvojnásobit. Většina návštěvníků jsou zvědaví arabové, ale národní úřad pro turistiku nabádá k návštěvě i zájemce z ciziny. Přímo na místě jsou dvě muzea, ale ani jedno není o Nabatejcích. Jedno je o blízké putovní stezce a druhé je věnováno železniční trati Hejaz otevřené Ottomany na začátku dvacátého století. Archeologové z Francie v současné době pracují na vykopávkách, takže se doufá, že více informací o tomto nalezišti se brzy zveřejní.

Zdroj: gadling.com

Foto: flickr-sammysix

Preklad: Michael M. Faitl

Zdroj: http://www.astronauti.cz/


Súvisiace:

Civilizácie
http://www.cez-okno.net/civilizacie


október 23, 2012 21:44 popoludní

 

 

Top