Obrázok používateľa CEZ OKNO
Bitcoins: Dobrý nápad ve špatném provedení?

Bitcoins patří bezesporu mezi mediálně nejvíce protěžovanou alternativní virtuální měnu, bohužel se čím dál více ukazuje, že jde bohužel zase jen o další podvod na důvěřivé, ze kterého těží nejvíce ti, kteří stáli u zrodu celého nápadu a možná ještě několik prvních nadšenců, pro které se bitcoins staly virtuálním zlatým dolem.


Na druhou stranu je fakt, že vytváření lokálních (potažmo virtuálních) měn založených na principech P2P má něco do sebe, takže by nebylo dobré házet je všechny do jednoho pytle:
Peer-to-peer (doslova rovný s rovným), P2P nebo klient-klient je označení typu počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti (uživatelé). Opakem je klient-server, ve které jednotliví klienti komunikují vždy s centrálním serverem či servery, prostřednictvím kterého i komunikují s jinými klienty, pokud je to potřeba. Čistá P2P architektura vůbec pojem server nezná, všechny uzly sítě jsou si rovnocenné (a působí současně jako klienti i servery pro jiné klienty).
Zdroj: Wiki


Osobně si myslím, že jediné co má smysl v současnosti používat je měna, která je krytá skutečnými hodnotami, a která slouží jako převodový můstek mezi problematicky směnitelnými komoditami.

Evropský orgán pro bankovnictví (instituce EU) vydala zprávu, ze které předkládám následující citace:

Co jsou virtuální měny?

Virtuální měna je typ neregulovaných digitálních peněz, které nevydává ani negarantuje žádná centrální banka, a které lze využívat jako platební prostředek. Virtuální měny se objevují v celé řadě forem, na začátku fungovaly jako měny používané v prostředí on-line počítačových her a sociálních sítí, a vyvíjejí se do formy platebních prostředků přijímaných „off-line“ neboli ve „skutečném životě“. V současné době je stále častěji možné používat virtuální měny jako prostředek k placení za zboží a služby v maloobchodě, v restauracích a v zábavním průmyslu. Za tyto transakce často nejsou účtovány žádné poplatky a neprocházejí přes banky.

V poslední době připravila virtuální měna „bitcoin“ scénu pro novou generaci decentralizovaných a uživateli provozovaných virtuálních měn – často označováných jako „kryptoměny“. Po rozšíření této měny se na trhu ve stopách „bitcoinu“ objevují tucty dalších virtuálních měn.

Jak to funguje?

Použijeme-li jako příklad bitcoin, virtuální měny lze nakupovat za běžnou měnu prostřednictvím obchodní platformy. Poté se převádějí na soukromé bitcoinové konto, kterému se říká „digitální peněženka“. Pomocí této peněženky mohou spotřebitelé posílat bitcoiny on-line komukoli dalšímu, kdo je přijímá, nebo je mohou převádět zpět na některou běžnou měnu s nuceným oběhem (například euro, libru nebo dolar).

Nové bitcoiny jsou vytvářeny on-line pomocí softwaru náročného na počítačový výkon známého jako „bitcoin miners“. Tento software umožňuje spotřebitelům, aby získávali („dolovali“) malé množství této měny prostřednictvím řešení záměrně složitých algoritmů. Zvyšování peněžní zásoby je ale omezeno, takže postupně přibývají pouze malá množství bitcoinů.

Přesto má smysl vytvářet lokální měny, které usnadní směnu.

Sueneé

Zdroj: http://www.suenee.cz/


Súvisiace:

Stojí investice do Bitcoin za úvahu?
http://www.cez-okno.net/clanok/stoji-investice-do-bitcoin-za-uvahu

Máte pomalý počítač? Možno tajne doluje Bitcoiny
http://www.cez-okno.net/clanok/mate-pomaly-pocitac-mozno-tajne-doluje-bi...

Kríza vytvorila hackerský menový systém bez bánk
http://www.cez-okno.net/clanok/hospodarstvo/kriza-vytvorila-hackersky-me...

Začněte brát digitální měnu vážně!
http://www.cez-okno.net/clanok/hospodarstvo/zacnete-brat-digitalni-menu-...


Autori: 
Štítky: 
január 30, 2014 22:47 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top