Obrázok používateľa CEZ OKNO
JE VEŠKERÉ NAŠE POZNÁNÍ VESMÍRU ŠPATNÉ?

Ve vesmíru se děje něco podivného – něco, co by nemělo být možné. Je to jako kdyby velké pruhy vesmíru byly vysávány ohromným a neviditelným nebeským vysavačem. Sasha Kashlinsky, vědec, který objevil tento fenomén, je nervózní: „Jsme neklidní a vylekaní,“ říká, „protože toto jsme neměli v plánu najít.“ Náhodný objev, který byl hrozivě nazván temný proud, v jehož důsledku nejsou ovlivněny jen galaxie, ale také množství vědců, kteří pátrají po novém způsobu porozumění vesmíru.

Temný proud je poslední z dlouhé řady jevů, které hrozí přepsáním učebnic. Je to hlasatel nové éry porozumění, nebo to prostě jen znamená, že všechno, co jsme věděli o vesmíru, je špatně?
Dokument B.B.C. se dotýká témat jako je teorie inflace, temná hmota, temná energie a konečně temný proud. V pořadu vystupují vědci jako Alan Guth nebo Sasha Kashlinsky.


DOKUMENT nájdete na tejto adrese

Zdroj: http://vimeo.com/user10536745


Súvisiace:

Fyzika
http://www.cez-okno.net/fyzika


Sekcie: 
jún 01, 2012 21:53 popoludní
 • krát komentár

2 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Kojot
  Kojotjún 02, 2012 01:12 dopoludnia

  Komentár: 

  Pro vás je relevantní to, co se říká v čase 54:20 a dále? Je to pro vás důležitější než jakákoli kosmologická teorie?

 2. Obrázok používateľa Meldo
  Meldojún 03, 2012 18:26 popoludní

  Komentár: 

  Napr. pre mna je relevantna kazda informacia o vesmire, ktorej pravdivost prejde sitom mojej intuicie. Je fajn, ze stale existuju oponenti sucastnych teorii (ktore nepokladam za nespravne, ale iba za neuplne) a na zaklade serioznych vyskumov a matematiky sa krocik za krocikom priblizuju k vedeckemu dokazaniu existencie boha.. :-)

 

 

Top