Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tá sila je v nás

V Žiarislavových textoch sú zakódované odkazy v obrazoch slovenskej a slovanskej mystiky, takže sa dá nad nimi hútať i pokojne rozjímať. Nájdeme v nich svätoháje (Postoj chvíľu), uctievaný liečivý Raslav kameň (Kde pramení sa voda), matku Zem (Chvála ti, veľká Matka Zem), Ladu (Svadobná) i Slncového koňa Svarogovho (Zem Slovenov), tak ako aj mystiku 4 svetových strán (Živý obraz). Slovanská a slovenská mystika je po dlhej dobe obrazov Kainov, paní Lótových a iných výjavov z mystík iných kultúr, zaujímavým domácim osviežením.Quantcast

Multiinštrumentalista Žiarislav nahrával postupne nástroje a spevy na 10 až 18 stôp. Takže aj keď ide o „skupinu jedného muža“, na rozdiel od jeho minulých CD (jedna až desať stôp), znejú niektoré piesne tak, akoby ich hrala početnejšia hudobná skupina, alebo menší orchester.

Použité (hore vymenované) nástroje sú nahrávané bez umelých (syntezátorových a inak skresľujúcich) úprav. Napriek tomu husľovo-basovo-píšťalovo-fujarové podklady, niekedy s akustickou gitarou a basmi ťahacej harmoniky, vytvárajú tak zvláštny a často hutný zvuk, že len skúsený hudobník ich vie na prvé počutie „identifikovať“.

Rytmické podklady boli nahraté „naživo“, teda bez metronómu, v prirodzenom, často mierne stupňujúcom tepe. Na nahrávke sú použité tradičné rytmické nástroje, ako ozembuch, praslovanské, ale hlavne staroslovanské bubny doby, z ktorých najväčší bubon je takmer meter široký a meter a pol hlboký.

Žiarislav naspieval dvoj a trojhlasy vybudeným horalským spôsobom, bežným pre niektoré slovenské regióny, ale miestami i jemnejším spôsobom. I keď ide s výnimkou dvoch ľudových nápevov o novú tvorbu, vďaka melodickým i harmonickým postupom príznačným pre slovenskú pôvodnú hudbu pôsobí nahrávka síce novým, sviežim, ale zároveň ťažko popísateľným „našským“ dojmom.

Žiarislav si sám vyrobil píšťaly, fujary, bubny doby a ďalšie prírodné hudobné nástroje, na ktoré hrá. Vo výrobe, takisto ako v hre na nástroje je samoukom.

Ôsmy rok žije na samote vo Veporských horách na malom prírodnom gazdovstve, kde sa venuje okrem iného hudobnej a slovesnej tvorbe.

Vianočnú ponuku nájdete » T U «

Vystúpenia Žiarislava » T U «

Zdroj: www.ved.sk

december 11, 2009 23:18 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa danielkix
    danielkixdecember 28, 2009 09:42 dopoludnia

    Komentár: 

    Žiarislav je môj ubľúbený hudobník a táto ukážková pieseň sa mi veľmi páči. Album už mám objednaný a myslím si že bude celý rovnako dobrý ako ukážka.

 

 

Top