Obrázok používateľa CEZ OKNO
Archeológovia nachádzajú hieroglyfy, ktoré vrhajú nové svetlo na Zlatý Vek Meroitickej civilizácie II.

“Kráľovský palác Natakamaniho a kráľovnej Amanitore bol v Džebel Barkal. Stal sa jedným z najväčších objavov spojených s kráľom a kráľovnou. Bol vykopávaný mnoho rokov a stále prináša mnoho nových informácií o tomto období.”

Prostredie chrámu tiež umožnilo tímu, aby vytvoril jasnejší obraz budovy a integroval nové informácie s tým, čo ›› našli počas predchádzajúcich vykopávok. Prvá kampaň misie sa začala v roku 2008 s podporou sudánskych úradov. Archeologickú misiu založila v roku 2015 Medzinárodná asociácia stredozemských a orientálnych štúdií a Inštitút orientálnych štúdií Ruskej akadémie vied. Misiu tiež oficiálne uznalo Talianske ministerstvo zahraničných vecí.


Dva z artefaktov odkrytých v Abu Erteila: amulet koruny a soška leva. Zdroj: ›› Fantusati/Lebedev

Kráľ a kráľovná Zlatého veku a ich palác

Natakamani vládol v kráľovstve Kuš (Núbia, terajší Sudán) asi od roku 1 pred Kristom do roku 20 po Kristovi. Bol jedným z najdôležitejších vládcov Meroitického obdobia. Predchádzala ho jeho matka, kráľovná Amanišakheto. Jeho manželka, kráľovná Amanitore, bola tiež vládkyňou a pravdepodobne následníčkou. Núbijský faraón ›› Natakamani a kráľovná Amanitore boli poslednými veľkými staviteľmi v kráľovstve Kuš. Sú známi kvôli obnove chrámov a vybudovaniu pyramídy v Meroe. Ich stavby boli postavené v Kerabe, oblasti medzi Nílom a riekou Atbara. V blízkosti vybudovali mesto Naqua, kde sa nachádza chrám Apedemak. Tento chrám je jedným z najznámejších monumentov a stále je v dobre zachovanom stave.

›› Kráľovský palác Natakamaniho a kráľovnej Amanitore bol v ›› Džebel Barkal. Stal sa jedným z najväčších objavov spojených s kráľom a kráľovnou. Bol vykopávaný mnoho rokov a stále prináša mnoho nových informácií o tomto období. Aby sa vyplnila priepasť vo vedomostiach o kráľovskom páre, začala Archeologická misia rímskej Univerzity Sapienza v roku 2001 vykopávky. Počas práce archeológovia objavili miestnosti, ktoré patrili kráľovskej rodine, skladovací priestor, ktorý bol plný vzácnych artefaktov, a mnohé iné štruktúry.Foto a plán budovy B3200 v Džebel Barkal. Zdroj: ›› Sapienza University

Existuje niekoľko tam nájdených monumentov, kde sa Natakamani a Amanitore objavujú spolu, dokazujúc silný vzájomný vzťah. Niekoľko chrámových sôch odhaľuje, že mali takmer rovnaké práva a postavenie. Žiaľ, mnohé z budov, ktoré pár postavil, bolo zničených Rimanmi. Zvyšky starovekého kráľovstva Kuš sú ako skladačka, a keď sa pridá viac kúskov je nádej, že história Natakamaniho a jeho doby bude lepšie pochopená.

-koniec-

Všetky časti nájdete na tejto adrese.

Natalia Klimczak

12. január 2016

Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/archaeologists-f...

© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Núbia
http://www.cez-okno.net/stitok/nubia

Hieroglyfy
http://www.cez-okno.net/hieroglyfy

ANCIENT ORIGINS Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/ancient-origins-vyber


Sekcie: 
február 06, 2016 23:44 popoludní

 

 

Top