Obrázok používateľa CEZ OKNO
Archeológovia začínajú kopať pri Stonehenge

2008 Apr 1, Associated Press - Jedno z posvätných území Anglicka bolo v pondelok ráno po prvý krát po takmer štyroch dekádach narušené - archeológovia sa pokúšajú rozriešiť dlhotrvajúcu záhadu okolo Stonehenge: kedy a prečo bol tento prehistorický monument vystavaný?Vykopávky, ktoré by mali trvať do 11. apríla, majú za cieľ odkryť materiály, ktoré by mohli viesť k udaniu pevného dátumu, odkedy sa mysteriózne zoskupenie kameňov objavilo na mieste Stonehenge, jednom z britských najznámejších, ale najmenej vysvetlených pamiatok.

Jedno z miest svetového dedičstva, obľúbené medzi návštevníkmi z celého sveta, sa stalo populárnym vďaka Druidom, novopohanom a prívržencom new age, ktorí si miesto spájajú s mystickým významom kvôli zvláštnemu tvaru kruhu z kameňov, hoci stále zostáva otvorená diskusia o zmysle tejto štruktúry.

Tím archeológov vedú Timothy Darvill z Bournemouthskej Univerzity a Geoffrey Wainwright, prezident Spoločnosti starožitníkov. Obaja experti už spolu pracovali na nálezisku Preseli Mountains v južnom Walese, kde sa nachádzajú najstaršie známe vztýčené objemné skaly. Budú schopní porovnať vzorky nájdené vo Walese a na mieste Stonehenge.

"Vykopávky nám pomôžu datovať príchod kamenných blokov z Preseli na Salisburskú planinu a prispejú nám k definovaniu spoločnosti, ktorá sa podujala na tento ambiciózny projekt," povedal Wainright. "Budeme môcť povedať nielen prečo, ale aj kedy bol prvý z monumentov postavený."

Vedci veria, že kamene boli osadené okolo roku 2600 p.n.l., ale tento dátum je len najlepším z odhadov. Pôvodné kamene boli asi o 200 rokov neskôr premiestnené a vedci dúfajú, že stopy po nich nájdu v zemi.

Darvill dúfa, že nájde vysvetlenie na otázku, čím boli tieto kvádre pozoruhodné, že niekomu stálo za to preniesť ich tak ďaleko z jedného miesta na druhé?

Pozostatky kameňov, alebo s nimi súvisiacich artefaktov, budú skúmané rádio-karbónovou metódou, aby sa čo najpresnejšie odhadla doba vybudovania Stonehenge, potvrdil Dave Batchelor, archeológ, ktorý dohliada na územie Stonehenge.

"Musíme nájsť materiál, ktorý nám poskytne dôveryhodný dátum," povedal. "To záleží na šťastí. Môžeme ostať bez výsledku, alebo objavíme niečo veľkolepé, alebo niečo medzitým."

Potvrdil, že kamene majú "atramentový, namodralý až čierny" vzhľad a pochádzajú z oblasti Preseli Mountains v južnom Walese. Asi 6 stôp vysoké považujú za menšie kamene, ktoré patria k monumentu, spolu s najväčšími pieskovcovými balvanmi, ktoré sú dvakrát tak vysoké.

Vedci dúfajú, že stanovením dátumu počiatku výstavby monumentu sa im podarí objasniť, ako a kedy bol vlastne postavený. Veria, že sa dozvedia aj o tom, ako boli kamene transportované, keďže váha jedného sa odhaduje na 5 ton a dodnes nie je potvrdený spôsob ich prenosu z hôr južného Walesu k moru a odtiaľ, zrejme pomocou obrovských raftov, ich dopravenie po rieke Avon.

Archeológovia veria, že ešte pred vznikom kamenného kruhu pozostával dnešný Stonehenge z drevených trámov, vybudovaných približne okolo roku 3100 p.n.l.

Výskum, ktorý začal v pondelok (31.3.) zmapuje po prvý krát od roku 1964 pôdu vo vnútri kamenného kruhu. Územie, úzko späté s pohanskou minulosťou Anglicka, je príliš citlivou témou, preto musel archeologické práce odsúhlasiť vládny kabinet ešte pred samotným začiatkom výskumu. Renee Fok, hovorkyňa organizácie English Heritage povedala, že projekt bol odsúhlasený až potom, ako nadobudli odborníci presvedčenie o jeho potencionálnej hodnote. Potvrdila, že projekt predstavuje "ďalší logický krok" potom, ako dvaja profesori lokalizovali zdroje kameňov vo Walese.

"Je to zavŕšenie ich práce, preto má význam vrátiť sa ku kamennému kruhu a získať ten dátum," povedala.

"Chceme dosiahnuť rovnováhu. Máme záujem o najhodnotnejší výskum, preto nemôžeme len tak povedať „choďte na to a kopte ako chcete“, nakoľko sa jedná o veľmi krehké územie. Dokonca i Druidovia prejavili súhlas s týmto výskumom, hovorili sme s nimi a nenamietali."

Návštevníci a turisti budú môcť navštíviť Stonehenge ako zvyčajne a budú si môcť aj pozrieť aktuálne video nahrávky z vykopávania v špeciálnych stanoch zriadených na mieste náleziska.

Gregory Katz

Zdroj: http://news.yahoo.com/s/ap/20080401/ap_on_re_eu/britain_stonehenge_dig

Preklad: Izis

exkluzívne.cez.okno


Sekcie: 
Rubriky: 
apríl 10, 2008 15:01 popoludní

 

 

Top